Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góry śmieci w lesie! W okolicy Słonego mieszkańcy latami nielegalnie pozbywali się odpadów z swoich domostw

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Leśnicy szacowali, że w lesie obok Słonego (gmina Świdnica) na powierzchni niemal 5 ha lasu zalega ok. 50 ton śmieci (sprzed AGD, opony, gruz, szkło itp.). Okazało się, że jest ich więcej
Leśnicy szacowali, że w lesie obok Słonego (gmina Świdnica) na powierzchni niemal 5 ha lasu zalega ok. 50 ton śmieci (sprzed AGD, opony, gruz, szkło itp.). Okazało się, że jest ich więcej Agnieszka Linka
Leśnicy sprzątają prawie 5. hektarowy las w Leśnictwie Wilkanowo. Z ziemi wydobyto ponad 50 ton starych śmieci. Okolice Słonego przez lata służyły okolicznym mieszkańcom, w tym samym zielonogórzanom jako nielegalne miejskie wysypisko. Wywózką odpadów zajął się Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze.

Proceder wyrzucania śmieci do lasu to nadal jeden z głównych problemów, z którym borykają się leśnicy. Jednym z takich miejsc przez lata były lasy w Leśnictwie Wilkanowo. Chodzi o okolice Słonego, należące do Nadleśnictwa Zielona Góra.

- W czasach, kiedy domostwa nie miały kontenerów do wyrzucania odpadów ludzie pozbywali się śmieci w lesie lub wrzucali je do leśnych zbiorników wodnych, żeby nie było widać tego, czego się pozbyli - tłumaczy nielegalny proceder Henryk Kuleszyński, leśniczy w Leśnictwie Wilkanowo. - Bardzo smutno było patrzeć na zdewastowany przez odpady las, ale mam nadzieję, że świadomość mieszkańców stale rośnie i dziś już nikt nie wpadnie na podobny pomysł.

Początkowo leśnicy szacowali, że na powierzchni niemal 5 ha lasu zalega ok. 50 ton śmieci (sprzed AGD, opony, gruz, szkło itp.). Rzeczywistość okazała się jednak bardziej gorzka. Poza tym uprzątnięcie lasu wymagało użycia specjalistycznego sprzętu, z uwagi na trudny teren (miejscami podmokły). W wywózce odpadów pomógł Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze. W akcję zaangażowała się też Gmina Świdnica.

- Prace są prowadzone na terenie pokopalnianym, na którym jest dużo zagłębień i wyrobisk. To duży obszar, którego być może nie będziemy w stanie uporządkować jednorazowo - tłumaczy Rafał Ozimiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra. - Pomoc ze strony ZGK pozwoli zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na uprzątnięcie jeszcze dwóch innych miejsc - kolejnego wysypiska oraz części nielegalnych i niebezpiecznych skoczni do pumptracku na Wzgórzach Wilkanowskich.

Problem wyrzucania śmieci do lasu dotyczy całego regionu. Tylko w tym roku, z terenu 20 nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze zebrano i zutylizowano ponad 3 tys. metrów sześciennych odpadów. Koszt ich usunięcia wyniósł ponad 1 mln zł netto.

[b]Zobacz wideo: Zielona Góra. Gazeta Lubuska. "Niemapa. Lasy Zielonogórskie"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska