Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów: Sybiracy spotkali się na wspólnej wigilii. Wzruszeń było wiele. Zobaczcie to na zdjęciach [GALERIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Wigilia dla Sybiraków była znakomitą okazją do wspólnych rozmów i spotkania ze znajomymi. Nie zabrakło też momentów pełnych wzruszeń.
Wigilia dla Sybiraków była znakomitą okazją do wspólnych rozmów i spotkania ze znajomymi. Nie zabrakło też momentów pełnych wzruszeń. Tomasz Rusek
Około setka gości zjawiła się w sobotnie przedpołudnie w sali sesyjnej gorzowskiego magistratu. Wigilię mieli tam Sybiracy.

W uroczystym spotkaniu opłatkowym wzięli udział nie tylko Sybiracy, ale też prezydent Gorzowa, wojewoda lubuski oraz przedstawiciele kościoła i wojska. Kapitalną oprawę muzyczno - poetycką zapewnili uczniowie Zespołu Szkół nr 12 z Gorzowa. Gdy śpiewali i recytowali, niektórzy Sybiracy ocierali łzy wzruszenia. - Cieszę się, że tu jestem. Okazji do spotkań w tak licznym gronie nie ma wiele, a przecież potrzebujemy tego! - mówił GL pan Henryk, który uwieczniał każdy moment spotkania na zdjęciach.

Lubuski Urząd Wojewódzki przypomina, że ogólnopolska organizacja byłych zesłańców Sybiru powstała już w 1921 roku skupiając młodych ludzi urodzonych na Syberii. W 1928 powstał Związek Sybiraków. Na honorowych członków związku wybrano jednogłośnie Józefa Piłsudskiego oraz etnologa i pisarza syberyjskiego Wacława Sieroszewskiego. Pierwszym prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków został Henryk Suchanek-Suchecki. Po II wojnie światowej reaktywacja Związku Sybiraków nie była możliwa z powodów politycznych. Doszło do niej dopiero 17 grudnia 1988 roku. Przez ponad ćwierćwiecze działalności Związek Sybiraków zajmował się reprezentowaniem i obroną interesów swoich członków (odszkodowania, renty, emerytury, uprawnienia zdrowotne, kombatanckie itp.), prowadzeniem działalności charytatywnej, świadczył pomoc swoim członkom oraz Polakom zamieszkałym poza granicami, roztaczał opiekę nad inwalidami i członkami rodzin po zmarłych i poległych Sybirakach oraz upamiętniał losy zesłańców polskich.

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej 85. 07.12.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska