MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminy się dołożą

SYLWIA MALCHER-NOWAK (68) 324 88 70 [email protected]
Społeczeństwo starzeje się, a to oznacza, że na rynku pracy już niedługo będą potrzebne osoby profesjonalnie przygotowane do opieki nad ludźmi starszymi.

W Medycznym Studium Zawodowym w Zielonej Górze już niedługo rozpocznie się nabór na nowe kierunki: opiekuna w domu pomocy społecznej i opiekunki dziecięcej. W ubiegłym roku z powodzeniem rozpoczęto dzienne kształcenie asystentów osoby niepełnosprawnej. Od września chętni do zdobycia tego zawodu będą mogli zapisać się na zajęcia zaoczne.
- Zanim zdecydowaliśmy się ogłosić nabór na dwa nowe kierunki, konsultowaliśmy to z Wojewódzkim Urzędem Pracy - wyjaśnia dyrektor szkoły Janina Zelem. - Chodziło nam o to, by trafić w potrzeby rynku.
Okazuje się, że spore szanse na zatrudnienie już niedługo mogą mieć osoby zajmujące się zawodowo opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a nawet dziećmi.
- Europejczycy się starzeją, coraz więcej osób wymaga stałej opieki - uważa dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Kombatanta w Zielonej Górze Elżbieta Fanajło. - Wiem, że niektóre osoby liczą na pracę za granicą w zawodzie opiekuna. Ucząc się języka obcego przyswajają słownictwo na potrzeby np. niemieckiego podopiecznego.

Gminy się dołożą

Nie bez znaczenia jest wejście Polski do Unii Europejskiej. Młodym ludziom łatwiej będzie teraz wyjechać za granicę i tam znaleźć pracę. A to oznacza, że będą szukać profesjonalnej opieki dla swoich schorowanych dziadków, rodziców...
Do tego należy dodać zmiany finansowania pobytu starszych osób w całodziennych domach pomocy społecznej. Dotychczas pensjonariusz oddawał 70 proc. swojej renty lub emerytury, a resztę dopłacało państwo. Zasady te jednak dotyczą już tylko tych osób, które do takiego domu zostały przyjęte przed 1 stycznia br. W przypadku nowych pensjonariuszy, koszty ich pobytu ponosi rodzina. Jeśli krewni mają zbyt małe dochody, dokłada się gmina.
- Wiem, że już teraz niektóre gminy nie chcą dać skierowania do domu pomocy społecznej z przyczyn finansowych - mówi E. Fanajło. - Twierdzą, że wolą zagwarantować opiekę takiej osobie na miejscu.

Chętnych nie brakowało

Inny zawód, który można od niedawna zdobyć to opiekunka dziecięca. W ub. roku po raz pierwszy nabór na taki kierunek odbył się w Medycznym Studium Zawodowym w Gorzowie Wlkp. - Kształcimy osoby do profesjonalnej opieki nad dziećmi w żłobkach, domach dziennego pobytu, placówkach całodobowej opieki - informuje zastępca dyrektora Krystyna Piaskowska. - Nie było problemu z naborem. Wiem, że są to osoby, które garną się do pracy z dziećmi, a poza tym myślą perspektywicznie. Na Zachodzie opiekunki do dzieci są bardzo cenione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska