Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Środowisko LGBT chciało kupić reklamę w Nova Park. Centrum handlowe odmówiło

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Jedyny dotychczas gorzowski Marsz Równości odbył się trzy lata temu.
Jedyny dotychczas gorzowski Marsz Równości odbył się trzy lata temu. Jakub Pikulik
Stowarzyszenie TęczArt chciało wykupić reklamy w Nova Park, ale dostało odmowę. - Jesteśmy podmiotem apolitycznym oraz areligijnym - odpowiada dyrekcja galerii handlowej.

W sobotę 13 sierpnia ulicami Gorzowa ma przejść drugi w historii miasta Marsz Równości. Pod koniec czerwca, gdy jeszcze o nim nie informowano, gorzowskie stowarzyszenie TęczArt wysłało zapytanie do galerii Nova Park.

- Poprosiliśmy o wycenę reklamy puszczanej multimedialnie na nośnikach, które galeria posiada. Nie precyzowaliśmy jednak, czego ma dotyczyć reklama - mówi Sławomir Zalewski z TęczArtu.

Stowarzyszenie myślało o emisji reklamy w dwóch formach: mającego nie więcej niż 10 sekund spotu wideo oraz nie więcej niż 15 sekund spotu audio. Do reklamy jednak nie doszło...

- Dostaliśmy odmowę na podstawie samej nazwy stowarzyszenia - mówi S. Zalewski. Jak informuje, zarządca centrum Nova Park miał odpisać: „Z uwagi na fakt, iż państwa działalność związana jest z tematami, które mogą wywoływać kontrowersje, nie wyraziliśmy zgody na emisję reklamy”.

Z taką odpowiedzią nie zgadza się środowisko LGBT.
- O jakich my tu treściach mówimy, kiedy nawet nie podaliśmy, czego ma dotyczyć reklama?! - pyta S. Zalewski. - Odmowa, bez zadania sobie trudu poznania treści, jakie mają być przedstawione, jest dalece krzywdząca - dodaje przedstawiciel TęczArtu.
Na to, by sprawdzić, że TęczArt skupia środowisko LGBT, wystarczy kilka sekund.

„Jesteśmy grupą osób, które w większości poznały się przy okazji pierwszego Marszu Równości w Gorzowie Wielkopolskim w 2019 roku. Współtworzenie tego wydarzenia jak i uczestnictwo w nim pokazało, że jest przestrzeń dla Tęczy w naszym mieście. Szybko okazało się, że łączy nas nie tylko przyjaźń, ale także chęć robienia czegoś więcej dla społeczności nieheteronormatywnej i niecispłciowej w naszym bliższym i dalszym otoczeniu” - czytamy na jednej ze stron internetowych.

W sprawie odmowy emisji reklamy stowarzyszenie zwróciło się do Anity Kucharskiej-Dziedzic, posłanki Nowej Lewicy.
- Jest dla mnie zaskakujące, że brakiem tolerancji, brakiem chęci współpracy z tymi środowiskami wychodzi biznes. Bo w biznesie myśli się o pieniądzach. Jeśli popatrzymy na centrum handlowe, to odsetek osób nieheteronormatywnych, które korzystają z tego centrum, jest taki sam jak wszędzie indziej. Osoby, które są gejami i lesbijkami także robią tu zakupy - mówi posłanka lewicy. O wyjaśnienie zwróciła się do Nova Park, ale - jak twierdzi - nie dostała odpowiedzi.

My odpowiedź z Nova Park dostaliśmy.
- Chcielibyśmy jasno podkreślić, że Nova Park jest podmiotem apolitycznym oraz areligijnym, a w swojej działalności kierujemy się zasadami równości i niedyskryminacji. Szanujemy wszystkich naszych Klientów niezależnie od pochodzenia społecznego, kulturowego, etnicznego lub narodowego, przekonań religijnych lub innych, tożsamości lub ekspresji płciowej, orientacji seksualnej, niepełnosprawności, wieku, koloru skóry, rasy, przekonań politycznych czy przynależności związkowej. Bardzo poważnie traktujemy przestrzeganie wszystkich przepisów dotyczących zwalczania dyskryminacji - czytamy w piśmie podpisanym przez Macieja Tatałę, dyrektora Nova Park. Tłumaczy on w nim też powody odmowy reklamy: - Każda osoba inaczej patrzy na świat. Ze względu na mnogość opinii naszych Klientów, na terenie naszego obiektu (który jest obiektem prywatnym) nie podejmujemy działań wyrażających jakiekolwiek poglądy i nie promujemy żadnych przekonań światopoglądowych, politycznych czy religijnych. Systemu multimedialne funkcjonujące w Nova Park służą emitowaniu treści o charakterze handlowym, których celem jest szeroko pojęte wsparcie sprzedaży produktów i usług świadczonych przez najemców prowadzących działalność komercyjną w centrum - mówi Maciej Tatała.

Odmowa wykonania usługi dla środowiska LGBT nie jest pierwszym takim przypadkiem w Polsce. Kilka lat temu głośno było o drukarzu z Łodzi, który odmówił druku plakatu fundacji LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami. Sprawa przez ponad pięć lat toczyła się w sądach. Dotarła nawet do Sądu Najwyższego, który uznał, że odmowa wszczęcia postępowania przeciwko drukarzowi była zasadna.

Jak mówi Sławomir Zalewski, stowarzyszenia TęczArt zgłosiło się do kilku instytucji w Gorzowie. Jedynym, który odpowiedział, był gorzowski urząd miasta. Zgodził się on na możliwość wywieszenia w czasie sobotniego Marszu Równości flag związanych z marszem na masztach oraz na dominancie.
Marsz Równości rozpocznie się o 15.00 na ul. Nadbrzeżnej.

Czytaj również:
Na marszu agresja słowna szła pod rękę... z „humorem”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska