Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście do likwidacji? Mieszkańcy się martwią. Co odpowiada burmistrz?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Babimost z lotu ptaka w obiektywie Grzegorza Walkowskiego
Babimost z lotu ptaka w obiektywie Grzegorza Walkowskiego Grzegorz Walkowski
Gminny Ośrodek Zdrowia to ostatnio temat numer jeden dyskusji wśród mieszkańców miasta i gminy Babimost. Obawiają się, że zostanie on zlikwidowany i nie będzie miał kto ich leczyć. O to co się dzieje z placówką i jaki czeka ją los, zapytaliśmy burmistrza.

Jedna z naszych Czytelniczek napisała do nas e-maila z pytaniem, czy Gazeta Lubuska mogłaby zapytać burmistrza o dalszy los Gminnego Ośrodka Zdrowia, bo obawia się, że placówka zniknie z mapy miasta. Co na ten temat odpowiedział nam włodarz gminy Bernard Radny?

Babimost z lotu ptaka w obiektywie Grzegorza Walkowskiego

Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście do likwidacji? Mieszkańc...

Burmistrz Bernard Radny odpowiada

W odpowiedzi na pytanie Gazety w sprawie Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście poniżej informuję:
Od dnia 1 października bieżącego roku w budynku obecnego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście rozpocznie działalność leczniczą nowy podmiot, wybrany w postępowaniu ofertowym na początku sierpnia. Dniem zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych przez obecny Ośrodek jest dzień 30 września 2021 r. Osobom korzystającym dotychczas ze świadczeń zdrowotnych zapewnione więc zostanie dalsze nieprzerwane ich udzielanie, bez ograniczeń dostępności, warunków udzielania oraz jakości.
Jak wyjaśnia burmistrz Bernard Radny - od kilku bowiem już lat Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście zmagał się z problemami, które skutkowały i skutkują nieprawidłowym funkcjonowaniem placówki. Przede wszystkim placówka nie zawsze zapewnia udzielanie świadczeń medycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00. Powodem niniejszego jest brak wystarczającej ilości lekarzy. W 2020 r. dwóch pracujących lekarzy zaprzestało świadczyć swoje usługi, głównie ze względu na wymagania związane ze wzrostem wynagrodzeń za pracę. Stawka pracujących lekarzy wynosiła 180 zł za godzinę i z ekonomicznego punktu widzenia, wzrost miesięcznych kosztów wynagrodzenia lekarzy dla publicznej placówki spowodowałaby dalsze straty finansowe po stronie placówki.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście
Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście Mariusz Kapała

Sytuacja Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście

Ośrodek już w 2020 r. zwrócił się do Gminy o udzielenie pożyczki długoterminowej w kwocie 200 tysięcy złotych z powodu wcześniejszej waloryzacji wynagrodzeń lekarzy. W 2021 r. Ośrodek ponownie zwrócił się do Gminy o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie na ewentualną pomoc finansową. Dalsze prowadzenie działalności w Ośrodku jest ekonomicznie nieuzasadnione. Ponadto Gminny Ośrodek Zdrowia działający jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ograniczony jest ustawami i przepisami wykonawczymi do ustaw w zakresie pozyskiwania dochodów. Nie może świadczyć dodatkowo komercyjnych usług medycznych w zakresie między innymi specjalistycznej prywatnej praktyki lekarskiej, podczas gdy mieszkańcy gminy korzystają z niniejszych usług poza obszarem gminy. W obecnym systemie prawnym funkcjonowanie publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście przestaje być konkurencyjne w stosunku do dwóch działających w miejscowości Babimost niepublicznych placówek medycznych świadczących między innymi usługi w zakresie podstawowej opieki medycznej.

W wyniku likwidacji Ośrodka nie nastąpi ograniczenie w dostępności dla osób korzystających z usług placówki

Warto również zważyć na fakt - podkrelśa burmistrz Bernard Radny - iż obecny Kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście złożył wymówienie. Został wyłoniony na niniejsze stanowisko poza konkursem, na podstawie art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Na dwa ogłoszone konkursy w 2020 roku na stanowisko Kierownika Ośrodka nikt nie złożył dokumentów. Aby zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców gminy, podmiot tworzący musi sięgnąć po tego typu działania jak likwidacja, żeby dać możliwość mieszkańcom lepszej opieki medycznej i wyłonić potencjalnego kontrahenta, który oczywiście z chwilą, kiedy Gminny Ośrodek Zdrowia skończy swoje usługi medyczne, nowo wybrany podmiot zacznie świadczyć usługi zdrowotne i zapewni ciągłość obsługi medycznej. W związku z tym, w wyniku likwidacji Ośrodka nie nastąpi ograniczenie w tym zakresie dostępności dla osób korzystających z usług placówki. Powyższe działania podejmowane są w celu zabezpieczenia dobra mieszkańcom gminy, którzy przynależą do niniejszego Ośrodka i należy im zagwarantować podstawową opiekę zdrowotną. Likwidacja Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście nie spowoduje powstania negatywnych skutków finansowych dla Gminy. Według naszej wiedzy, obecnie w województwie lubuskim pozostały jeszcze dwa publiczne Ośrodki Zdrowia, w tym jeden w Babimoście. Decyzja dotycząca likwidacji Ośrodka była decyzją trudną, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat nie udało się poprawić sytuacji w Ośrodku.
Obecnie Gmina Babimost ogłosiła przetarg na najem budynków Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej oraz bezpłatnych specjalistycznych świadczeń. O wyborze oferenta poinformujemy po zakończonym przetargu.
Zobacz wideo: E-recepty w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Babimoście

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Brawo panie Burmistrzu.Jest pan dobrym gospodarzem miasta.
Dodaj ogłoszenie