Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godziny dla seniorów w sklepach zniesione! Od 1 lutego 2021 r. nie będą obowiązywać w sklepach. A praktycznie - już od soboty 30 stycznia

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Godziny dla seniorów będą obowiązywać tylko do 1 lutego 2021 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Godziny dla seniorów będą obowiązywać tylko do 1 lutego 2021 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE brak
Rząd przychylił się do apeli handlowców! Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił 28 stycznia, że od 1 lutego 2021 r. nie będą już obowiązywać tzw. godziny dla seniorów.

Rząd luzuje obostrzenia związane m.in. z handlem od 1 lutego 2021 r. Od tego dnia będą mogły funkcjonować wszystkie sklepy w galeriach handlowych (a nie jak dotychczas tylko wybrane).

Koniec z godzinami dla seniorów w sklepach!

Ale jest też kolejna duża zmiana w handlu. Koniec ze znienawidzonymi przez handlowców tzw. godzinami dla seniorów!

- Docierały do nas apele organizacji handlowych dotyczące konieczności zniesienia godzin dla seniorów w sklepach - mówił w czasie środowej (28.01) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Przychylamy się do tych wniosków. Godziny dla seniorów nie będą już obowiązywać w sklepach od 1 lutego 2021 - dodał Niedzielski.

Ale tak naprawdę ostatnim dniem, w którym seniorzy będą mogli skorzystać z tych preferencji, jest piątek 29 stycznia 2021 r. Bo godziny dla seniorów obowiązują tylko w dni powszednie.

Już więc od soboty 30 stycznia i w niedzielę handlową 31 stycznie 2021 r. nie będą obowiązywać godziny dla seniorów.

Organizacje handlowców apelowały od kilku miesięcy o zniesienie godzin dla seniorów

Już w październiku, wraz z wznowieniem godzin dla seniorów w sklepach, firmy zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) zwracały się z apelem o rezygnację z wprowadzenia godzin dla seniorów lub ich zmianę. - Planowane rozwiązanie w postaci godzin dla seniorów jest rozwiązaniem kłopotliwym dla klientów i dla pracowników handlu oraz zbędnym - mówiła Renata Juszkiewicz, prezes POHiD. - Jak pokazują doświadczenia sieci handlowych wyniesione z wiosennej fali pandemii, seniorzy nie zawsze korzystali z wyznaczonych godzin zakupów. Powodowało to paradoksalną sytuację, kiedy w godzinach dla seniorów ruch klientów praktycznie zamierał, a w tym czasie inni konsumenci nie mogli zrobić zakupów - dodała.

Tzw. godziny dla seniorów mają teoretycznie ułatwić osobom powyżej 60. roku życia robienie zakupów bez nadmiernego tłoku, i tym samym ochronić je przed możliwością zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2.

W godz. 10-12 w dni powszednie w określonych sklepach mogą przebywać - jako klienci - wyłącznie seniorzy.

Godziny dla seniorów w nieco innej formie niż wiosną

Godziny dla seniorów, które obowiązują od 15 października 2020 r,, zostały dość znacznie ograniczone w porównaniu z wiosną 2020.

Lista niedziel handlowych w 2021 r. Sprawdź, w jaką niedzielę w 2021 r. będzie można swobodnie zrobić zakupy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Niedziele handlowe. Kiedy jest niedziela handlowa we wrześni...

Co prawda objęto nimi już osoby 60-letnie (wiosną - 65+), ale ograniczono ich występowanie do roboczego tygodnia, czyli od poniedziałku do piątku, i tylko do:

  • sklepów spożywczych - np. Lidl. Biedronka, Auchan, Carrefour, Netto, ALDI, Dino, Tesco,
  • drogerii - np. Rossmann, SuperPharm, Hebe, Ziaja
  • aptek,
  • placówek pocztowych.

Godziny dla seniorów w aptece, ale młodsi też mogą zrealizować receptę, gdy jest zagrożenie zdrowia lub życia

Rząd, przygotowując rozporządzenie, datowane na 14.10 2020 uniknął wiosennej kontrowersji, od razu pisząc, że apteki w czasie godzin dla seniorów mogą obsłużyć młodsze osoby, "jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia".

Za to zostawił inny błąd, nie wpisując, że godziny dla seniorów nie dotyczą handlu hurtowego czy sklepików szkolnych - później trzeba to było prostować.

Zgodnie z rozporządzeniem z 14.10 2020 r. tzw. godziny dla seniorów obowiązują w określonych obiektach i placówkach, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:

  • żywności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252 oraz z 2020r. poz. 284, 285 i 1493),
  • produktów kosmetycznych w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 4października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. poz. 2227) innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania,
  • artykułów toaletowych,
  • środków czystości,
  • produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. –Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944 i 1493), w tym przez apteki lub punkty apteczne
  • wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186 i 1493),
  • środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska