Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Teatr Osterwy szykuje spektakl o Papuszy. Kto ją zagra?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Rękopisy wierszy Papuszy, a także jej listy, znajdują się w bibliotece wojewódzkiej. Przekazał je tu Edward Dębicki, dla którego Papusza była ciotką.
Rękopisy wierszy Papuszy, a także jej listy, znajdują się w bibliotece wojewódzkiej. Przekazał je tu Edward Dębicki, dla którego Papusza była ciotką. Jarosław Miłkowski
Premiera sztuki o żyjącej u nas cygańskiej poetce odbędzie się już 10 września. W postać Papuszy wcieli się aż sześć aktorek. Próby odbywają się nawet dwa razy dziennie.

- W spektaklu nie mamy jednej Papuszy. Mamy sześć aktorek, które będą grały Papuszę. „Chór Papusz” pozwoli opowiadać historię nie tylko zamykającą się w przedwojennym i powojennym taborze rodziny Wajsów. Potrzebny jest nam do pokazania głosu nie tyle upominającego się o swoje prawa czy wykrzykującego swój ból - mówi Katarzyna Knychalska. Jest autorką scenariusza do sztuki „Papusza znaczy lalka”. Przygotowania do jej wystawienia rozpoczęły się w Teatrze Osterwy we wtorek 2 sierpnia.

Spektakl reżyseruje Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. I jest to kolejna współpraca reżysera z gorzowską sceną.
- Gdy 12 lat temu po raz pierwszy spotkaliśmy się z dyrektorem Janem Tomaszewiczem, pojawiło się pytanie, jakim tematem mam się zająć w Gorzowie. Były do wyboru dwa ikoniczne tematy w Gorzowie: żużel i Papuszę - wspomina J. Głomb. W 2010 r. wyreżyserował u nas „Zapach żużla”, sześć lat później „Stilon - najlepszy ze światów”. Teraz przyszedł czas więc na Papuszę.
- Bardzo bym chciał, żeby to był spektakl współczesny, żeby on nie był historyczny. Papusza jest historią, ale my robimy spektakl w innym świecie niż ten, w którym ona żyła - mówi reżyser.

- Na pewno zaczynamy od faktów. Zbieramy informacje ze wszystkich możliwych źródeł. W przypadku tego projektu zbadałam archiwa biblioteki gorzowskiej, w której są listy Papuszy do Juliana Tuwima czy Jerzego Ficowskiego, spotkałam się też ze specjalistami od kultury cygańskiej. To nie jest teatr dokumentalny. To teatr bazujący na faktach, ale przetworzony jest przez wyobraźnię i metaforę. Trudno opowiadać o poetce w sposób niemetaforyczny - dodaje K. Knychalska.

Premiera spektaklu została zaplanowana na 10 września.
- Czasu jest mało, natomiast dużo, jeśli chodzi o próby. Pracujemy dwa razy dziennie - mówił J. Głomb. W czwartek 4 sierpnia zespół pracujący nad spektaklem zaczyna już próby na scenie. Skomponowana jest już muzyka do ośmiu pieśni, które pojawią się w spektaklu. Trwają też prace nad scenografią.
- Papusza była człowiekiem lasu, natury. To, co ją otaczało, jednak szybko znika. My te rzeczy zrobimy z plastiku i innych elementów recyklingowych - uchyla rąbka tajemnicy scenograf Małgorzata Bulanda.

W postać Papuszy wcielą się: Marzena Wieczorek, Joanna Ginda, Tina Popko, Magdalena Kasperowicz, Marta Karmowska i Magdalena Dwurzyńska.

Spektakl jest przygotowywany w ramach Miejskiej Kampanii Profilaktycznej. Już w trakcie przygotowań uczestniczyć będzie w nim młodzież z tzw. ognisk.
- Chcemy rozmawiać z nią o problemach, które przeżywała Papusza, ale również przeżywają młodzi ludzie - mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor teatru.
W ramach kampanii spektakl zostanie zaprezentowany łącznie 20-krotnie we wrześniu, w październiku i w listopadzie. Ma być też wystawiany później i także poza Gorzowem.

Historia Bronisławy Wajs „Papuszy” regularnie zyskuje swoje odniesienia w kulturze. Dziewięć lat temu miała miejsce premiera filmu „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. W tym samym roku ukazała się też książka o poetce autorstwa Angeliki Kuźniak. Z Gorzowem Papusza związana była przez ponad trzydzieści lat. Pojawiła się tu już kilka lat po wojnie, a mieszkała do początku lat 80. Budynek przy ul. Kosynierów Gdyńskich, w którym żyła, stoi do dziś.

Czytaj również:
Tak pisała Papusza. Biblioteka w Gorzowie otrzymała rękopisy cygańskiej poetki

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska