Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorące oferty kulturalne na koniec stycznia w Lubuskiem. Zagra Gorzowska Orkiestra Dęta, Królowa Śniegu, wystawy, teatry

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 28.01. o godz. 19, w Teatrze im. Juliusza Osterwy, koncert karnawałowy zagra Gorzowska Orkiestra Dęta. W programie nie zabraknie najpiękniejszych przebojów muzyki polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Orkiestrze będą towarzyszyć tancerki Zespołu Artystycznego „Buziaki” oraz wokalistki: Monika Makowska-Wiącek i Magdalena Kasperowicz. Wydarzenie okrasi słowem Wojciech Kuska.
W sobotę 28.01. o godz. 19, w Teatrze im. Juliusza Osterwy, koncert karnawałowy zagra Gorzowska Orkiestra Dęta. W programie nie zabraknie najpiękniejszych przebojów muzyki polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Orkiestrze będą towarzyszyć tancerki Zespołu Artystycznego „Buziaki” oraz wokalistki: Monika Makowska-Wiącek i Magdalena Kasperowicz. Wydarzenie okrasi słowem Wojciech Kuska. mat. organizatora
Czy Państwu też tak szybko przeleciał tegoroczny styczeń? Mnie jakoś tak wyjątkowo, bo generalnie nie lubię tych szarych dni bez słońca i już z utęsknieniem czekam na wiosnę. Luty jest krótki, dni będą coraz dłuższe, a więc idzie ku lepszemu. Lubuskie placówki przygotowały całą masę wydarzeń jak koncerty, spektakle teatralne, nowe wystawy oraz inne akcje. Oto niektóre z nich w naszym cotygodniowym zestawieniu.

SZPROTAWA

We wtorek 30.01 o godz. 16, w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury, odbędzie się przedstawienie dla dzieci (oraz ich opiekunów) pt. „Królowa śniegu” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena w wykonaniu teatru Krak-Art. To opowieść z morałem i dobrym zakończeniem, o potędze miłości rodzeństwa, która jest w stanie pokonać wszelkie zło. Wstęp płatny, za symboliczne 5 zł/os.

MIĘDZYRZECZ

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej zaprasza na wystawę czasową „Przemysłowiec i reformator społeczny – Max Bahr”, która zagości do 10 lutego. Jej bohater był niemieckim fabrykantem z przedwojennego Landsbergu (dzisiejszego Gorzowa Wlkp.). Źródła podają, że Max Bahr po przejęciu sklepiku po ojcu, rozwinął rodzinny interes i wybudował fabrykę na Zawarciu (późniejsza „Silwana”). Jego przedsiębiorstwo stało się wiodące w branży opakowań. Bahr potrafił dzielić się swoim bogactwem z lokalną społecznością, poprawiając warunki bytowe i mieszkaniowe robotników. Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Na dzień pojednania

W piątek (27.01) o godz. 19 Filharmonia Gorzowska zaprasza na specjalny koncert symfoniczny „Muzyczne przyjaźnie”. Jak wiemy muzyka łagodzi obyczaje, a jej przekaz trafia do każdego niezależnie od poglądów, narodowości czy języka. Dlatego też, w Gorzowie Wlkp. od ponad ćwierć wieku, wspólnie przez Polaków i Niemców, gorzowian i dawnych mieszkańców niemieckiego Landsbergu, obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania. Datę ustalono na 30 stycznia.

Temu lokalnemu świętu przyświeca idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta, upamiętniona m.in. biciem w Dzwon Pokoju, który rozbrzmiewa tego dnia na placu Grunwaldzkim. Jednym z elementów corocznych obchodów są również wydarzenia muzyczne.

W związku z tym, podczas specjalnego koncertu Filharmonii Gorzowskiej, prowadzonego przez Wojciecha Rajskiego, posłuchamy utwory kompozytora polskiego (Karola Lipińskiego) i niemieckiego (Roberta Schumanna). Obaj tworzyli w XIX wieku i się ze sobą przyjaźnili. Lipiński nazywany „polskim Paganinim” (de facto dwa razy z tym włoskim wirtuozem skrzypiec koncertował), już od wczesnego dzieciństwa zdradzał wybitne zdolności muzyczne. Gry na skrzypcach uczył się od piątego roku życia. Większą część swojego artystycznego życia spędził we Lwowie, pracując jako koncertmistrz, a potem dyrygent i dyrektor Teatru Niemieckiego, choć był także koncertmistrzem orkiestry Gewandhaus w Lipsku oraz kapeli króla saskiego w Dreźnie. W Gorzowie, zabrzmi jego uwertura D-dur oraz II. koncert skrzypcowy D-dur zwany też „Koncertem wojskowym” (solo Domika Falger).

Akcentem niemieckim wieczoru będzie natomiast III Symfonia Es-dur op. 97 „Reńska” Roberta Schumanna, inspirowana pięknem Nadrenii oraz wizytą w Kolonii, gdzie kompozytor zachwycił się majestatyczną gotycka katedrą górująca nad rzeka Ren. Wstęp płatny.

Trzy razy Piaf

Teatr im J. Osterwy w Gorzowie wystawia w sobotę (28.01 o godz. 16) widowisko muzyczne „Trzy razy Piaf” w reżyserii Artura Barcisia. Edit Piaf zobaczymy i usłyszymy w trzech różnych okresy jej życia. Dzięki bardzo sugestywnej scenografii, widz ma wrażenie, że obserwuje życie artystki siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami. Wstępy płatne.

GOD of Music zagra

W sobotę 28.01. o godz. 19, w Teatrze im. Juliusza Osterwy, koncert karnawałowy zagra Gorzowska Orkiestra Dęta.

W programie nie zabraknie najpiękniejszych przebojów muzyki polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Orkiestrze będą towarzyszyć tancerki Zespołu Artystycznego „Buziaki” oraz wokalistki: Monika Makowska-Wiącek i Magdalena Kasperowicz. Wydarzenie okrasi słowem Wojciech Kuska. Usłyszymy największe przeboje światowej muzyki filmowej i rozrywkowej, jak również bogaty repertuar charakterystyczny dla orkiestr dętych.

Zespół zagra kompozycje m.in. reprezentującego Czechy - Juliusa Fučika (słynny „Marsz Florentyński”), holenderskiego „Mozarta orkiestr dętych” - Jacoba de Haana („La Storia” oraz opracowanie „Amazing grace”), ale także piosenki z repertuaru Violetty Villas, Louisa Armstronga, Franka Sinatry czy Hanny Banaszak.

Nie zabraknie również tanecznych rytmów rodem z Rio de Janeiro, a konkretnie - z plaży Ipanema. Formacja istnieje od 1958 r., kiedy to w byłym „Stilonie", odbyła się pierwsza próba orkiestry zakładowej. Publicznie zadebiutowała w pochodzie 1-majowym w 1959 r. Odtąd, uczestniczyła we wszystkich uroczystościach państwowych i miejskich. Orkiestra jest także (wraz z Miejskim Centrum Kultury) współgospodarzem Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych „Alte Kameraden". W 2016 r. orkiestra zaprezentowała się w ciekawym projekcie muzycznym, w którym na jednej scenie koncertowała z polskim zespołem muzyki reggae – „Majestic”, a także z gwiazdami m.in. Krystyną Prońko. Przez wiele lat, kapelmistrzem był Bolesław Malicki, który w grudniu 2016 r. przekazał insygnia władzy kapelmistrzowskiej - buławę oraz batutę obecnej szefowej zespołu - Annie Wiśniewskiej. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Zagrają soliści

Filharmonia Zielonogórska oferuje koncert z udziałem solistów, w których tym razem wcielą się muzycy orkiestry. Zapowiada się zatem wiele zielonogórskich niespodzianek, w tym obecność Przemysława Fiugajskiego (na co dzień szefa gorzowskich filharmoników) za pulpitem dyrygenckim.

Filharmonia Zielonogórska zaprasza natomiast na koncert z wyjątkowo zróżnicowanym programem oraz całą gamą solistów. Będą to: Beata Gołemberska i Jakub Kotowski – skrzypce, Magda Jabłońska-Zembik – kontrabas i Oskar Zembik – wibrafon, Agnieszka Wierzbicka – flet i Anna Blum – harfa, Adam Męczywór – fagot, Katarzyna Górska – skrzypce oraz Szymon Walenciak – wiolonczela. Wszyscy na co dzień są członkami Orkiestry Symfonicznej FZ. W ich repertuarze znajdą się: „Trzy utwory w dawnym stylu” - Krzysztofa Pendereckiego, Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043 (cz. II. Largo ma non tanto oraz cz. III. Allegro) - Jana Sebastiana Bacha, Waltz for a Lovely Wife (Philipa Woods’a), Balladę - Alberta Périlhou, Solo de concert op. 35 - Gabriela Pierné-go, wielce żywą i brawurową symfonię hiszpańską d-moll op. 21 (cz. III. Intermezzo. Allegro non troppo) - Édouarda Lalo, koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 (cz. I. Adagio. Moderato I cz. II. Lento. Allegro molto) - Edwarda Elgara oraz pierwszą suitę “Peer Gynt op. 46” - Edwarda Griega. Wstęp płatny.

Dwudziestolecie międzywojenne w teatrze

Lubuski Teatr zaprasza na wyjątkowy spektakl w reżyserii Jana Szurmieja pt. „Słodkie lata 20.-30.” pełen hitów sprzed stu lat. Odbędzie się w sobotę (28.01 o godz. 19) i w niedzielę (29.01 o 18) na dużej scenie. Pojawią się kobiety w długich rękawiczkach, powłóczystych sukniach, zdobionych sznurami pereł i eleganckich mężczyzn w smokingach lub frakach, którzy w tamtych czasach świętowali życie, bywając w rewiach czy kabaretach. Usłyszymy takie przeboje jak: „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Na pierwszy znak”.

Lubię wracać tam gdzie byłem

W sobotę, 28.01, o godz. 19.30 w sali MCM Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się koncert „Lubię wracać tam”. W programie znajdzie się kilkanaście znanych piosenek tuzów polskiej sceny muzycznej takich jak: Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, Andrzej Zaucha, Edyta Geppert, Ewa Demarczyk, Grzegorz Turnau, Marek Grechuta. Zabrzmią ich znane szlagiery m.in. „Zacznij od Bacha”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Moja i twoja Nadzieja”, „Jaka róża taki cierń”, „Miła nie dokazuj”, „Z tobą chcę oglądać świat” w nowych aranżacjach Marcina Szczepankiewicza. Na scenie pojawią soliści, Wrocławska Orkiestra Kameralna oraz wrocławski chór „Cantiamo Tutto”. Całość poprowadzi dyrygent, pedagog, a także doktorant w dyscyplinie sztuk muzycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - Sebastian Sikora. Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ

  • 28.01. - Koncert zimowy (Daryl Strodes), Centrum Kultury i Sportu Wschowa,
  • 29.01. – Koncert „Meteoroids”, Sulechowski Dom Kultury,
  • 29.01. – Finał WOŚP,
  • 4.02. – Koncert śpiewającej rodziny Kaczmarek, Świebodziński Dom Kultury,
  • 4.02 – Koncert karnawałowy zespołu Cadillac, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 7.02 - Pokaz Magii Armanda Górnego, Sulechowski Dom Kultury,
  • 11.02. – Koncert „Queen symfonicznie”, Sala MCM FZ, Zielona Góra,
  • 12.02. – Spektakl „Miłosna pułapka”, Żarski Dom Kultury,
  • 19.02 - Janusz SZROM - Koncert pieśni Andrzeja Zauchy, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 19.02 – Koncert karnawałowy Grażyny Brodzińskiej, Centrum Kultury Zamek w Kożuchowie,
  • 22.02 – Koncert Bukartyk/Ajagore, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 24.02. – Koncert Skubisz / Lemańczyk Cooperation - Stories about life and love, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 16-19.03. –Tango Festiwal, Szkoła Tańca Studio Dance Club, Zielona Góra,
  • 16.03 – „Siesta w drodze” – Koncert Fábii Rebordão, Nowosolski Dom Kultury,
  • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury,
  • 26.03 – Festyn Kaziuki, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 1.04. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska