Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GORZÓW WIELKOPOLSKI: Miasto świętuje dziś Dzień Pamięci i Pojednania [ZDJĘCIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Tak wyglądały środowe uroczystości na Placu Grunwaldzkim
Tak wyglądały środowe uroczystości na Placu Grunwaldzkim Tomasz Rusek
30 stycznia obchodzimy w Gorzowie Dzień Pamięci i Pojednania. To miejska tradycja już od 1995 r. Dlatego też w południe zabrzmiał Dzwon Pokoju, który znajduje się na Placu Grunwaldzkim.

Nieprzypadkowo święto przypada akurat na 30 stycznia. Tego dnia w 1945 r. Landsberg zajęli Rosjanie, a Niemcy masowo stąd uciekali.

Magistrat przypomina, że "uroczyste obchody tego dnia nie są jednak jedynym przejawem pamięci władz miasta o jego dawnych mieszkańcach. W 1993 roku odsłonięto na terenie dawnego niemieckiego cmentarza ewangelickiego kamień pamiątkowy, upamiętniający przedwojennych mieszkańców. 30 stycznia 2007 roku przy okazji obchodów Dnia Pamięci i Pojednania odsłonięto ossarium na cmentarzu komunalnym, w którym spoczęły szczątki 2 700 landsberczyków, odkopane podczas budowy drogi przez park Kopernika, czyli na dawnym cmentarzu ewangelickim. Natomiast w czerwcu 2010 roku w parku Kopernika, w obecności przedstawicieli byłych mieszkańców, zostało otwarte lapidarium z płytami nagrobnymi dawnego landsberskiego cmentarza".

Warto też pamiętać, że „Dzwon Pokoju ufundowany został z okazji 750. rocznicy założenia miasta Landsberga (Warthe) – Gorzów Wielkopolski jako symbol nieustającego życzenia pokoju i przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców tego miasta. Bundesarbeitgemeinschaft Landsberg (Warthe), Stadt und Land, Miasto Gorzów Wielkopolski, 2 lipca 2007 r.”

Czytaj również: Dni Gorzowa 2019, Nocny Szlak Kulturalny, Alte Kameraden - wiemy, kiedy odbędą się miejskie imprezy

Sam dzwon wykonany jest z brązu, waży tonę, a jego powierzchnię ozdabia herb miasta oraz napis: Pokój – Pax – Frieden, Landsberg A. D. Warthe/Gorzów Wielkopolski 1257 – 2007. Zabrzmiał on po raz pierwszy, uruchomiony przez prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka i szefową landsberczyków Ursulę Hasse – Dresing, 2 września 2006 roku, inaugurując obchody 750-lecia miasta. Od tej pory dźwięk pokoju rozbrzmiewa, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, z okazji świąt narodowych i dni ważnych dla miasta: 30 stycznia, 3 maja, 2 lipca, 15 sierpnia i 11 listopada".

Świętowanie trwa do wieczora.
O 18.00 planowane jest otwarcie wystawy stałej „Sztuka francuska XVIII i XIX wieku. Porcelana, miniatury i obrazy z kolekcji Carli Müller”, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35.

Dnia 20 stycznia 2019 roku minęła pierwsza rocznica śmierci dr Carli Müller. Ta wyjątkowa kobieta, przyjaciółka Muzeum Lubuskiego, urodziła się 14 września 1940 roku w Landsbergu an der Warthe jako córka adwokata Waltera Lehmanna i Ilsy Schroeder. Dzieciństwo spędziła w willi Gustava Schroedera (obecnie siedziba Muzeum Lubuskiego, przy ul. Warszawskiej 35). Pod koniec stycznia 1945 roku cała rodzina przeniosła się w głąb Niemiec.

Wystawa przypomina jej sylwetkę i pokazuje zgromadzony przez nią przez wiele lat niezwykły i niepowtarzalny zbiór, który przekazała w darze Muzeum Lubuskiemu w czerwcu 2017 roku. Ważną ideą Carli Müller było pokazanie tych dzieł sztuki francuskiej jak najszerszej publiczności, w jej rodzinnym domu.

O 19.00 będzie Slajdowisko Pamięci - W Landsberskim domu, Sala Widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26

Uwaga zostanie skupiona na wejrzeniu w codzienność miasta. Historia miasta to historia domów. Rzadko mamy okazję odwiedzić domy landsberczan. Miejskie Centrum Kultury podejmie taką próbę wycieczki w pamięć zapisaną właśnie „domowo”.

Spotkanie z przedwojenną historią miasta poprowadzi regionalista, Robert Piotrowski.

WIDEO: Wielkie zmiany na głównym skrzyżowaniu. Jak jechać przez centrum? Zobaczcie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska