Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwo w Lubuskiem? Ma się bardzo dobrze! Rozmowa z kierownikiem kopalni w Sieniawie

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Jerzy Jarosz jest kierownikiem zakładu górniczego w Sieniawie
Jerzy Jarosz jest kierownikiem zakładu górniczego w Sieniawie Archwium prywatne
Lubuskie co prawda nie słynie z górnictwa, ale może się pochwalić najdłużej funkcjonującą kopalnią węgla brunatnego w całej Polsce. Z okazji Barbórki, o miłości do tego zawodu pozmawialiśmy z Jerzym Jaroszem, kierownikiem zakładu górniczego w Sieniawie.

Dlaczego akurat górnictwo?
Górnikiem zostałem z przypadku. Tak los pokierował, że trafiłem na studia górnicze. Nie marzyłem o tym. Zawód jest specyficzny - polega na budowie, tworzeniu, działaniu. To bardzo konkretna praca. Ludzie sa bardzo solidarni, wygląda to trochę inaczej niż w innych zawodach. Górnictwo mimo regresu, który teraz przechodzi, jest po prostu fajne.

Czy jest jakaś sytuacja, która szczególnie zapadła Panu w pamięci?
Zaczynałem pracę na kominie. To był okres, kiedy panowała bardzo sroga zima, nazywana zimą stulecia. Podchodziłem do stanowiska i wpadłem do wyrobiska po szyje. Minusowa temperatura, a ja utknąłem w dole wypełnionym wodą. To dało mi świadomość, że górnictwo nie jest takie łatwe, ale kształtuje charaktery. To był mój chrzest - moment, w którym albo człowiek ucieka, albo zaczyna szanować swoją pracę.

Ma Pan jakieś rady dla przyszłych górników?
Teraz górnik to nie tylko kilof i łopata. Nastąpiła pełna mechanizacja i jest bardzo wiele udogodnień. Myślę, że młodzi i wykształceni ludzie będą mieli szansę na to, żeby się w tym zawodzie realizować i spełniać. Będą tworzyć coś, co jest rzeczywiste, a nie tylko wirtualne.

Jak się ma górnictwo w województwie lubuskim?
Lubuskie jest bardzo bogate w węgiel brunatny, natomiast jest to surowiec niewykorzystany. Jeśli chodzi o ropę naftową i gaz to nasze województwo jest największym rejonem eksploatacji tych surowców. Kopalnia Sieniawa jest najdłużej funkcjonującą kopalnią węgla brunatnego na terenach Polski. Działa od 1863 roku, a mamy koncesję do 2063 roku. Czyli jest perspektywa, że górnictwo w takiej małej Sieniawie będzie funkcjonowało 200 lat. Nie ma takiej drugiej kopalni węgla brunatnego w Polsce, która by tak długo działała.

ZOBACZ TEŻ:

Zielona Góra, 29 listopada 2019. Akademia Barbórkowa w Lubuskim Teatrze - wręczenie nagród, odznak, listów gratulacyjnych.

Zielona Góra. Akademia Barbórkowa w Lubuskim Teatrze. Nie za...

Polskie górnictwo, choć nie każdy ma tego świadomość, zaczęło się już w średniowieczu. Wówczas przede wszystkim zajmowaliśmy się wydobyciem soli. Obecnie już od dłuższego czasu w Polsce z górnictwem najbardziej kojarzy się Śląsk, gdzie jest ono najbardziej rozwinięte. Tutaj wydobywa się przede wszystkim węgiel kamienny. Wyjątkowym dniem dla wszystkim górników jest 4 grudnia - Barbórka, czyli dzień św. Barbary, która patronuje dobrej śmierci i trudnej pracy. Wtedy odbywają się msze, uroczyste spotkania oraz przyznaje się odznaczenia górnikom za ich pracę. Na co dzień jednak górnictwo to przede wszystkim trudna i niebezpieczna praca. Jesteście ciekawi, jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu? Zobaczcie w naszej galerii!Obchody dnia św. Barbary w Katowicach - grupa górników po otrzymaniu odznaczeń i dyplomów, 1936

Jak wygląda praca górnika? Dziś Barbórka! Zobacz górnictwo n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska