Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów: nudne praktyki szkolne? Nie w Gastronomiku. Uczniowie tej szkoły przysłali nam pozdrowienia z... Portugalii [ZDJĘCIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Praktyki są nudne? Nie, jeśli są w najlepszych restauracjach i hotelach w Portugalii - zapewniają uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych.Ekipa 24 uczniów z klas: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych ruszyła na podbój Półwyspu Apenińskiego już 22 kwietnia. W ramach programu Erasmus + trafili do miejscowości Faro i Quarteira na czterotygodniowa praktykę. mamy najnosze wiadomości: radzą sobie znakomicie.Pół miliona na dwie tury- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem gościnności, otwartości i serdeczności Portugalczyków. Praktyka w takim wydaniu jest ogromną przyjemnością, a umiejętności uczniów zdumiewają i zachwycają współpracowników - mówią nam nauczycielki: Małgorzata Ciechanowicz-Budny oraz Anna Ciupka. To one załatwiły pieniądze na kosztowny wyjazd.Przypomnijmy: napisały tak dobry program praktyk, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oceniła go na 96,5 punktów na 100 możliwych i dała ponad pół miliona złotych na organizację dwóch wyjazdów dla - w sumie - 48 uczniów (wyjazd do Portugalii to dopiero pierwszy turnus praktyk).Uczniowie są zadowoleniA co o praktykach sądzą sami uczniowie? Marlena Bartkowiak pracuje w czterogwiazdkowym hotelu Quarteirasol. - Podoba mi się to, że mogę podszkolić język angielski oraz poznać inną kulturę - mówi.Kamila Orzeł wykorzystuje pracę w Restaurante Gosto com Gosto do wyszlifowania języka angielskiego oraz podniesienia umiejętności w obsłudze klienta. Michał Wałcerz, który pracuje w Restaurante Vila Adentro chwali rodzinną atmosferę w lokalu i możliwość degustowania lokalnych produków. A Iga Fabian w Restaurante Cidade Velha szkoli się z parzenia najlepszego espresso w Portugalii.Z kolei Wiktoria Wyrębska przy okazji pracy w Taberna Modesto zgłębia tajniki kuchni śródziemnomorskiej, zwyczajów oraz nawyków żywieniowych Portugalczyków.Podobnie jak Bartosz Borowiak z Taberny Modesto. - Nauczyłem się tradycyjnych technik przyrządzania grillowanych portugalskich potraw oraz mam okazje nauczyć się języka kraju, w którym goszczę - dodaje uczeń.Nie tylko ciężka pracaPoza praktykami uczniowie znajdują również czas na przyjemności - realizują program kulturowy, który jest integralną częścią programu Erasmus +. Za nimi już wizyta w Lizbonie, gdzie odwiedzili pomnik Cristo Rei, przejechali przez długi na ponad 17 km most Vasco da Gamy, widzieli Pomnik Wielkich Odkrywców Kolonialnych oraz arcydzieła stylu manuelińskiego i dwa zabytki  na liście Unesco: wieżę Torre de Belem oraz klasztor Hieronimitów. Do Polski wrócą dopiero 19 maja. ZOBACZ TAKŻE: Gorzowianie kolejny raz ruszyli sprzątać rzekę Srebrną. Brawo Wy!POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Praktyki są nudne? Nie, jeśli są w najlepszych restauracjach i hotelach w Portugalii - zapewniają uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych.Ekipa 24 uczniów z klas: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych ruszyła na podbój Półwyspu Apenińskiego już 22 kwietnia. W ramach programu Erasmus + trafili do miejscowości Faro i Quarteira na czterotygodniowa praktykę. mamy najnosze wiadomości: radzą sobie znakomicie.Pół miliona na dwie tury- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem gościnności, otwartości i serdeczności Portugalczyków. Praktyka w takim wydaniu jest ogromną przyjemnością, a umiejętności uczniów zdumiewają i zachwycają współpracowników - mówią nam nauczycielki: Małgorzata Ciechanowicz-Budny oraz Anna Ciupka. To one załatwiły pieniądze na kosztowny wyjazd.Przypomnijmy: napisały tak dobry program praktyk, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oceniła go na 96,5 punktów na 100 możliwych i dała ponad pół miliona złotych na organizację dwóch wyjazdów dla - w sumie - 48 uczniów (wyjazd do Portugalii to dopiero pierwszy turnus praktyk).Uczniowie są zadowoleniA co o praktykach sądzą sami uczniowie? Marlena Bartkowiak pracuje w czterogwiazdkowym hotelu Quarteirasol. - Podoba mi się to, że mogę podszkolić język angielski oraz poznać inną kulturę - mówi.Kamila Orzeł wykorzystuje pracę w Restaurante Gosto com Gosto do wyszlifowania języka angielskiego oraz podniesienia umiejętności w obsłudze klienta. Michał Wałcerz, który pracuje w Restaurante Vila Adentro chwali rodzinną atmosferę w lokalu i możliwość degustowania lokalnych produków. A Iga Fabian w Restaurante Cidade Velha szkoli się z parzenia najlepszego espresso w Portugalii.Z kolei Wiktoria Wyrębska przy okazji pracy w Taberna Modesto zgłębia tajniki kuchni śródziemnomorskiej, zwyczajów oraz nawyków żywieniowych Portugalczyków.Podobnie jak Bartosz Borowiak z Taberny Modesto. - Nauczyłem się tradycyjnych technik przyrządzania grillowanych portugalskich potraw oraz mam okazje nauczyć się języka kraju, w którym goszczę - dodaje uczeń.Nie tylko ciężka pracaPoza praktykami uczniowie znajdują również czas na przyjemności - realizują program kulturowy, który jest integralną częścią programu Erasmus +. Za nimi już wizyta w Lizbonie, gdzie odwiedzili pomnik Cristo Rei, przejechali przez długi na ponad 17 km most Vasco da Gamy, widzieli Pomnik Wielkich Odkrywców Kolonialnych oraz arcydzieła stylu manuelińskiego i dwa zabytki na liście Unesco: wieżę Torre de Belem oraz klasztor Hieronimitów. Do Polski wrócą dopiero 19 maja. ZOBACZ TAKŻE: Gorzowianie kolejny raz ruszyli sprzątać rzekę Srebrną. Brawo Wy!POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: fot. archiwum szkoły
Praktyki są nudne? Nie, jeśli są w najlepszych restauracjach i hotelach w Portugalii - zapewniają uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Praktyki są nudne? Nie, jeśli są w najlepszych restauracjach i hotelach w Portugalii - zapewniają uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Ekipa 24 uczniów z klas: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych ruszyła na podbój Półwyspu Apenińskiego już 22 kwietnia. W ramach programu Erasmus + trafili do miejscowości Faro i Quarteira na czterotygodniowa praktykę. mamy najnosze wiadomości: radzą sobie znakomicie.

Pół miliona na dwie tury
- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem gościnności, otwartości i serdeczności Portugalczyków. Praktyka w takim wydaniu jest ogromną przyjemnością, a umiejętności uczniów zdumiewają i zachwycają współpracowników - mówią nam nauczycielki: Małgorzata Ciechanowicz-Budny oraz Anna Ciupka. To one załatwiły pieniądze na kosztowny wyjazd.

Przypomnijmy: napisały tak dobry program praktyk, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oceniła go na 96,5 punktów na 100 możliwych i dała ponad pół miliona złotych na organizację dwóch wyjazdów dla - w sumie - 48 uczniów (wyjazd do Portugalii to dopiero pierwszy turnus praktyk).

Uczniowie są zadowoleni
A co o praktykach sądzą sami uczniowie? Marlena Bartkowiak pracuje w czterogwiazdkowym hotelu Quarteirasol. - Podoba mi się to, że mogę podszkolić język angielski oraz poznać inną kulturę - mówi.
Kamila Orzeł wykorzystuje pracę w Restaurante Gosto com Gosto do wyszlifowania języka angielskiego oraz podniesienia umiejętności w obsłudze klienta.

Michał Wałcerz, który pracuje w Restaurante Vila Adentro chwali rodzinną atmosferę w lokalu i możliwość degustowania lokalnych produków. A Iga Fabian w Restaurante Cidade Velha szkoli się z parzenia najlepszego espresso w Portugalii.
Z kolei Wiktoria Wyrębska przy okazji pracy w Taberna Modesto zgłębia tajniki kuchni śródziemnomorskiej, zwyczajów oraz nawyków żywieniowych Portugalczyków.

Podobnie jak Bartosz Borowiak z Taberny Modesto. - Nauczyłem się tradycyjnych technik przyrządzania grillowanych portugalskich potraw oraz mam okazje nauczyć się języka kraju, w którym goszczę - dodaje uczeń.

Nie tylko ciężka praca
Poza praktykami uczniowie znajdują również czas na przyjemności - realizują program kulturowy, który jest integralną częścią programu Erasmus +. Za nimi już wizyta w Lizbonie, gdzie odwiedzili pomnik Cristo Rei, przejechali przez długi na ponad 17 km most Vasco da Gamy, widzieli Pomnik Wielkich Odkrywców Kolonialnych oraz arcydzieła stylu manuelińskiego i dwa zabytki na liście Unesco: wieżę Torre de Belem oraz klasztor Hieronimitów.
Do Polski wrócą dopiero 19 maja.

ZOBACZ TAKŻE: Gorzowianie kolejny raz ruszyli sprzątać rzekę Srebrną. Brawo Wy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska