Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gorzów Wielkopolski. Pierwsza przysięga żołnierzy WOT na Ziemi Lubuskiej

kpt. Marcin Misiak
Ponad 100 nowych ochotników stało się terytorialsami
Ponad 100 nowych ochotników stało się terytorialsami 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
W niedzielę na placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się historyczna uroczystość wojskowa. Ponad 100 nowych ochotników stało się terytorialsami. Była to przysięga kończąca szkolenie podstawowe w ramach tzw. „Ferii z WOT” w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To pierwsza uroczystość o takim charakterze na Ziemi Lubuskiej.

Ochotnicy, którzy 9 lutego stanęli na placu Grunwaldzkim i wypowiedzieli słowa przysięgi wojskowej, będą pierwszymi, którzy uczynili to na Ziemi Lubuskiej. Była to druga przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w tym roku oraz druga, gdzie żołnierze mogli przysięgać na sztandar własnej jednostki.

Nowi żołnierze WOT 25 stycznia rozpoczęli szkolenie podstawowe w Biedrusku pod Poznaniem, a po jego zakończeniu to właśnie w Gorzowie Wielkopolskim wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w swoim liście do przysięgających żołnierzy napisał: „Jako Żołnierze Wojska Polskiego jesteście kontynuatorami wielkiego dzieła naszych bohaterskich przodków, którzy bronili suwerenności i bezpieczeństwa naszego kraju. Dziękuję Wam za wstąpienie do 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta decyzja niesie ze sobą dumę ze służby Ojczyźnie, ale też wymagać będzie od Was wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełnienia trudnych obowiązków.”

Natomiast Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak w trakcie uroczystości powiedział: „Dziękuję w imieniu mieszkańców województwa, którzy będą mogli czuć się bezpieczniej, mając świadomość, że w sytuacjach kryzysowych zawsze będą mogli na Was liczyć. Jestem przekonany, że w każdej sytuacji będziecie wykonywali swoje obowiązki z honorem, realizując słowa wypowiedzianej dziś przysięgi”.

Uroczystość zaprzysiężenia nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zaszczycił swoją obecnością Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika – był to jak dotąd najwyższy rangą oficer będący świadkiem zaprzysiężenia terytorialsów.

Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 118 ochotników, którzy po ukończeniu szkolenie podstawowego a dopiero rozpoczynają okres kształcenia terytorialsa. Od tego momentu żołnierze pełnić będą służbę w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie oraz dwóch batalionach w Wielkopolsce.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

***
Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka służy już ponad 1500 żołnierzy. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie, a od niedawna także województwo lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Pod dowództwo jednostki w Poznaniu podlega również nowo utworzony 151 blp w Skwierzynie, którym dowodzi ppłk Artur Filipowicz. W skali kraju WOT liczy ponad 24,000 żołnierzy, w tym ponad 21,000 ochotników.

Polecamy także: Czołgi, śmigłowce i… akrobaci na motocyklach. 72. defilada dla uczczenia hinduskiej armii

wideo: RUPTLY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska