Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Górczyn ma jedną wadę - mówi pan Jacek. Za to zalet dostrzegamy bardzo wiele: zieleń, bezpieczeństwo i świetne położenie [GALERIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Widok na jedną z głównych ulic Górczyna: Piłsudskiego. Niedługo jej środkiem będzie wytyczona linia tramwajowa
Widok na jedną z głównych ulic Górczyna: Piłsudskiego. Niedługo jej środkiem będzie wytyczona linia tramwajowa Tomasz Rusek
Jak się żyje na Górczynie? Nieźle. Jest gdzie wypocząć, w korkach się nie stoi, a mieszkańcy - jak trzeba - potrafią się skrzyknąć.

Najpierw słowo wyjaśnienia. Jak zapytasz gorzowianina „gdzie jest Górczyn”, każdy odpowie inaczej. Dla jednych to osiedle od kościoła „skoczni” aż do granic miasta. Inni Górczyn widzą dalej, od Panoramy w stronę bloków przy Szarych Szeregów. Tymczasem według podziału ustalonego przez urzędników Górczyn jest ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Górczyńską, Walczaka i aleją Ruchu Młodzieży Niezależnej (to ulica, która przecina Park Kopernika). Tego w ocenie będę się trzymał, choć wiem, że to granice mocno naciągane. Ponieważ według nich np. park Górczyński jest... poza Górczynem. A to przecież absurd. Więc umówmy się, że granice są, ale czasami mogę nieco wyjechać „za linię”.

Bezpieczeństwo: 4

Według policyjnej mapy bezpieczeństwa na Górczynie najbardziej mieszkańcom dokuczają: pijacy, zbyt szybko jeżdżące auta i autodranie, którzy zastawiają samochodami trawniki, chodniki i co się tylko da. Jacek Buczyński, który mieszka przy ul. Narutowicza i jest naszym przewodnikiem po dzielnicy, zapewnia, że nigdy nie czuł się na osiedlu zagrożony. - To bezpieczna okolica. Oczywiście jeśli człowiek nie szuka guza i zachowuje ostrożność - mówi Czytelnik.
Dajemy czwórkę, ponieważ zgłoszeń z tej dzielnicy dotyczących zwłaszcza niewłaściwego parkowania, jest ponad sto! Problemem jest też grodzenie osiedli szlabanami (patrz punkt infrastruktura). To domena nowych bloków na Sadach.

Dostępność zieleni: 5

Samo osiedle - trzymając się ściśle granic wyznaczonych przez urzędników - ma tylko resztki dawnych sadów i namiastkę parku pomiędzy blokami a ul. Wyszyńskiego. Jednak trzeba do tego uczciwe doliczyć park Górczyński i Park 750-lecia, które może i są na Manhattanie, ale od Górczyna dzielą je tylko ulice. No i do Górczyna przynależy jeszcze kawałek Parku Kopernika. To dla mnie wielki plus - dawny cmentarz przypomina niemal las, a wiewiórki, gdy mają dobre dni, potrafią jeść z ręki.
Starsza zabudowa charakteryzuje się dużymi odległościami pomiędzy budynkami. Jest więc miejsce na trawniki, skwery. Człowiek nie ma poczucia ciasnoty. No, chyba że w niektórych miejscach na osiedlu Sady.
Oceniam całość na mocną piątkę.

Infrastruktura: 4 +

Górczyn ma szczęście, że zrealizowano pomysły pierwszych planistów i - po latach - dobudowano drugą nitkę ul. Piłsudskiego. Bez tego przejazd przez osiedle byłby mordęgą. Na osiedlu jest szkoła, przychodnia, apteki, galeria Panorama.
Problemy są tutaj takie, jak na wszystkich blokowiskach (zaznaczyliśmy to już w pierwszym punkcie): wąskie uliczki, mało miejsc postojowych, stąd i notorycznie zastawione pobocza i chodniki. Widać tu także początki szlabanozy - czyli odgradzania zespołu budynków szlabanami. W teorii chodzi o bezpieczeństwo, w praktyce utrudnia to życie kierowcom i służbom ratunkowym.
Nie wszystkie bloki są zadbane i cieszą oko. Może poza nowymi - tymi stawianymi w okolicy Kupca Gorzowskiego. Zwracamy też uwagę na podwórka przy blokach firmy Efekt - duże, przestronne, zadbane. Plusem jest żłobek i przedszkole. Ważnym minusem - według pana Jacka - jest odległość do urzędów. Tak naprawdę tylko ich brakuje na Górczynie.
Dajemy za całość czwórkę. Z plusem!

Kultura, rozrywka, czas wolny: 5

Górczyn to osiedle, które ma naprawdę bogatą ofertę dla mieszkańców. Można spędzać czas aktywnie - korzystając ze ścieżek rowerowych, dwóch miasteczek ruchu drogowego, iść na spacer „do wiewiórek” do Parku Kopernika czy pograć w piłę na boiskach koło SP 13 albo koło Chemika. Nie brakuje fajnych placów zabaw (koło małej Trzynastki zawsze ktoś się bawi), są lokalne puby i knajpki czy popularna kawiarnia Maska. No i kapitalne żarełko w Tarantino przy ul. Wróblewskiego. Co jakiś czas trafia się festyn koło Kupca Gorzowskiego. W zasięgu ręki są też Dolinki z bogatą ofertą Miejskiego Ośrodka Sztuki oraz galeria Manhattan z kinem.
Piątkę daję więc bez żadnych wątpliwości.

Kapitał społeczny: 5

Gdy na Górczyn ruszyli urzędnicy pytać, czy i jak zagospodarować osiedle, ankiety wypełniło 33 mieszkańców. Wynik całkiem niezły. Z kolei w ramach budżetu obywatelskiego selekcję przeszło aż 18 pomysłów z Górczyna - a to już wynik świetny. Jednak mieszkańcy pokazali, że potrafią działać wspólnie także wtedy, gdy ramię w ramię protestowali przeciwko lokalizacji stacji paliw koło Panoramy oraz gdy SP13 zorganizowała wielką akcję pomocy dla jednego ze swoich chorych uczniów. Społeczność lokalna udowodniła, że potrafi się skrzyknąć i że jest w tym wielki potencjał.
Czwórka to za mało, a do szóstki nieco brakuje. Stąd piątka.

Perspektywy: 5

Ostatnie działki pod zabudowę są właśnie zabudowywane - mowa o terenach za Kupcem Gorzowskim. Jednak osiedle ma jeszcze rezerwę na rozwój. Tutaj mowa o działkach przy ul. Marii Juchacz i - częściowo - o dawnych sadach. Na pewno osiedle odczuje pozytywnie budowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Piłsudskiego.

Na plus trzeba też ocenić... nieistniejący jeszcze odcinek ul. Niepodległosci. Jest w planach od lat. Da mieszkańcom oddech i spokojniejszy dojazd do domów. Będzie alternatywą dla ul. Piłsudskiego. To zdecydowanie dobra perspektywa. Potężny potencjał drzemie też w okolicy ul. Wróblewskiego, gdzie dwóch deweloperów ma ambitne plany inwestycyjne.
To zasługuje na piątkę.

Zobacz też: Deptak na gorzowskim Górczynie. Dlaczego protestują mieszkańcy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska