Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów będzie współpracował z Teslą? Wszystko za sprawą maila prezydenta do... Elona Muska!

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Kontakt Gorzowa z Teslą zaczął się od maila prezydenta do jej właściciela.
Kontakt Gorzowa z Teslą zaczął się od maila prezydenta do jej właściciela. East News/Hannibal Hanschke/Pool via AP
Jest szansa, że uczniowie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie będą mieli praktyki w fabryce Tesli pod Berlinem. Jak to możliwe? Wszystko zaczęło się od maila prezydenta Gorzowa do... Elona Muska.

Elona Muska chyba nie trzeba szczegółowo przedstawiać. Jest uznawany za najbogatszego człowieka świata (z majątkiem przekraczającym 250 mld dolarów). Zakładał lub jest współzałożycielem takich firm jak PayPal, Tesla czy SpaceX.
PayPal to rodzaj internetowej portmonetki, która umożliwia płacenie przez internet. Rakiety firmy SpaceX już latają w kosmos, a Tesla to marka samochodów.

Fabryka tych ostatnich - Gigafactory - znajduje się w Grünheide pomiędzy Gorzowem a Berlinem. Od Gorzowa dzieli ją około 120 km. Pracownicy Gigafactory zarabiają bardzo atrakcyjne pieniądze. Pensja na produkcji zaczyna się od 3,5 tys. euro, czyli - po aktualnym kursie - 16,7 tys. zł.

Teraz okazuje się, że Gigafactory może współpracować z Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie. To „szkoła marzeń”, która powstaje w Gorzowie, a za rok ma już działać na pełnych obrotach. Jak to w ogóle możliwe?

- Próbowałem znaleźć kontakt do Tesli wśród okolicznych firm, ale to się nie udało. Z dwa lata temu napisałem więc maila do samego Elona Muska - opowiada nam prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i od razu sprawdza datę. - To było 27 października 2020. Bardzo szybko przyszła odpowiedź. Co prawda nie od samego Muska, ale z jego biura. Dostaliśmy namiary do osoby odpowiedzialnej za szkolenia. Tesla była zainteresowana nawiązaniem kontaktu - mówi dalej prezydent Wójcicki. Kilka dni temu wraz ze swoimi urzędnikami był już na wizycie w Gigafactory.

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, bo z jednej strony fabryka cały czas jest w budowie, a z drugiej strony zajmuje się produkcją - opowiada J. Wójcicki. Wrażenie robi oczywiście też wielkość Gigafactory. Fabryka zajmuje powierzchnię 492 tys. mkw. A to teren odpowiadający około siedemdziesięciu(!) boiskom piłkarskim. Docelowo ma w niej pracować 40 tys. osób, na razie - jak relacjonuje prezydent Gorzowa - zatrudnionych jest 6 tys. pracowników.
- Tesla poszukuje ludzi z pasją. Proces rekrutacji trwa więc nawet do pół roku - mówi Wójcicki.

Jak miałaby wyglądać współpraca Tesli z Gorzowem? Do pracy w Gigafactory potrzeba pracowników z branży automotive, logistyków, elektroników.

- My we wszystkich tych branżach właśnie kształcimy - mówi prezydent Gorzowa. - Współpraca miałaby polegać na tym, że nasi uczniowie mieliby odbywać praktyki w Gigafactory. Część zajęć mieliby w CEZiB-ie, a część w Tesli - dodaje.
- W szkole średniej niewielu uczniów ma samochód - zauważamy.
- Transport to nie jest rzecz trudna do zorganizowania. Możemy to wspólnie z Teslą wynegocjować. Jedną z możliwości jest to, że centrum edukacji zawodowej jest dosłownie parę kroków od przystanku Gorzów Wielkopolski Wschodni, a fabryka Tesli jest tuż nieopodal linii kolejowej do Berlina. Wszystko można dograć, aby uczniowie w łatwy sposób tam mogli dojechać - mówi Wójcicki. Chętnych pewnie nie będzie brakowało, bo uczniowie już w trakcie praktyk w Tesli mogliby zarabiać niezłe pieniądze.
Prezydent Gorzowa zdaje sobie sprawę, że do sprawy praktyk młodzieży gorzowskiej pod Berlinem trzeba podejść rozsądnie. - Nie chcemy, żeby wszyscy pracownicy wyjechali do Tesli. To jednak ogromna szansa dla ludzi. Będę szczęśliwy, jeśli gorzowianie będą zarabiali 5-10 tys. euro pod Berlinem, a mieszkać będą w Gorzowie. Już dziś wiele osób dojeżdża codziennie do pracy do stolicy Niemiec. Owszem, jest granica administracyjna na Odrze, ale prawda jest taka, że wraz z sąsiadami zza granicy tworzymy już jeden region - mówi Jacek Wójcicki.

Kiedy współpraca z Teslą miałaby ruszyć na dobre? - Na razie trudno podać konkretną datę. Osoby odpowiedzialne za szkolenie w Tesli przyjadą do Gorzowa już w październiku - zdradza prezydent Gorzowa.

Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu jest już formalnie powołane do życia. Powstało ono na bazie Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowym oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. CEZiB ma się mieścić w budynkach po byłym szpitalu miejskim przy ul. Warszawskiej, którego budowa jest już bliżej końca niż początku. Pierwszy dzwonek powinien zabrzmieć tu 1 września 2023.

Czytaj również:
Szóstoklasiści z Gorzowa doszukali się swoich korzeni i dostali wyróżnienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska