Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Kapsuła czasu trafiła pod pomnik Adama Mickiewicza. Tak kończy się przebudowa ul. Sikorskiego

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Kapsuła czasu została zdeponowana pod cokołem pomnika.
Kapsuła czasu została zdeponowana pod cokołem pomnika. Jarosław Miłkowski
We wtorek 29 września pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Gorzowie została złożona kapsuła czasu. Tym samym symbolicznie zakończyła się przebudowa ul. Sikorskiego.

„Mamy dla pokoleń słów kilka przesłania, o tym, jak zmienia się Gorzów nie do poznania. A wieszcz nasz – Mickiewicz, którego miejsce w samym centrum się znajduje, z dnia na dzień podziwia coraz bardziej i w duchu się raduje”. Co to za rymowane zdania?

To fragment „Słowa dla przyszłych pokoleń”. Przygotowały je władze Gorzowa i we wtorkowe przedpołudnie 29 września złożyły pod cokołem pomnika Adama Mickiewicza. W specjalnej tubie trafiły tam wraz z innymi dokumentami, m.in. dwoma aktami erekcyjnymi, jakie znaleziono przy okazji przesuwania pomnika polskiego wieszcza.

Pomnik skrywał akty

Od 15 lutego 2018 r. w Gorzowie trwała przebudowa ul. Sikorskiego. Jedną jej części była budowa ronda koło Rolnika. By mogło ono powstać, konieczne było przesunięcie pomnika Adama Mickiewicza (o kilkanaście kroków w stronę ul. Estkowskiego).

Pomnik został zdjęty z cokołu w październiku zeszłego roku, natomiast w lutym tego roku budowlańcy wraz z archeologami natrafili na tubę, w której były dwa akty erekcyjne. Jeden z nich pochodził z 1945 r. i dotyczył pomnika Wolności, a drugi był związany z pomnikiem Mickiewicza, który gorzowianie postanowili postawić przy okazji przypadającej w 1955 r. 100. rocznicy śmierci poety.

- Nie wiemy, jak ten pomnik Wolności miał wyglądać. Myślę, że on nie powstał, bo wolność się skończyła, o ile w 1945 r. w ogóle można było mówić o wolności. Dziesięć lat później pojawił się pomysł, aby w tym miejscu postawić pomnik Mickiewicza. Przez dwa lata zbierano pieniądze na ten cel. Projekt pomnika powstał w Poznaniu, ale pomnik dolano w Zakładach Mechanicznych, więc sama figura jest produkcji gorzowskiej – opowiadał nam we wtorek prof. Dariusz A. Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie. – Pomysłodawcą pomnika Mickiewicza był Leon Haegenbarth. To był urzędnik miejski, ciekawa postać, więzień obozów koncentracyjnych w czasie wojny – mówił dalej prof. Rymar.

Akty do archiwum, kopie do tuby

Znalezione w lutym tego roku akty erekcyjne zostały odnowione.

- My dzisiaj zachowujemy je, są w muzeum, ale zostaną przekazane do Archiwum Państwowego, bo to są ważne dokumenty w powojennej historii Gorzowa – mówił prezydent Jacek Wójcicki.

Kopie aktów erekcyjnych wraz z przesłaniem dla kolejnych pokoleń (a także m.in. pendrive’m w kształcie… kasety stilonowskiej) trafiły do kapsuły czasu. Na przesłaniu oprócz władz miasta podpisali się także przedstawiciele lokalnych mediów, w tym „Gazety Lubuskiej” oraz mieszkańcy, którzy brali udział w tej uroczystości.

Jednym z gorzowian, którzy przyszli pod pomnik, był Ryszard Rut, nasz stały Czytelnik i miłośnik gorzowskich pomników.
- Byłem na pierwszym odsłonięciu pomnika Mickiewicza w 1957 r. Pamięta, że było zimno, leżał śnieg, a on był przykryty żółtą płachtą – opowiadał pan Ryszard, który był wtedy uczniem pierwszych klas szkoły podstawowej. – Przez prawie ostatni rok tego pomnika tutaj nie było. Aż żal było patrzeć, jak sobie stał w kąciku, wpierw przykryty czarną folią, później już odsłonięty – mówił gorzowianin.

Złożenie kapsuły czasu pod pomnikiem Adama Mickiewicza kończy przebudowę ul. Sikorskiego. Jest ona przejezdna na całym odcinku, za wyjątkiem fragmentu między katedrą a ul. Pionierów. W tym miejscu powstał deptak.

SŁOWO DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ
We wtorek, dnia 29 września, roku 2020, o godzinie 11.00, spotkali się przedstawiciele współczesnych władz Gorzowa, instytucji kultury, które w swojej pracy nad pamięcią pokoleń czuwają oraz przedstawiciele świata mediów, które o wiarygodność przekazu dbają, by na powrót, w pobliżu wieszcza polskiego wielkiego Adama Mickiewicza, plik dokumentów, śladów współczesności umieścić. Wśród nich informacje o tym, kto miastem zarządza i o nim współdecyduje.

Mamy dla pokoleń słów kilka przesłania, o tym, jak zmienia się Gorzów nie do poznania. A wieszcz nasz – Mickiewicz, którego miejsce w samym centrum się znajduje, z dnia na dzień podziwia coraz bardziej i w duchu się raduje. Od dziesięcioleci kilku miasto ogląda dość dokładnie i choć skomentować nie może, to dynamikę zmian z pewnością, gdyby mógł, opisałby przykładnie. Dla innych, by wiedzieli, że Gorzów od lat pięćdziesiątych, gdy mistrz Adam w mieście się pojawił, do dziś, metamorfozę przeszedł wyjątkową. Z powojennej podniósł się pożogi, przez lata walcząc o wysokie progi, dla mieszkańców i kolejnych pokoleń, by dumni byli ze swoich poprzedników, którzy w trosce o miasto dokładali starań dla dobrych wyników. W edukacji, szkolnictwie, budownictwie także, bo gdy dziś mistrz Adam pod nogi spojrzy, widzi całkiem nową przestrzeń dla Sikorskiego drogi. To spotkanie jest bowiem także kamieniem milowym, zakończenia zmagań z procesem odnowy, jednej z głównych arterii miasta naszego, jednym z elementów skoku cywilizacyjnego, którego świadkami jesteśmy wspólnie z wieszczem Adamem i dbamy, by ten kierunek zachować było nam dane. To rodzaj deklaracji, którą składamy dla przyszłych pokoleń, z nadzieją, że czytające te słowa za lat kilkadziesiąt czy kilkaset, kolejne dopiszą rozdziały do atrakcyjności miasta naszego w oczach każdego, kto pokocha je tak jak my.

I z podobną troską o dobro i rozwój Gorzowa pracować będą, a wieszcz nasz Mickiewicz, trwający na swym stanowisku, wystawi im ocenę ideałowi bliską. Bo czas mija, ludzie się zmieniają, przestrzeń porządkuje, a Gorzów na najlepsze niezmiennie zasługuje.

Czytaj również:
Robert Piotrowski: Mickiewicza powinniśmy wszyscy zostawić w spokoju

WIDEO: Giełda w Gorzowie Wlkp. Kapela z Drezdenka gra na giełdzie w Gorzowie Wlkp.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska