Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminne przedszkola i żłobki otwarte w Słubicach od 18 maja. Dla pedagogów to nowe zasady i nowa rzeczywistość

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Gminne przedszkola i żłobki otwarte w Słubicach od 18 maja
Gminne przedszkola i żłobki otwarte w Słubicach od 18 maja pixabay.com
Gminne przedszkola i żłobki ruszają ponownie od 18 maja. Czy placówki są przygotowane na przyjęcie dzieci? - To dla nas duże wyzwanie, mamy wiele obaw, ale jesteśmy gotowi - przyznają pedagodzy.

Dyrektorzy słubickich placówek poinformowali, że od 18 maja są przygotowani na przyjęcie, do przedszkoli i żłobka maluchów, których rodzice zgłosili konieczność zapewnienia opieki ich dzieciom.

Trwa głosowanie...

Czy otwarcie żłobków i przedszkoli 18 maja to dobry pomysł?

Ze względu na wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej, w przedszkolach i żłobku będzie można zapewnić opiekę tylko części podopiecznych. Dlatego wcześniej wszyscy dyrektorzy poprosili rodziców o deklaracje, kto, pomimo trwającej nadal epidemii koronawirusa, jest zmuszony posłać dziecko do przedszkola czy żłobka, bo nie może sam zapewnić mu opieki.

- Dziś już wiemy, że od poniedziałku, 18 maja, do czterech naszych samorządowych przedszkoli wróci w sumie 82 dzieci ( do „Jarzębinki” – 24 dzieci, do „Pinokia” – 25, „Misia Uszatka” – 9, „Krasnala Hałabały”- 24), a do żłobka – 26 maluchów. O tym, ile dzieci może przyjąć dana placówka decyduje jej dyrektor, na podstawie szczegółowych wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej - czytamy na stronie słubickiego magistratu.

,,To dla nas duże wyzwanie"

Kamila Łopusiewicz, Dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 3 Miś Uszatek, przyznaje, że w obecnej sytuacji przygotowanie placówki do przyjęcia dzieci to było spore wyzwanie.

- Trzeba było opracować procedury, o wszystkim pamiętać. Każdy pracownik ma swoje zadanie i musieliśmy myśleć o tym, jak przygotować sale i przede wszystkim, jak przygotować się psychicznie do nowego wyzwania. To dla nas zupełnie nowa rzeczywistość - przyznaje K. Łopusiewicz.

To dla nas zupełnie nowa rzeczywistość - Kamila Łopusiewicz

Dyrektorzy musieli dostosować placówki do nowych realiów i wytycznych ministerstwa. A czy nauczyciele są gotowi do pracy?
- Mają pewne obawy, ale rozumieją, że po prostu jest taka potrzeba, bo rodzice naszych wychowanków wracają do pracy - dodaje dyrektorka przedszkola nr 3.

Start na nowych zasadach

Opiekunowie zostali zapoznani z zaleceniami GIS i MEN, a placówki wprowadziły wszystkie procedury wynikające z otrzymanych wytycznych. Zostały zaopatrzone m.in. w płyny dezynfekujące (dezynfekowane będą m.in. pomieszczenia i zabawki), rękawiczki i maseczki.

W każdej placówce znajduje się wyodrębnione pomieszczenie, gdzie w razie niepokojących objawów, będzie można od razu odseparować dziecko od reszty grupy. Ponadto przy wejściu do przedszkola czy żłobka dzieciom będzie mierzona temperatura, a rodzice nie będą mogli wchodzić do sal czy szatni. Dzieci będą zostawiać i odbierać w wiatrołapach, przy wejściu do placówek.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska