Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy oddają małe szkoły

Redakcja
sxc.hu
Samorządy - zamiast likwidować - oddają małe szkoły stowarzyszeniom i fundacjom. Na zmianach mają skorzystać uczniowie oraz rodzice. Stracą za to nauczyciele - na wysokości pensji i przywilejach z Karty.

Wielisławice w gminie Strzelce Kraj. W małej szkole uczy się 42 dzieci w podstawówce i 12 w zerówce, pracuje 14 nauczycieli. Roczne utrzymanie placówki to ponad 700 tys. zł. Subwencji nie wystarcza. Co roku samorząd dokłada około 300 tys. zł. - Zgodnie z audytem musielibyśmy ją zlikwidować. Ale nie chcemy tego robić. To fajna szkółka z salą gimnastyczną. Znaleźliśmy więc inne rozwiązanie - mówi burmistrz Wiesław Sawicki.

Od 1 września podstawówkę będzie prowadzić gorzowskie Stowarzyszenie Pracowników Służb Społecznych "Krąg". Umowa będzie obowiązywać przez trzy lata. Z danych Kuratorium Oświaty wynika, że podstrzelecka szkoła jest jedyną w tym roku, która zostanie przekształcona. Takich jednak przypadków, ze względu na niż demograficzny, jest i będzie coraz więcej. Ustawa pozwala na przejęcie szkół, w których uczy się do 70 dzieci. Stowarzyszenia mogą pozyskiwać na placówki dodatkowe pieniądze z Unii lub z ministerstwa. A ich szkoły opiekują się uczniami do 16.00. Bożena Mania, szefowa lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego: - Jeszcze 10-15 lat temu szkoły niepubliczne były elementem krajobrazu oświatowego. Ale sytuacja się niepokojąco zmienia.

Więcej o tej sprawie przeczytasz w środę (17 kwietnia) w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska