Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Kongres Demograficzny. Mamy najwięcej niepełnosprawnych

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Lubuskiem ponad 16 proc. osób jest niepełnosprawnych.
W Lubuskiem ponad 16 proc. osób jest niepełnosprawnych. Pixabay
W ramach III Kongresu Demokratycznego w czwartek 12 maja w Gorzowie odbywa konferencja naukowa poświęcona niepełnosprawnym. Na tle kraju ich odsetek jest u nas bardzo duży.

III Kongres Demograficzny to cykl m.in. konferencji naukowych, które odbywają się w każdym województwie w Polsce. A w każdej z jego lokalizacji poruszane jest inne zagadnienie. W Gorzowie konferencja odbywa się w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża i dotyczy osób starszych i osób niepełnosprawnych.
- Ten problem dla Lubuskiego rysuje się w takich perspektywach, które - mówiąc najbardziej delikatnie - niepokoją - mówił tuż przed konferencją wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Ile mamy niepełnosprawnych?

Najnowszych danych statystycznych dotyczących niepełnosprawnych jeszcze nie ma, będą jesienią.
- Trendy z poprzednich spisów powszechnych - w 2002 i 2010 - wykazują, że w Lubuskiem jest około 170 tys. z niepełnosprawnościami. To ponad 16 proc. populacji. To o pięć punktów procentowych więcej niż w całej Polsce. Na tle kraju jesteśmy „niepełnosprawną” społecznością - mówił Roman Fedak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.
Czemu służy konferencja? - Będziemy rozmawiać, jak zorganizować sytuację społeczną, gospodarczą, ekonomiczną, medyczną dla osób, które z różnych powodów stały się osobą niepełnosprawną. Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia, aby osoby niepełnosprawne czuły się całkowicie sprawne. Będziemy rozmawiać co poprawić w prawie, jak postępować, żeby więcej osób niepełnosprawnych znajdowało zatrudnienie. Będzie to podstawą napisania rekomendacji dla rządu, dla Sejmu, dla samorządów - mówiła przed konferencją prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej.

Co czwarty dwudziestoparolatek nie pracuje

Kongres demograficzny przynosi ciekawe statystyki dotyczące Polaków. We Wrocławie, gdzie podobna konferencja odbędzie się za kilka tygodni, eksperci będą rozmawiać o sytuacji młodzieży, bo niepokojące jest to, że co czwarta osoba do 30. roku życia w Polsce nie pracuje. Rośnie też liczba osób starszych. W Polsce żyje już 6 tys. stulatków.

Czytaj również:
W Gorzowie rusza program opieki wytchnieniowej. To wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska