Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Koło urzędu wojewódzkiego ma stanąć parking wielopoziomowy

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W miejscu, gdzie ma stanąć parking, dziś są 44 miejsce postojowe.
W miejscu, gdzie ma stanąć parking, dziś są 44 miejsce postojowe. Materiał Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego
Już za ponad dwa lata w Gorzowie ma być pierwszy w mieście parking wielopoziomowy. Ma on stanąć działce za urzędem wojewódzkim, pomiędzy skarbówką a pocztą.

O potrzebie budowy parkingu wielopoziomowego mówi się w Gorzowie od wielu lat. Nic jednak dziwnego. Samochodów przybywa w mieście w tempie kilkuset aut na miesiąc. Już teraz wszystkich pojazdów jest więcej niż mieszkańców, a lada moment liczba samych samochodów osobowych dogoni liczbę gorzowian.
Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego są w centrum miasta. Są one także w okolicy ul. Jagiellończyka, gdzie mieści się nie tylko urząd wojewódzki, ale też urząd skarbowy, kuratorium oświaty, sanepid, „nowa” poczta czy punkt informacyjno-doradczy dla cudzoziemców. W godzinach urzędowania znalezienie tutaj miejsca graniczy z cudem. Kierowcy zmuszeni są więc parkować m.in. na klepisku przy ul. Jagiellończyka.

Za ponad dwa lata problem może zostać rozwiązany (oczywiście, jeśli samochodów wciąż nie będzie lawinowo przybywało). Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie szuka bowiem firmy, która wybuduje parking wielopoziomowy. Ma on stanąć za wieżowcem urzędu - w miejscu, gdzie dziś jest parking „pod chmurką”. To teren pomiędzy budynkiem skarbówki i poczty. Dziś są tu ledwie 44 miejsca parkingowe.
Urząd chce, aby parking powstał w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że urząd daje miejsce, w części też wykłada pieniądze, a firma, która zwycięży w postępowaniu, projektuje parking, organizuje i w większości finansuje roboty budowlane, a następnie obsługuje parking, pobierając też opłaty od wjeżdżających. Parking wielopoziomowy ma być bowiem płatny.
Co już wiemy o parkingu, poza jego lokalizacją? Że ma mieć około 250 miejsc postojowych. Urzędnicy zakładają, że umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym zostanie zawarta na okres 22 lat. To czas, który obejmuje użytkowanie obiektu oraz 22-miesięczny okres projektowania i budowy.

Chęć zbudowania parkingu wyraziły cztery firmy. Trzy z nich urzędnicy zaprosili do udziału w negocjacjach.
- Do chwili obecnej przeprowadzono po cztery rundy negocjacyjne z każdym z partnerów prywatnych odrębnie, których celem jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu warunków przyszłej umowy, takich jak dokładna liczba miejsc parkingowych, liczny kondygnacji czy warunków korzystania z parkingu. Na tym etapie treść prowadzonych negocjacji jest poufna - mówi Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody. Wiadomo już, że parking ma mieć cztery lub pięć poziomów.
Urząd wojewódzki zakłada, że wybór firmy, która zbuduje parking i będzie jego operatorem, nastąpi w połowie tego roku. Oznacza to, że wielopoziomowy parking mógłby zacząć działać już od wiosny lub lata 2024. Po 22-letnim okresie obowiązywania umowy budynek przeszedłby na rzecz Skarbu Państwa.

Parking przy Jagiellończyka nie rozwiąże problemów z parkowaniem w centrum miasta. Po tym, gdy na naszych łamach prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zapowiedział chęć zburzenia Schodów Donikąd i skomercjalizowania działki, na której one stoją, część gorzowian rzuciła pomysł, by w tym miejscu zbudować parking wielopoziomowy dla centrum. W ostatnich latach władze Gorzowa mówiły, że z pieniędzy miejskich parkingu budować nie będą.

Czytaj również:
Była parkingowa wolna amerykanka, a są znaki i... holowanie samochodów

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska