Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. W środę można przyjść po flagę i wziąć udział w patriotycznym śpiewaniu na Kwadracie

Redakcja
Dzień flagi narodowej obchodzony jest w Polsce od 2004 r.
Dzień flagi narodowej obchodzony jest w Polsce od 2004 r. Pixabay.com
2 maja to od 2004 r. Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W środę do południa wyberzcie się po flagi, a potem na wspólne śpiewanie.

- Jak co roku serdecznie zapraszam na organizowane przez moje biuro poselskie inicjatywy w ramach Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W środę w biurze przy ul. Hawelańskiej 5 na pierwsze dziesięć osób, które przyjdą między 9.00 a 10.00, czeka dziesięć pełnowymiarowych flag.

To jeszcze nie wszystko. Głównym wydarzeniem obchodzonego w środę Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej będzie Patriotyczne Śpiewanie. Rozpocznie się o 16 .00 na Kwadracie.

W tym roku odbędzie się już czwarta edycja śpiewania. Będą na nim zespoły: Totus Tuus, Orkiestra Dęta OSP Siedlice oraz młoda gorzowska artystka Julia Bury.

Organizatorzy zapewniają śpiewniki, biało - czerwone chorągiewki. - Patriotyczny nastrój oraz majową bezdeszczową pogodę – przekazuje minister Rafalska.

Po flagi w środę można się też zgłosić do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Jagellończyka). Pierwsze 10 osób, które zjawi się w urzędzie już o 7.30, po flagi powinno się zgłosić do gabinetu wojewody (pokój 310, III piętro). Od 9.30 do 13.00 biało - czerwone będą też rozdawane przed urzędem.

Święto Flagi Rzeczypospolitej ma już 14-letnią tradycję. Na pomysł wpadł żywiecki poseł Edward Płonka. Data 2 maja została wybrany nieprzypadkowo. Z jednej strony nowe święto miało wypełnić dzień między świętami narodowymi (1 maja – święto pracy i 3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja). Z drugiej - 2 maja od 2002 r. jest Światowym Dniem Polonii.

Data 2 maja ma też uzasadnienie historyczne. Tego dnia w 1945 r. polscy żołnierze umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w zdobywanym wówczas Berlinie. Z kolei w czasach PRL-u 2 maja zdejmowane były flagi po święcie maja, aby nie wisiały 3 maja. Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja władze komunistyczne zniosły na początku 1951 r.

Czytaj też: Największa na świecie flaga zawiśnie na latarni morskiej w Świnoujściu. Ma 720 mkw

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska