Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów: historia jednego zdjęcia, czyli jak zniknęły zakłady mięsne i pojawiła się Askana [GALERIA]

Tomasz Rusek
Jak znikały zakłady mięsne i rosła Askana
Jak znikały zakłady mięsne i rosła Askana Archiwum GL
Dla wielu młodych gorzowian galeria Askana jest „od zawsze”. A to przecież nieprawda. Kiedyś w tym miejscu były znane w całym regionie zakłady mięsne. Na zdjęciu widać ostatni etap ich wyburzania.

Fotografia (główna!), którą dziś prezentujemy, pochodzi z archiwum gorzowskiej redakcji Gazety Lubuskiej. Zdjęcie powstało niemal dokładnie 14 lat temu - zostało wykonane 3 grudnia 2005 r. podczas finału wyburzania danych zakładów mięsnych. Dosłownie kilka minut wcześniej rozwalono na kawałki olbrzymi komin. Operację - którą przeprowadzono z użyciem materiałów wybuchowych - obserwowały setki gorzowian.

Nakaz wiceprezydenta

Jedyne, co po zakładach się ostało się do dziś, to zbudowana z cegły wieża ciśnień. Cały czas cieszy oko. Została wkomponowana w zabudowę nowoczesnej galerii Askana. Każdego dnia te centrum handlowe odwiedzają setki klientów, nie tylko z Gorzowa. I pewnie coraz mniej osób wie, co było przy al. Konstytucji 3 Maja przed Askaną...

Jaka jest historia zakładów? Dla Polaków zaczyna 27 maja 1945 r., bo to wtedy ówczesny wiceprezydent Gorzowa Leon Kruszona wydał polecenie „zorganizowania personelu i przystąpienia do natychmiastowego objęcia terenu rzeźni”, która zaraz po wojnie była zajęta przez władze sowieckie. Rosjanie zabrali stąd, co tylko dało się wywieźć.
Z rzeźni zniknęły bowiem - jak wynika z listy braków - bębny, windy, bloki, belki, kotwy, łańcuchy, haki, wózki, rzeźnicze nary, beczki, wiadra, noże, topory, waga, węże gumowe, rury wodociągowe, krany oraz instalacje elektryczne...

Upadłość w 2000 r.

Potem, za PRL-u, gorzowskie zakłady mięsne powoli budowały swoją markę. Wielu mieszkańców wędliny i mięso kupowało tylko tam. Wielu stołowało się w popularnej jadłodajni u zbiegu al. Konstytucji 3 maja i Orląt Lwowskich. Niektórzy mają do dziś zachowane ulotki z ofertą WPRP czy reklamówki, do których pakowano wędliny.
Firma radziła sobie nieźle, ale ostatecznie nie dała rady odnaleźć się na wolnym rynku. W 2000 r. zakład ogłosił upadłość, potem latami zabudowania niszczały, aż w końcu kupił je irlandzki deweloper, wyburzył wszystko poza wieżą i postawił tutaj Askanę.
Ale to już zupełnie inna historia...

ZOBACZ TEŻ:
Gorzów: historia jednego zdjęcia. Pokazuje, jak zmieniła się część miasta [GALERIA]

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska