Gorzów. Bezrobocie już prawie tak niskie jak przed pandemią

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tuż przed pandemią stopa bezrobocia w Gorzowa była najniższa od czasów transformacji ustrojowej w Polsce.
Tuż przed pandemią stopa bezrobocia w Gorzowa była najniższa od czasów transformacji ustrojowej w Polsce. unsplash.com
Udostępnij:
W grudniu 2021 roku stopa bezrobocia w Gorzowie była na poziomie 2,7 proc. Tym samym już praktycznie powróciła do stanu sprzed lockdownu z wiosny 2020 roku.

W grudniu bez pracy było 2,7 proc. gorzowian. Takie dane przekazał właśnie gorzowski magistrat. Liczba bezrobotnych w ostatnim miesiącu zeszłego roku zmniejszyła się w mieście o 51 osób i wynosiła 1454. Długotrwale bezrobotna była w grudniu mniej więcej co trzecia osoba spośród tych, które nie mają pracy (dokładnie: 536 gorzowian).

Najnowsze dane o bezrobociu pokazują, że sytuacja na rynku pracy powróciła już praktycznie do sytuacji, jaka była przed pandemią. Stopa bezrobocia w lutym 2020, a więc w miesiącu tuż przed lockdownem spowodowanym pandemią koronawirusa, wynosiła bowiem 2,6 proc.
Choć po wprowadzeniu lockdownu eksperci przewidywali, że bezrobocie może wzrosnąć nawet do 10 proc., to w Gorzowie nic takiego nie nastąpiło.
Od czasu ogłoszenia pandemii w marcu 2020 r. stopa bezrobocia rosła do jesieni 2020. Na koniec września i na koniec października 2020 w Gorzowie odsetek osób bez pracy wynosił 4,1 proc. Od tamtego czasu dane systematycznie maleją. Na koniec listopada 2021 stopa wynosiła 2,8 proc., a w grudniu - jak wynika z opublikowanych właśnie danych - jeszcze poszła w dół. Do rekordowo niskiego poziomu, który wynosił 2,1 proc. i został odnotowany w październiku 2019 r. (to był najniższy wskaźnik od transformacji ustrojowej w kraju) jednak jeszcze brakuje.

Odsetek bezrobotnych w Gorzowie jest niższy od średniej w powiecie gorzowskim (3,9 proc.) i od średniej dla całego Lubuskiego (4,9 proc.).
Niższa stopa bezrobocia w regionie jest jedynie w powiecie słubickim (2,4 proc.), a najwyższa w powiecie strzelecko-drezdeneckim (8,7 proc.).

Czytaj również:
Kiedy przebudowa dworca kolejowego w Gorzowie? Na razie nie ma chętnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie