Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Miasto uczciło 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tablica upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich mieści się przy głównej alei cmentarza w Gorzowie.
Tablica upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich mieści się przy głównej alei cmentarza w Gorzowie. Urząd Miasta w Gorzowie
W niedzielę, 27 grudnia, mija 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji władze Gorzowa na cmentarzu przy ul. Żwirowej oddały hołd powstańcom.

- Powstańcy wielkopolscy to znacząca grupa mieszkańców naszego miasta. Po wojnie to oni jako pierwsi tu przyjechali, to oni budowali zręby administracji, tworzyli wolną Polskę - mówił w niedzielę 27 grudnia prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Na cmentarzu przy ul. Żwirowej złożył kwiaty wraz z przewodniczącym rady miasta Janem Kaczanowskim. W upamiętnieniu powstańców wzięli też udział przedstawiciele urzędu wojewódzkiego.

Na terenie dzisiejszego Gorzowa nie było żadnych walk powstańczych. Po II wojnie światowej w mieście osiedliło się jednak wielu powstańców.

"Musimy pamiętać o szanowaniu wolności"

W niedzielę na cmentarzu była m.in. Barbara Zwolińska, córka powstańców wielkopolskich, inicjatorka odsłoniętej przed dwoma laty tablicy poświęconej pamięci powstańców.

- W mojej rodzinie dzień 27 grudnia, jak tylko sięgam pamięcią, zawsze był dniem długich rozmów i wspomnień o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, bo tak mama Stefania Czaplicka, jak i ojciec mój Alojzy Mikołajczak, byli powstańcami. Rodzice zawsze mawiali, że musimy pamiętać o szanowaniu wolności, którą odzyskano po 123 latach zniewolenia – ponosząc duże straty w ludziach. Dla mnie wszyscy powstańcy to bohaterowie. Wiadomości, które posiadam, przekazuję synowi i wnuczce - bowiem żywo się interesują tą tematyką. Tym bardziej, że wiedzą, iż ich dziadkowie to powstańcy - mówiła gorzowianka, której rodzina zamieszkała w Gorzowie w 1947 r. Jej zdaniem, Gorzów może upamiętnić powstańców nie tylko stojącą na cmentarzu komunalnym tablicą.

- Oczami wyobraźni widzę już np. rondo z nazwą „Rondo Powstańców Wielkopolskich” lub nową ulicę o tej nazwie. Marzy mi się również przyjęcie przez jedną ze szkół imienia Powstańców Wielkopolskich, która kultywowałaby pamięć o powstaniu i jego uczestnikach. Słowem, wiele jest jeszcze do zrobienia - mówiła gorzowianka.

Gorzów upamiętni powstańców

Prezydent Gorzowa zapewnił, że władze miasta nie zapominają o powstańcach wielkopolskich i zapowiedział ich upamiętnienie - wraz z rozwojem miasta - w nazwie np. ulicy.

Źródło: Urząd Miasta w Gorzowie

Czytaj również:
Powstaniec wielkopolski Wiktor Ciężki, bohater z rodzinnego albumu. Zginął 12 stycznia 1919 roku w Żninie

WIDEO: Inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania

Tablica upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich mieści się przy głównej alei cmentarza w Gorzowie.

Gorzów. Miasto uczciło 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska