Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goraj na archiwalnych pocztówkach

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Archiwum Dariusza Brożka
Historycy nie są pewni, skąd się wzięła nazwa wsi. Jedni twierdzą, że pochodzi od słowa „góra”, inni zaś wiążą ją z nazwiskiem pierwszego właściciela Jana Gorajskiego. Jedno jest pewne. Pierwsza wzmianka o Goraju i jego właścicielu Gorajskim pochodzi z 1415 r.

W 1581 r. wieś została wymieniona w listach podatkowych króla Stefana Batorego. W XVI w. należała do rodu Brezów. Po przodkach odziedziczyła go Barbara Breza (Brezianka), która często nazywana jest polska Lady Makbet. Pisaliśmy o niej w naszym tygodniku w sierpniu ub.r. Przypominamy, że zamordowała kolejno kilku mężów, za co była sądzona przez sejmowy trybunał. Zrehabilitowała się podczas szwedzkiego Potopu, kiedy z bronią w ręku wystąpiła przeciw najeźdźcom i ich miejscowym poplecznikom. Z jej fundacji we wybudowano drewniany kościół, który jednak spłonął po pewnym czasie.

Kolejną świątynię wzniósł w 1679 r. nowy właściciel Sebastian Prusimski z Kolna pod Międzychodem. Barokowa budowla jest obecnie ozdobą i wizytówką Goraja. Podobnie jak pałac z drugiej połowy XIX w. położony w parku krajobrazowym o powierzchni około trzech hektarów.

Lokalną osobliwością jest rosnący tam najstarszy i największy w Wielkopolsce cis, którego obwód wynosi aż trzy metry. W historycznych dokumentach wieś występuje jako Goray. W 1937 r. Niemcy - chcąc zatrzeć jej polską metrykę - zmienili nazwę na Eibendorf.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska