Gorzów: jakich inwestycji chcą radni

Tomasz Rusek
Czy Kostrzyńska doczeka się w przyszłym roku remontu z prawdziwego zdarzenia? Jest taka szansa, bo są za tym wszystkie kluby radnych.
Czy Kostrzyńska doczeka się w przyszłym roku remontu z prawdziwego zdarzenia? Jest taka szansa, bo są za tym wszystkie kluby radnych. Fot. Krzysztof Tomicz
Szczepionki, place zabaw, dodatki dla nauczycieli, ale przede wszystkim remonty ulic... Zrobiliśmy listę pomysłów, które kluby radnych złożyły do przyszłorocznego budżetu Gorzowa.

Gdyby wszystkie miały zostać zrealizowane, pewnie zabrakłoby pieniędzy w miejskiej kasie. Ale wiele jest sensownych. Ba! Niektóre są nawet wspólne, a to oznacza duże prawdopodobieństwo ich realizacji.

Trwają prace nad budżetem

Budżet miasta na 2009 r. jest właśnie układany. Pracuje nad nim skarbniczka z prezydentem oraz wydziałem budżetu i rachunkowości.

Opasłe tomisko będzie gotowe w połowie listopada. Jest tak, jak w naszych domach po wypłacie: sprawdzamy, ile mamy pieniędzy, robimy listę wydatków, odkładamy część gotówki na opłaty, kilka złotych odkładamy na czarną godzinę, musimy też wyliczyć kwotę potrzebną np. na naprawę samochodu czy nowy telewizor.
Jest jednak jeszcze jedno podobieństwo budżetu miasta i domowego: kredyty. Magistrat chce wziąć 40 mln zł pożyczki, bo już wie, że zabraknie pieniędzy na ,,życie'' w 2009 r. Budżet układa prezydent, ale pomysły na wydatki złożyć może każdy z nas. W tym roku propozycji od mieszkańców nie było jednak prawie wcale, za to kluby radnych złożyły ich mnóstwo. Zebraliśmy je do kupy.

PiS: święto się należy

Najwięcej - 52 pomysły - zaproponował klub Prawa i Sprawiedliwości. - Przed rokiem było ich ponad 100. Teraz zgłosiliśmy o połowę mniej. Mamy nadzieję, że chociaż część z nich zostanie zrealizowana - mówi szef klubu Mirosław Rawa.

Z całego worka wyciąga najważniejsze: remonty wielkich ulic (Kostrzyńskiej, Wyszyńskiego, Sikorskiego) i osiedlowych uliczek, pieniądze na tworzenie silnej uczelni wyższej.

- Marzy nam się też park technologiczny, który można by stworzyć z połączenia uczelni i firm w strefie przemysłowej. To wprowadziłoby gorzowian w świat nowych technologii i dało im szanse na lepsze zarobki - mówi Rawa. Przyznaje, że to drogi projekt, ale może przynieść miastu wielkie korzyści.

PiS chce też remontów szkół, budowy parkingów w centrum i na osiedlach, dokończenia budowy jednostki straży na Górczynie, deptaków, renowacji skwerów. Opowiada się także za przeznaczeniem aż 3 mln zł na przyszłoroczne Dni Gorzowa.

- Niech to będzie impreza przemyślana, ale z rozmachem. Gorzowianom należy się trochę zabawy w różnych stylach i gatunkach - dodaje radny Rawa.

Lewica: parkingi i szczepienia

31 propozycji wymyślił klub Lewica. Dominują remonty na osiedlach. - Wielkie inwestycje cieszą, ale gorzowianie chcieliby, żeby na lepsze zmieniły się też te pozornie małe sprawy: chodniki, parkingi, ulice. Mamy też propozycję w sprawie sypiących się szkół. Chcemy przeznaczyć na nie 10 mln zł, ale nie robić za te pieniądze 20 remoncików, tylko trzy kompleksowe remonty - tłumaczy Zbigniew Żbikowski z Lewicy.

Gdy na konferencji on i jego koledzy prezentowali swoje pomysły, każdy mówił o propozycjach ze swojego okręgu wyborczego. To w końcu dla radnych szansa na załatwienie problemów tych, którzy ich wybrali. Lewica zgłosiła też wiele wydatków dla całego miasta: chce zwiększenia dodatków dla nauczycieli, budowy strzelnicy przy ul. Chopina i - to w mieście nowość - bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla 4 tys. najuboższych gorzowian.

Za najważniejszą sprawę radni uznają jednak drogi i nowe miejsca parkingowe. - Na remonty pierwszych nie możemy żałować pieniędzy, bo zupełnie się rozsypią. Drugie trzeba budować, bo problem dotyczy tysięcy kierowców - mówi Żbikowski.

PO: wszystko jest ważne

30 pomysłów na wydatki w przyszłym roku ma Platforma Obywatelska. - Które są najważniejsze? - pytamy. - Cała trzydziestka. Nie po to ułożyliśmy akurat taki zestaw, żeby z czegoś rezygnować - mówi Robert Surowiec z PO.

Prosimy o wybór pięciu najważniejszych propozycji. Przynosi kartkę z zaznaczonymi 16 punktami. - O to będziemy walczyć do upadłego - mówi.

Czytamy: remont ul. Sikorskiego, nagrody dla nauczycieli, szczepionki dla gimnazjalistek przeciwko wirusowi HPV, który powoduje raka szyjki macicy, pieniądze na Dni Gorzowa, do tego kilka mniejszych inwestycji. - Rzeczy oczywistych, jak remont Wyszyńskiego czy Kostrzyńskiej, nawet nie wpisaliśmy - dodaje radny.

Podkreśla, że PO chce nie tylko budować i remontować. - Zależy nam na uchwaleniu planu przestrzennego dla działki przy Walczaka, która mogłaby być sprzedana pod hipermarket. Miasto łatwo zarobiłoby na tym miliony - mówi Surowiec.

1. Nagrody dla uczniów i nauczycieli, którzy uzyskali najlepsze wyniki w egzaminach zewnętrznych.
2. Budowa boiska sportowego przy szkole nr 14
3. Modernizacja szkoły LO nr II ul. Przemysłowa
4. Budowa placów zabaw (Matejki, Piaski, Zawarcie)
5. Szczepionki dla gimnazjalistek przeciwko rakowi szyjki macicy
6. Pomoc dla szpitala wojewódzkiego (zapewnienie środków na wkład własny przy aplikowaniu środków unijnych)
7. Budowa hali widowiskowo-sportowej i boisk - dokumentacje techniczne
8. Dofinansowanie budowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej
9. Urządzenie skweru przy ul. Paderewskiego obok Szkoły nr 13
10. Dokończenie modernizacji ul. Ogińskiego
11. Stypendia doktoranckie oraz finansowe dla kadry naukowej.
12. Modernizacja ulic: Rejtana, Bracka, Kołłataja (chodnik ulica), Niemcewicza, Narutowicza (chodnik), Warszawska (chodnik okolicy Parkowej), Podmiejska chodnik ulica od ronda Sybiraków do Zakładu Karnego), Grochowa (schody między Grochową a Sybiraków), Piłsudskiego (chodnik obok apteki CITO), Małyszyńska (oświetlenie).
13. Wykonanie projektów technicznych dróg na osiedlach domów jednorodzinnych po obu stronach ul. Żwirowej.
14. Organizacja Dni Gorzowa oraz sylwestra
15. Zagospodarowanie terenów w okolicy ul. Dowbora - Muśnickiego
16. Inicjatywy lokalne
17. Modernizacja Chodkiewicza
18. Opracowanie zmian w studium oraz Miejscowego Planu Zagospodarowanie Przestrzennego w okolicy ul. Walczaka z przeznaczenie terenu na sklep wielkopowierzchniowy
19. Dofinansowanie dla dzieci z gorzowskich szkół podstawowych celem obniżenia cen biletów na Słowiance
20. Likwidacja kładki nad ul. Słowiańską
21. Kompleksowa modernizacja ul. Sikorskiego
22. Modernizacja skweru wokół pomnika Mickiewicza
23. Opracowanie szczegółowych inwentaryzacji i dokumentacji oświetlenia drogowego celem przeprowadzenia zmiany oświetlenia na bardziej ekonomiczne
24. Dotacje dla klubów osiedlowych na akcje Zima 2009 oraz osiedlowych animatorów sportu
25. Wykonanie remontu chodnika wokół pawilonu handlowego " Rolnik"
26. Organizacja Dni Kultury dalekiego wschodu
27. Przełożenie chodnika na ul. Marcinkowskiego
28. Dofinansowanie zakupu Aparatu RTG z ramieniem C dla gorzowskiego szpitala
29. Rozbudowa parkingu przy ul Kazimierza Wielkiego 67- 75
30. Wykonanie nakładki bitumicznej na ulicy Bierzarina (stara część ulicy dojazd do zakładów).

Połatać dziury

Mniej, bo tylko 10 wniosków, złożyli radni Forum dla Gorzowa. Dla nich też najważniejsze są drogi: remont Sikorskiego, Kostrzyńskiej i Jagiełły. - Ale nie byle jaki, tylko kompleksowy - zastrzega Artur Radziński z Forum. Wyliczyli też niezbędne remonty w szkołach: Gimnazjum nr 7, ogólniaków nr 2, 6 i 9.

Które z pomysłów przejdą sito? Okaże się w połowie listopada, gdy prezydent Tadeusz Jędrzejczak ujawni projekt budżetu. Ostatnio stwierdził, że jest szantażowany przez radnych, którzy uzależniają poparcie budowy nowego magistratu od tego, czy on w budżecie zapisze pieniądze na ich pomysły.

Dodał jeszcze, że większość zgłoszeń i tak będzie sfinansowana, bo albo była zapisana w planie inwestycyjnym, albo wystąpili o to urzędnicy z wydziałów.

Co na to gorzowianie? - Wszystko mi jedno, kto sobie przypisze ten sukces, ale chciałbym wreszcie jeździć po równych drogach. To najpilniejsza potrzeba w mieście - mówi Bartek Kapiszak z centrum. To samo mówi pan Janusz, którego spotkaliśmy na parkingu przy Parku 111. - Niech robią porządnie te remonty. A nie jak przy wodospadku: pół ulicy równe, pół dziurawe.

Z lektury wniosków wynika, że największe szanse na realizację maja właśnie remonty Sikorskiego i Kostrzyńskiej. Opowiadają się za tym wszystkie kluby. Głosowanie nad budżetem będzie najpewniej na początku grudnia.

Czego chce PiS

1. Dotacja dla szkolnictwa wyższego wspieranie utworzenia Akademii Gorzowskiej i do Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.
2. Modernizacja 4 szkół w tym szkoła nr 14.
3. Budowa parkingów w centrum miasta i na osiedlach
4. Wykonanie ul. Wyszyńskiego
5. Budownictwo komunalno-socjalne
6. Rozpoczęcie programu kompleksowej modernizacji Parków Gorzowskich poprawienie ich użyteczności i walorów rekreacyjnych, wytyczenie szlaków spacerowych, rowerowych, miejsc odpoczynku, placów zabaw i ćwiczeń - I etap Wykonanie Koncepcji zagospodarowania Parku Róż, Słowiańskiego, Siemieradzkiego i Kopernika -
7. Wykonanie projektu, dokumentacja i realizacja ul. Kostrzyńskiej
8. Wdrożenie tzw. Internetu samorządowego na terenie Gorzowa
9. Organizacja Dni Gorzowa ( tylko nie wykonawca za 1 mln)
10. Wykonanie projektu i modernizacja deptaka z przebudową torowiska na ul. Chrobrego
11. Zaprojektowanie i wykonanie deptaku na ul. Sikorskiego -
12. Wykonanie projektu i modernizacja skwerów (mur obronny) i deptaka na ul. Hawelańskiej
13. Zakup sprzętu do szpitala
14. Dofinansowanie działalności CSR Słowianka, wykup ulgowych biletów dla młodzieży, wsparcie programów rehabilitacji dla niepełnosprawnych, nauka jazdy na łyżwach dla młodzieży szkolnej
15. Dotacja dla Miejskiej Komendy Policji
16. Opracowanie planu zagospodarowanie przestrzennego "Szpitala przy Warszawskiej"
17. Modernizacja amfiteatru
18. Rewitalizacja zabudowy miejskiej
19. Zwiększenie dotacji do MZK tania komunikacja zbiorowa
20. Zakup aparatury nagłaśniającej dla Miejskiego Centrum Kultury
21. Ogłoszenie konkursu na projekt Miejskiego Ośrodka Sztuki
22. Ogłoszenie konkursu na projekt hali widowiskowo sportowej
23. Modernizacja hali sportowej przy ul Czereśniowej
24. Ogłoszenie konkursu na projekt urzędu miasta
25. Budowa Jednostki ratowniczo gaśniczej
26. Modernizacja skwerów w rejonie Muru Obronnego i budynku PKO S.A. centrum powiększenie parkingów, wyeksponowanie muru, jako atrakcji turystycznej Gorzowa, modernizacja fontanny.
27. Kompleksowa modernizacja Fontanny Pauksha
28. Proponujemy ogłoszenie konkursu lub wybranie projektów małej architektury charakterystycznych dla Gorzowa: Latarnie miejskie, ławki miejskie, hydranty uliczne, wiaty przystankowe itp.
29. Dokończenie modernizacji nawierzchni przy Studni Czarownic (Hawelańska)
30. Schody Donikąd powtórzenie konkursu z realnymi kwotami realizacji
31. Remont ul. Marcinkowskiego
32. Zwiększenie środków na dodatki motywacyjne dla najlepszych nauczycieli
33. Zwiększenie środków na zajęcia pozalekcyjne w szkołach
34. Wsparcie gorzowskich zespołów tanecznych (rozwój ich działalności) - Mali Gorzowiacy, Buziaki,
35. Wsparcie działalności świetlic środowiskowych
36. Wsparcie programów społecznych (bezpieczeństwo, walka z narkomanią, alkoholizmem, zagrożeniem dzieci, realizowanych przez straż miejską w gorzowskich szkołach
37. Modernizacja bulwaru nad Wartą strona Wschodnia
38. Naprawa i odwodnienie parkingu przy ul. Niemcewicza
39. Zagospodarowanie skarpy między ul. Kruczkowskiego, a ogrodzeniem kościoła przy ul. Żeromskiego
40. Wykonanie placu zabaw na terenie między ul. Matejki a Matejki Górna 60-61
41. Remont chodników na ul. Głowackiego
42. Dokończenie modernizacji ul. Myśliborskiej
43. Modernizacja Kobylogórskiej
44. Zakup samochodu dla Hospicjum
45. Regulacja Kłodawki w dolnym biegu od Parku Róż do rzeki Warty z uwzględnieniem trasy spacerowej i parkingów
46. Remont chodnika wzdłuż ul Mieszka I
47. Remont chodnika wzdłuż ul. Mickiewicza
48. Projekt i wykonanie terenów zielonych i parkingów na Staszica między ul. Baczyńskiego, Marcinkowskiego i Dunikowskiego
49. Uruchomienie programu realizacji uzbrojenia i dróg w rejonach miasta i zabudowie poniżej 120 mieszkańców na km
50. Proponujemy modernizacje punktu widokowego na wzgórzu nad Schodami Donikąd i wyposażenie go w urządzenia umożliwiające obserwacje okolic Gorzowa
51. Rozszerzenie monitoringu miejsc publicznych
52. Budowa CEA

Czego chce PO?

1. Nagrody dla uczniów i nauczycieli, którzy uzyskali najlepsze wyniki w egzaminach zewnętrznych.
2. Budowa boiska sportowego przy szkole nr 14
3. Modernizacja szkoły LO nr II ul. Przemysłowa
4. Budowa placów zabaw (Matejki, Piaski, Zawarcie)
5. Szczepionki dla gimnazjalistek przeciwko rakowi szyjki macicy
6. Pomoc dla szpitala wojewódzkiego (zapewnienie środków na wkład własny przy aplikowaniu środków unijnych)
7. Budowa hali widowiskowo-sportowej i boisk - dokumentacje techniczne
8. Dofinansowanie budowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej
9. Urządzenie skweru przy ul. Paderewskiego obok Szkoły nr 13
10. Dokończenie modernizacji ul. Ogińskiego
11. Stypendia doktoranckie oraz finansowe dla kadry naukowej.
12. Modernizacja ulic: Rejtana, Bracka, Kołłataja (chodnik ulica), Niemcewicza, Narutowicza (chodnik), Warszawska (chodnik okolicy Parkowej), Podmiejska chodnik ulica od ronda Sybiraków do Zakładu Karnego), Grochowa (schody między Grochową a Sybiraków), Piłsudskiego (chodnik obok apteki CITO), Małyszyńska (oświetlenie).
13. Wykonanie projektów technicznych dróg na osiedlach domów jednorodzinnych po obu stronach ul. Żwirowej.
14. Organizacja Dni Gorzowa oraz sylwestra
15. Zagospodarowanie terenów w okolicy ul. Dowbora - Muśnickiego
16. Inicjatywy lokalne
17. Modernizacja Chodkiewicza
18. Opracowanie zmian w studium oraz Miejscowego Planu Zagospodarowanie Przestrzennego w okolicy ul. Walczaka z przeznaczenie terenu na sklep wielkopowierzchniowy
19. Dofinansowanie dla dzieci z gorzowskich szkół podstawowych celem obniżenia cen biletów na Słowiance
20. Likwidacja kładki nad ul. Słowiańską
21. Kompleksowa modernizacja ul. Sikorskiego
22. Modernizacja skweru wokół pomnika Mickiewicza
23. Opracowanie szczegółowych inwentaryzacji i dokumentacji oświetlenia drogowego celem przeprowadzenia zmiany oświetlenia na bardziej ekonomiczne
24. Dotacje dla klubów osiedlowych na akcje Zima 2009 oraz osiedlowych animatorów sportu
25. Wykonanie remontu chodnika wokół pawilonu handlowego " Rolnik"
26. Organizacja Dni Kultury dalekiego wschodu
27. Przełożenie chodnika na ul. Marcinkowskiego
28. Dofinansowanie zakupu Aparatu RTG z ramieniem C dla gorzowskiego szpitala
29. Rozbudowa parkingu przy ul Kazimierza Wielkiego 67- 75
30. Wykonanie nakładki bitumicznej na ulicy Bierzarina (stara część ulicy dojazd do zakładów).

Czego chce Lewica?

1. Zaplanować w budżecie środki na remonty ulic osiedlowych na os. Staszica: Kołłątaja, Korczaka, Lelewela, Malczewskiego, Staffa, Baczyńskiego.
2. Zmodernizować parking wzdłuż ulicy Niemcewicza.
3. Dokonać częściowej naprawy chodników ul. Marcinkowskiego, Mościckiego (część górna), Fredry (od Matejki do Wyczółkowskiego).
4. Gruntownie zmodernizować schronisko dla zwierząt przy ul. Fabrycznej.
5. Zaplanować w budżecie środki na przebudowę ul. Kostrzyńskiej i modernizację ul. Sikorskiego.
6. Wykonać ulicę Tańskiego i Skalskiego (odwodnienie, oświetlenie).
7. Wykonać ulicę Krótką.
8. Zwiększyć środki na remonty elewacji, ocieplenie klatek schodowych, dachów i piwnic (budynki komunalne).
9. Przebudować ulicę Głowackiego wraz z chodnikami.
10. Podjąć starania celem pozyskania inwestorów na budowę parkingu wielopoziomowego w centrum miasta, także rozważyć budowę takiego parkingu na osiedlu Staszica (we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową).
11. Zwiększyć w budżecie środki na realizację konkursu ofert dla organizacji pozarządowych w sferze kultury i oświaty, także w kontekście umacniania stowarzyszeń wspierających tożsamość mniejszości narodowych i etnicznych.
12. Wykonać oświetlenie uliczek na prawo od ulicy Kostrzyńskiej, od ulicy Promiennej (oświetlonej) do Dąbroszyńskiej.
13. Naprawić chodniki na osiedlu Słonecznym m.in. ulica 11 Listopada, Słoneczna i Gwiaździsta.
14. Zabezpieczyć środki na modernizację drugiej części bulwaru.
15. Zabezpieczyć środki na szczepienia przeciwko grypie (4 tyś. osób) - mieszkańców DPS, Domów Dziecka, osób korzystających z pomocy społecznej.
16. Zabezpieczyć środki na zakup nowości wydawniczych do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
17. Na remonty placówek oświatowych przeznaczyć 10 milionów złotych (w ramach tych środków zmodernizować kompleksowo 3 szkoły).
18. W zakresie finansowania wynagrodzeń w oświacie
- zwiększyć dodatki motywacyjne dla nauczycieli (z 70 zł do 100 zł) i dyrektorów (z 150 zł na 200 zł)
- podnieść dodatki za wychowawstwo (z 100 zł na 150 zł)
- podnieść górne widełki dodatku funkcyjnego dla dyrektorów.
19. Zwiększyć wysokość środków finansowych na wyposażenie placówek oświatowych.
20. Zakupić każdej szkole tablicę interaktywną.
21. Wykonać drugą nitkę chodnika przy ul. Brackiej.
22. Wybudować strzelnicę miejską w budynku przy ulicy Chopina 52.
23. Zwiększyć środki na pomoc finansową dla pracowników naukowych m.in.
na dofinansowanie przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
24. Wybudować ulice Andersa, Batorego , Władysława IV, przeprowadzić modernizację
ul. Grota - Roweckiego.
25. Wybudować chodniki i parkingi przy ul. Dekerta i ul. Czartoryskiego.
26. Dokończyć modernizację ul. Ogińskiego - II etap.
27. Wykonać projekty ulic: Baczewskiego i Braci Paździorków (zaplanować 150.000 zł
na w/w projekty).
28. Wykonać projekt oraz oświetlenie chodnika (wzdłuż płotu przy I Lic. Społecznym).
29. Zmodernizować "małą architekturę" i infrastrukturę techniczną osiedla "Piaski"
(schody osiedlowe, place zabaw, tereny zielone) - zaplanować 100.000 zł - 200.000
złotych.
30. Zmodernizować ulice wewnętrzne na wysokości ul. Sczaniecka nr 27-31 oraz ul.
Dowbora- Muśnickiego nr 16-38 (remonty).
31. Zaplanować w budżecie środki dla ZGM na ocieplenie bloków komunalnych przy
ulicach: Kazimierza Wielkiego, Bohaterów Westerplatte i Dowbora Muśnickiego.

Czego chce Forum dla Gorzowa?

1. Kompleksowa modernizacja boiska z położeniem tartanu przy Zespole Szkół nr 13
2. Maszyna do renowacji boisk ze sztuczną nawierzchnią
3. Utrzymać finansowanie Stowarzyszeń Kultury
4. Zwiększenie dotacji na Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej
5. Popieramy wniosek złożony przez Radę Sportu przy prezydencie w temacie finansowania sportu młodzieżowego i kwalifikowanego
6. Termomodernizacja szkół (co najmniej 2 szkoły na 2009 r)
7. Zwiększenie środków na pomoce dydaktyczne dla szkół (co najmniej więcej o 5% w stosunku do 2008 roku)
8. Zwiększyć wydatki na remonty szkół, w tym w szczególności: dach i okna na sali gimnastycznej Gimnazjum 7, kompleksowy remont obiektu II LO, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 i 9.
9. Przygotowanie dokumentacji projektowej na remont ul. Kostrzyńskiej (priorytet), oraz Sikorskiego i Jagiełły.
10. Przeznaczenie 1 mln zł na dokumentację w celu rozpoczęcie programu rewitalizacji tzw. Nowego Miasta.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie