Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów będzie obchodził... Dzień Nosorożca. To będzie frajda dla dzieciaków

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Mural z ogromnym wizerunkiem nosorożca znajduje się na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Chrobrego 33 niemal w samym centrum miasta.
Mural z ogromnym wizerunkiem nosorożca znajduje się na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Chrobrego 33 niemal w samym centrum miasta. Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta w Gorzowie
W czwartek 22 września w teatralnym ogrodzie odbędą się... urodziny Stefanii. Tak Gorzów będzie obchodził Światowy Dzień Nosorożca. Sześć lat temu podczas budowy obwodnicy natknięto się na szkielet tego zwierzęcia.

Światowy Dzień Nosorożca obchodzony jest od 2010 roku. Został ustanowiony po to, aby zwrócić uwagę świata na zmniejszającą się populację tych zwierząt. Gorzów świętuje ten dzień nie przez przypadek. Nosorożec jest bowiem częścią historii miasta. W 2016 r., podczas budowy drugiej nitki obwodnicy Gorzowa, odkryty został szkielet nosorożca, który zamieszkiwał tereny współczesnego Gorzowa około 125 tys. lat temu.

- To jedyny tak kompletny szkielet nosorożca znaleziony w Polsce - mówił nam sześć lat temu dr Bogusław Przybylski z Państwowego Instytutu Geologicznego - Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Od zeszłego roku Światowy Dzień Nosorożca obchodzony jest więc także w Gorzowie. Tegoroczne świętowanie zaplanowano na czwartek 22 września. Rozpocznie się ono o 17.00 w ogrodzie Teatru Osterwy.
- Wśród atrakcji będzie m.in. wspólne czytanie historii o nosorożcu z udziałem aktorów gorzowskiego teatru, gry i zabawy dla najmłodszych, do dyspozycji gości będzie fotościanka z nosorożcem, a Nosorożek, czyli główny bohater spektaklu o gorzowskiej Stefanii, którego premiera obyła się w ubiegłym roku, będzie spacerował pomiędzy uczestnikami pikniku - informuje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji.

Gorzowski nosorożec początkowo zwany był Stefanem, ale gdy badania wykazały, że szkielet należał do samicy, „przechrzczono” go na Stefanię, a jego wizerunek jest wykorzystywany w promocji miasta: powstały m.in. książeczki edukacyjne, a na ścianie kamienicy przy ul. Chrobrego został namalowany ogromny mural. Stefania funkcjonuje też w postaci maskotki.

Czytaj również:
Projekt Stefania. Czy w Gorzowie stanie prehistoryczny nosorożec naturalnej wielkości?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska