Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Którzy artyści dostali stypendia twórcze artystyczne?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Stypendia twórcze i artystyczne przyznano 13 osobom.
Stypendia twórcze i artystyczne przyznano 13 osobom. Łukasz Kulczyński/Urząd Miasta w Gorzowie
13 osób w pięciu dziedzinach kultury otrzymało w czwartek, 24 marca stypendia artystyczne i twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej. Tegorocznymi stypendystami zostali: Beata Patrycja Klary – Stachowiak (literatura), Volkan Diyaroglu Ozbek, Przemysław Szydłowski, Wojciech Kosma, Krzysztof Swaryczewski, Krzysztof Ostrowski, Agnieszka Szwengier i Jakub Dobosiewicz (sztuki wizualne), Aleksander Kaczuk-Jagielnik, Radosław Strzelecki i Grzegorz Tobis (muzyka), Bogumiła Jędrzejczyk (teatr) oraz Katarzyna Rosół (taniec).

- Wciąż poszerzające się grono gorzowskich artystów to powód do dumy. Tu stawiają pierwsze kroki, a później w kraju i na świecie przynoszą rozgłos i estymę dla miasta. Jestem dumny, że mamy tak wybitnych stypendystów – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
Na tegoroczne stypendia artystyczne w budżecie miasta zaplanowano kwotę 100 tysięcy zł. Stypendium wynosi od 1 tys. do 12 tysięcy zł.

Kim są stypendyści?

1. Beata Patrycja-Klary (literatura) - literatka, animatorka kultury, autorka kilkunastu tomików poetyckich. Stypendium zamierza przeznaczyć na wydanie kolejnego tomiku poetyckiego, zbioru wierszy dotykających relacji człowieka z przyrodą.

2. Volkan Diyaroglu Ozbek (sztuki wizualne) - artysta urodzony w Turcji, prowadzi działalność twórczą na skalę międzynarodową. Stypendium zamierza przeznaczyć na przygotowanie wielkoformatowej wystawy o tematyce gorzowskiej.

3. Przemysław Szydłowski (sztuki wizualne) - zajmuje się malarstwem, edukacją artystyczną i grafiką. Współtworzył wiele wystaw i projektów plastycznych, realizował warsztaty edukacyjne. Za środki ze stypendium zamierza zorganizować wystawę w Galerii Terminal 08.

4. Wojciech Kosma (sztuki wizualne) - współpracuje z wieloma artystami różnych dyscyplin, Wystawy i twórczość interdyscyplinarną, w tym performance, eksponował na całym świecie. Stypendium zamierza przeznaczyć na organizację happeningu tanecznego, na terenie naszego miasta i z gorzowskimi tancerzami.

5. Krzysztof Swaryczewski (sztuki wizualne) - aktywny na gorzowskim rynku sztuki od 1984 roku, uczestnik wielu plenerów i wystaw, do 2021 roku nauczyciel malarstwa w gorzowskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Za środki ze stypendium zamierza stworzyć cykl obrazów wieloformatowych.

6. Krzysztof Ostrowski (sztuki wizualne) - jest wykonawcą wielu miejskich murali, wpisujących się w kampanię promocyjną miasta. Pracuje w Pracowni Grafiki Użytkowej Artoteka. Stypendium zamierza przeznaczyć na edukację w zakresie nowych technik tworzenia murali i sztuki ulicy.

7. Agnieszka Szwengier (sztuki wizualne) - w Gorzowie stworzyła pracownię, w której prowadzi działalność twórczą, malując obrazy, a także pracuje przy projekcie książki – tomu wierszy swojego taty, do której przygotowuje ilustracje. Za pieniądze ze stypendium zamierza, zainspirowana fotografiami W. Kućki, stworzyć serie obrazów o pracy kobiet w Stilonie w latach 60. i 70.

8. Jakub Dobosiewicz (sztuki wizualne) - zaprojektowana przez Jakuba okładka do serii podręczników do szkół artystycznych została wykorzystana przez wydawnictwo Ars Longa. Stypendium zamierza wykorzystać na naukę projektowania graficznego i zakup profesjonalnego sprzętu.

9. Aleksander Kaczuk-Jagielnik (muzyka) – student wokalistyki, dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki stypendium będzie mógł uczestniczyć w konsultacjach wokalnych w celu przygotowania partii operowych przydatnych w pracy śpiewaka operowego.

10. Radosław Strzelecki (muzyka) – student wydziału wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie, od 2019 r. solista w Instytucie Eurasia Festiwal w Nowym Jorku. Dzięki stypendium m.in. weźmie udział w programie dla młodych śpiewaków we Włoszech.

11. Grzegorz Tobis (muzyka) - aranżer, kompozytor, od 2012 roku klarnecista orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, współpracuje z szeregiem polskich orkiestr symfonicznych, z którymi ma na koncie wiele nagrań płytowych. Zamierza zakupić profesjonalny sprzęt studyjny do nagrania kompozycji utworu muzycznego na klarnet.

12. Bogumiła Jędrzejczyk (teatr) - aktorka Teatru im. J. Osterwy, związana z teatrem od 1999 r., obchodzi 30 lecie pracy twórczej. Na scenie gorzowskiego teatru wykreowała ponad 80 ról. Od lat pełni również role pedagoga w Studiu Teatralnym Dzieci i Młodzieży przy gorzowskim teatrze. Stypendium przeznaczy na realizację i reżyserię spektaklu w ramach jubileuszu 30 lecia pracy artystycznej.

13. Katarzyna Rosół (taniec) - choreografka i instruktorka tańca, organizatorka licznych warsztatów tanecznych i festiwali oraz turniejów tańca. Specjalizuje się w tańcu współczesnym, tańcu hip-hop. Stypendium przeznaczy na podniesienie kompetencji zawodowych poprzez uczestniczenie w rocznym studium indywidualnego kształcenia.

Źródło: Urząd Miasta w Gorzowie

Czytaj również:
Gorzów. Miasto podzieliło pieniądze na kulturę. Kto i na co je dostał?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska