Gorzów. Uczniowie "cyberklasy" złożyli uroczyste ślubowanie. To jedyna taka klasa w regionie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Uczniowie klasy o profilu cyberbezpieczeństwo złożyli ślubowanie.
Uczniowie klasy o profilu cyberbezpieczeństwo złożyli ślubowanie. Magda Marszałek
Udostępnij:
Mają już za sobą pierwszy rok nauki, a teraz wzięli udział w wyjątkowej uroczystości. Uczniowie pierwszej klasy o profilu cyberbezpieczeństwo w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie złożyli uroczyste ślubowanie. To jedyna szkoła w województwie lubuskim i jedna z niewielu w kraju, które uczą młodzież, jak walczyć z cyberzagrożeniami.

Jedyna taka klasa w regionie

Klas o profilu cyberbezpieczeństwo jest w całym kraju zaledwie szesnaście. Powstały w każdym województwie pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. To w ramach specjalnego programu, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. Jednym z jego głównych założeń jest właśnie kształcenie i przygotowanie profesjonalnych kadr na potrzeby jednostek resortu.

Ta klasa jest odpowiedzią na potrzeby przyszłości. Po pierwsze łączy w sobie kwestie dotyczące informatyki, programowania, funkcjonowania w internecie, a po drugie wiąże się z możliwością pracy dla wojska, co oznacza gwarancję stabilizacji oraz szansę na rozwój zawodowy - mówi Tomasz Pluta, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie.

Aby zakwalifikować się do programu szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych. Wśród wymagań było realizowanie rozszerzonego programu z matematyki i informatyki lub fizyki, a także posiadanie wysokiej średniej wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich kilku lat.

Uczą się kryptografii i algorytmiki

Oprócz wiedzy ogólnej uczniowie "cyberklasy" zdobywają umiejętności z zakresu współczesnych zagrożeń cyfrowych oraz zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Nauczą się również podstaw kryptografii czy algorytmiki.

Wybrałem tę klasę przede wszystkim ze względu na świetną kadrę i dodatkowe zajęcia, które dają wiele możliwości wyboru studiów oraz bardzo dobrze przygotowują do zawodu. Chcę związać swoją przyszłość z wojskiem, bo marzę o tym od dziecka i zawsze mi się to podobało - mówi Mikołaj Grabowski. - Chciałam mieć więcej do czynienia z informatyką, dlatego zdecydowałam się na tę klasę. Uważam, że to jest bardzo przyszłościowy kierunek, który otwiera nam wiele drzwi i możliwości - Magdalena Szychowska, uczennica klasy.

Przyszli absolwenci mogą wiązać swoją przyszłość z kierunkami informatycznymi, politechnicznymi, ale również z instytucjami, które czuwają nad bezpieczeństwem cyfrowym. Ukończenie klasy o takim profilu otwiera drzwi również do wyższych uczelni wojskowych.

Przeczytaj także: W gorzowskim "Chemiku" powstaje pierwsza w Lubuskiem klasa celno-skarbowa

Będą dbać o cyfrowe bezpieczeństwo

To, jak ważne jest bezpieczeństwo cyfrowe pokazała między innymi wojna w Ukrainie. W dzisiejszych czasach bronią mogą być już nie tylko rakiety bomby i karabiny, ale także ataki cybernetyczne.

Mówimy o tym od lat, ale ten ostatni czas szczególnie pokazał, jak bardzo istotny jest ten element bezpieczeństwa. Wprowadzanie młodych ludzi do tego obszaru jest ważne, bo w przyszłości to właśnie oni o to bezpieczeństwo cyfrowe będą dbać. Głęboko wierzę, że z wielkim zaangażowaniem będą czerpali tę wiedzę, a później służyli naszej ojczyźnie - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Mają pracownię z prawdziwego zdarzenia

Uroczyste ślubowanie złożyło dziś piętnastu uczniów klasy o profilu cyberbezpieczeństwo. Przyrzekali rzetelnie wypełniać swoje szkolne obowiązki oraz zachowywać godną postawę moralną i obywatelską. Wyjątkowa uroczystość była też okazją do zaprezentowania nowoczesnej pracowni informatyczna uruchomionej specjalnie z myślą o nowym profilu w szkole.

W pracowni jest kilkanaście stanowisk wyposażonych nie tylko w komputery stacjonarne, ale także laptopy wraz z oprogramowaniem niezbędnym do kształcenia na tego typu kierunkach. To również specjalne zestawy specjalnych klocków do robotyki. Każdy uczeń dostał trzy takie zestawy, z których podczas zajęć tworzymy roboty, a później uczymy się je programować - mówi Andrzej Janczewski, wychowawca "cyberklasy" i nauczyciel informatyki.

W realizacji programu szkole pomaga także gorzowska akademia. Wykładowcy z uczelni prowadzą zajęcia dla uczniów klasy o profilu cyberbezpieczeństwo.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie