Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów: wiemy, kto dostał Motyle - najważniejsze nagrody kulturalne w mieście

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Laureaci tegorocznych Motyli: Marek Zalewski i Beata Chorążykiewicz.
Laureaci tegorocznych Motyli: Marek Zalewski i Beata Chorążykiewicz. Artur Szymczak
W piątkowy (tj. 14 października) wieczór na uroczystej gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono nagrodę kulturalną prezydenta Gorzowa Wlkp., czyli statuetki Motyli. Tegorocznymi laureatami zostali: aktorka Beata Chorążykiewicz i muzyk Marek Zalewski. Serdecznie gratulujemy!

Co powiedzieli laureaci po tym gdy otrzymali nagrody?

- Właściwie to chciałbym zaprosić wszystkich mieszkańców Gorzowa do teatru. Żeby pamiętali o nas, żeby doceniali to, że przyjeżdżają do nas twórcy z całej Polski, a także z zagranicy. To dla nich reżyserzy reżyserują, muzycy tworzą piękną muzykę. Przyjeżdżają też plastycy, fotografowie, aktorzy. To oni chcą właśnie wzruszać, chcą bawić naszą publiczność. Przychodźcie do nas często by spędzić po prostu miły wieczór, bo jest to magiczne miejsce. Bo w jedne chwili możemy zmienić otoczenie, zgaśnie światło i jesteśmy zupełnie gdzie indziej. W magicznym świecie twórców, którzy nas poruszają i proszą byśmy rozmawiali o Polsce, o świecie, o sprawach zwykłych ludzi. Robią to z sercem i dają dużo swojej wrażliwości i talentu - mówiła Beata Chorążykiewicz.

- Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które spotkałem na swojej drodze artystycznej. Janowi Tomaszewiczowi, dyrektorowi teatru gorzowskiego. To właśnie ten wspaniały człowiek w 2003 roku zadzwonił do mnie któregoś popołudnia i powiedział, że zawsze o tym marzyłem, żeby robić muzykę do dramatu. Miałem przyjść do teatru, bo on czeka na mnie. Nogi mi się ugięły. Ale to było moje marzenie i powiedziałem, że zrobię wszystko, żeby nie zawieść. Teraz dziękuję dyrektorowi za zaufanie. Od 1999 roku jestem pedagogiem w szkole muzycznej przy ul. Teatralnej. Chciałem podziękować tym wspaniałym ludziom, że mnie tam przyjęli. W tej szkole jest świetna atmosfera i cieszę się, że mogę tam pracować. Dziękuję też swoim przyjaciołom. No i oczywiście mojej kochanej żonie Aleksandrze, która zawsze mnie wspiera i wszystkiego pilnuje - mówił Marek Zalewski.

Kim są zwycięzcy? Czym zasłużyli na wygraną? Z kim rywalizowali? Prezentujemy charakterystyki i dorobek wszystkich tegorocznych kandydatów.

Beata ChorążykiewiczAktorka Teatru im. Juliusza Osterwy. Związana z gorzowską sceną od 30 lat. Zagrała niemal 130 ról teatralnych. Jest autorką choreografii do wielu spektakli, wielokrotnie pełniła funkcję asystenta reżysera, w Teatrze zajmuje się często także stroną organizacyjną spektakli, współpracując
z wybitnymi osobistościami polskiego teatru.
Występowała na wielu scenach, w towarzystwie znamienitych osób, m.in. Anny Seniuk, Zbigniewa Zapasiewicza, Joanny Żółkowskiej i innych.
W Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego oraz współpracując z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym zajmuje się szeroko pojętą „kulturą słowa”.
Prowadzi edukację teatralną dzieci i młodzieży w Studiu Teatralnym, a także w gorzowskich przedszkolach. Realizuje działania teatralne na rzecz dzieci autystycznych.

Marek Zalewski
Dyplomowany absolwent Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym-specjalność akordeon. Artysta-muzyk, jest nauczycielem gry na akordeonie w Szkole Muzycznej I stopnia im. Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Lider Zespołu Giga Drum. Od 1999 roku współpracuje z Teatrem im. Juliusza Osterwy, współtworząc linię programową gorzowskiej sceny. Kompozytor oraz kierownik muzyczny wielu przedsięwzięć. Spektakl „Trzy razy Piaf” grany był prawie 190 razy. Występuje również jako muzyk w przedstawieniach „Albo nie”, „Kochać”, „Bal w operze”.
Artysta współpracuje stale z Arturem Barcisiem. Z jego talentu „czerpali” m.in. Jan Peszek, Peter Kocana, Tomasz Zygadło, Andrzej Rozhin.
Twórczość estradowa znalazła uznanie w Programie TVN „Droga do gwiazd”, którego trzecią edycję wygrał jego Zespól „Albo nie”.
Wrażliwość na sprawy dzieci i młodzieży potwierdza m.in. zaangażowanie w projekt adresowany do chorych dzieci „Przy łóżku”, a także praca z dziećmi niewidomymi podczas festiwali muzyki „Dotyk dźwięku”.

Anna Makowska-Cieleń
W Teatrze Miejskim w latach 50. „debiutowała” w kulturze gorzowskiej rolą Roxy w sztuce Barrego Conners’a. Regionalistka, wiele lat pełniła funkcję sekretarza i dyrektora Biura Gorzowskiego Towarzystwa Kultury propagującego m.in. regionalną twórczość literacką. Reprezentuje nasze miasto w Krajowej radzie Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP.
Od lat zajmuje się popularyzacją twórczości gorzowskich autorów, m.in. Ireny Dowgielewiczowej i Włodzimierza Korsaka. Efektem jest m.in. wydany przez nią tomik „Wujaszek Snep
i inni przyjaciele”. Zaangażowana w popularyzację kultury cygańskiej.
Inicjatorka dorocznej Nagrody im. Janusza Słowika, Honorowy Prezes Koła Związku Sybiraków. Jej praca i dotychczasowy dorobek spotykają się z uznaniem środowisk twórczych
i artystycznych.

Beata Patrycja Klary
Poetka, autorka książek. Także filolog i felietonistka, recenzentka. Laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w 2016 roku za książkę poetycką „Obiekty totemiczne”.
Debiutowała jako nastolatka na łamach ogólnopolskiego czasopisma „Filipinka”. Publikowała na łamach wielu czasopism literackich i artystycznych. Wyróżniona dyplomem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za najlepszy debiut w 2005 roku. Laureatka kilkudziesięciu nagród i wyróżnień
w ogólnopolskich konkursach poetyckich i literackich. Laureatka prestiżowych konkursów.
W czerwcu 2012 roku przyznano jej stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
a w 2016 roku stypendium twórcze Miasta Gorzowa.

Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”
Zespół powstał w 1981 roku przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie. Członkowie Zespołu to dzieci i młodzież gorzowskich szkół w wieku od 5 do 20 lat, a także byli tancerze i rodzice – tzw. Mali Gorzowiacy Old Boy’e. Od 1984 roku dyrektorem i choreografem Zespołu jest Krzysztof Szupiluk,
a kierownikiem artystycznym i choreografem Maria Szupiluk. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienie na piękno narodowych
i regionalnych tańców, pieśni, muzyki, kultywowanie tradycji kultury ludowej poprzez śpiew, odtwarzanie zanikających zwyczajów i obrzędów. W ciągu 35-letniej działalności Zespół dał ponad 1170 koncertów w 33 państwach, na 5 kontynentach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
W tym roku pełnił rolę gospodarza 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Folk Przystań”.

Władysława Staryszak
Pedagog, animator kultury, emerytowany nauczyciel i pracownik Kuratorium Oświaty. Z gorzowską oświatą i kulturą związana od ponad 50 lat. W latach 2004 – 2016 kierownik Klubu Kultury Jedynka Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie, gdzie zainicjowała i zorganizowała setki imprez kulturalnych – koncertów, wystaw, spektakli, spotkań okolicznościowych, cyklicznych wydarzeń, zajęć w zespołach i sekcjach dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pani Władysława Staryszak odegrała znacząca rolę w procesie integracji i aktywizacji środowiska seniorów w Gorzowie. W emanującym
z niej cieple chętnie ogrzeje się każdy potrzebujący pomocy i wsparcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska