Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy świętowali jak w Rzymie, a kobiety w kniei

Anna Białęcka [email protected]
Obchody górniczego święta rozpoczęła Centralna Akademia Barbórkowa w sali im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Górnicy między innymi otrzymali medale prezydenta RP za długoletnią służbę
Obchody górniczego święta rozpoczęła Centralna Akademia Barbórkowa w sali im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Górnicy między innymi otrzymali medale prezydenta RP za długoletnią służbę Fot. Anna Białęcka
Górnicy z Polskiej Miedzi dbają o tradycję. Młodzi skakali przez skórę, zasłużeni dostali medale. Pracownicy kopalń i ich goście bawili się na centralnej karczmie piwnej i combrze.
Kobiety bawiły się na combrze
Kobiety bawiły się na combrze Fot. Anna Białęcka

Kobiety bawiły się na combrze
(fot. Fot. Anna Białęcka)

Tradycja "Barbórki" od wielu lat jest starannie kultywowana we wszystkich oddziałach KGHM. W tym roku, w piątek, obchody tradycyjnego górniczego święta rozpoczęła Centralna Akademia Barbórkowa w sali im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Podczas tej uroczystości górnicy otrzymali medale prezydenta RP za długoletnią służbę. Wyróżniający się pracownicy KGHM z ponad 25-letnim stażem pracy otrzymali honorowe szpady górnicze. A obchodzący w tym roku jubileusz pracy zawodowej zostali uhonorowani kordzikiem oraz listem gratulacyjnym od prezesa KGHM.

Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymał Jarosław Kuźniar, dyrektorowi ZG "Polkowice-Sieroszowice". Yixing Tian, wiceprezes Zarządu Fundacji Chińsko - Polskiej otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla KGHM Polska Miedź".

Odbył się także tradycyjny Pochód Lisa Majora z dziedzińca Biura Zarządu KGHM oraz ceremonia skoku przez skórę. Młodzi gwarkowie zostali przyjęci do braci górniczej. Uroczystości uświetnił pokaz sztucznych ogni. Dla wszystkich przygotowany został piwny poczęstunek.

Wieczorem górnicy bawili się na centralnej karczmie piwnej w hali widowiskowo - sportowej w Głogowie w stylu starożytnego Rzymu. W rolę Cezara wcielił się prezes spółki Herbert Wirth. Natomiast kobiety świętowały na combrze, który w tym roku odbył się w Legnicy. Comber dział się w tym roku w kniei. Panie przeistaczały się w wielu konkursach w wiewiórki i łupały orzechy na czas lub w drwali i rżnęły wielkie bale drewna. Zarówno na karczmie jak i combrze śpiewano wiele piosenek przygotowywanych specjalnie na tę okazję.

W sobotę w kościele p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odbyła msza święta w intencji górników i ich rodzin, a pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego złożono wieńce i kwiaty. Tego samego dnia z dziećmi i młodzieżą ze szkół z całego regionu noszących imię odkrywcy polskiej miedzi, spotkali się górnicy w Muzeum Ziemi Lubińskiej. Po uroczystości wszyscy mogli posmakować "jaśków", ulubionych pierogów Jana Wyżykowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska