Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godzina dla morświna. Przyszłość tych morskich ssaków jest zagrożona

(kr) mat. WWF
Aktywiści WWF z "morświnem", który przez ostatnie tygodnie podróżował po Polsce, by promować akcję Godzina dla morświna.
Aktywiści WWF z "morświnem", który przez ostatnie tygodnie podróżował po Polsce, by promować akcję Godzina dla morświna. Mariusz Kapała
Tegoroczna Godzina dla Ziemi ekologicznej organizacji WWF poświęcona jest morświnom. - Bez szybkiego podjęcia działań na rzecz ich ochrony, przyszłość morświnów w Bałtyku jest zagrożona - wyjaśnia Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. Finał akcji odbędzie się w sobotę 28 marca w Gdyni.

Godzina dla Ziemi WWF, czyli międzynarodowa akcja, znana przede wszystkim z symbolicznego gaszenia świateł, w tym roku trwała cały marzec. W Polsce, po raz pierwszy, została zadedykowana ochronie morświna, jedynego stale występującego w Bałtyku gatunku walenia. "Godzina dla morświna. Bądź moim głosem. Pomóż" - z takim hasłem wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, odwiedzili ponad 20 polskich miast. W tym redakcję "Gazety Lubuskiej" w Zielonej Górze. Ostatnim miastem na trasie morświna będzie Gdynia, gdzie morświn dotrze w sobotę 28 marca. To właśnie w Gdyni odbędzie się finał Godziny dla Ziemi WWF, kiedy to morświn symbolicznie wróci do Bałtyku.

- Morświn jest jedynym gatunkiem waleni stale występującym w Morzu Bałtyckim i jednym z najmniejszych ich przedstawicieli - wyjaśnia Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Populacja tego bałtyckiego krewniaka delfina została oszacowana na około 450 osobników. Bez szybkiego podjęcia działań na rzecz ich ochrony, przyszłość morświnów w Bałtyku jest zagrożona - dodaje.

Jednym z największych zagrożeń dla morświna jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie w sieci rybackie. Oprócz przyłowu, bardzo niebezpieczne dla przetrwania gatunku są również zakłócenia akustyczne, płoszące zwierzęta z ich siedlisk. Wzrost natężenia transportu morskiego, detonacje na morskich poligonach i rozwój agresywnej turystyki motorowodnej, to kolejne czynniki, które mają negatywny wpływ na przetrwanie morświna. Ssak ten jest też narażony na szkodliwe oddziaływanie toksycznych substancji, które trafiają do Bałtyku.

Ambasadorem akcji jest znany polski aktor, Marcin Dorociński, natomiast partnerem kampanii, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która od lat prowadzi badania nad bałtyckimi morświnami.

Zobacz też:Amerykańscy żołnierze przejadą przez Lubuskie! W niedzielę "Rajd Dragonów">>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska