Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GORZÓW WLKP. Jaki kolor powinien mieć hełm katedry? Podpowiedz!

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Hełm katedry ma być gotowy jeszcze w tym roku.
Hełm katedry ma być gotowy jeszcze w tym roku. Grzegorz Walkowski
W październiku zacznie się obijanie kopuły katedralnej wieży miedzianą blachą. Konserwator zabytków chce, by była ona błyszcząca i rzucała się w oczy z oddali. Co Wy na to?

- Decyzję w sprawie kopuły trzeba będzie podjąć w ciągu najbliższego miesiąca, czyli przed zakupem blachy miedzianej. Chcemy, by hełm był nią obijany już od połowy października – mówi nam Michał Jarosiński, kierownik prac konserwatorskich w katedrze.
Trwający od prawie dwóch lat remont jest bliżej końca, a od prawie trzech tygodni trwa już odbudowa kopuły. Jej drewniany szkielet został już zamontowany na wieży. Teraz trzeba podjąć decyzję, jaki kolor powinna mieć kopuła.

SONDA

Trwa głosowanie...

Czy katedralny hełm powinien po remoncie:

Przed pożarem, który był 1 lipca 2017 r. kopuła była pokryta patyną, czyli blacha miała zielonkawy kolor. A jednym z postulatów remontu był ten, aby katedra po pracach naprawczych wyglądała tak samo, jak przed pożarem. - To oznaczałoby, że trzeba kupić blachę miedzianą już spatynowaną, która jest dwa razy droższa od zwykłej blachy miedzianej – mówi M. Jarosiński. Niedawno wpadł on na pomysł: - By podkreślić pracę przy remoncie i wzmocnić efekt remontu katedry zaproponowałem, by zrobić kopułę w kolorze złotym. Nowa lśniąca kopuła dzięki temu będzie błyszczeć i będzie widoczna z wielu kilometrów. Z oddali będzie się rzucać w oczy – objaśnia Jarosiński. – Ten pomysł zaakceptował już konserwator zabytków, jest za nim też strona kościelna i wykonawca remontu. Czekamy już tylko na zgodę projektanta – mówi nasz rozmówca.

Jarosiński doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego pomysł może wywołać kontrowersje. Katedra z kopułą w swoim charakterystycznym kształcie to przecież symbol Gorzowa. Mieszkańcy są przyzwyczajeni do wyglądu hełmu.

- Kopuła nie powinna za bardzo rzucać się w oczy. Gdyby miała się za mocno „świecić”, to byłby to za duży kontrast do samych ścian katedry – uważa gorzowianka Halina Lepieszo, którą spotkaliśmy wczoraj w centrum i przedstawiliśmy koncepcję na wieżę.

- Kopuła swoim wyglądem powinna przede wszystkim być dopasowana do całego kościoła – mówiła nam z kolei Bożena Górna, kolejna z gorzowianek.

Gdyby lśniąca nowością i złotym blaskiem kopuła, już po obiciu blachą, miała nie przypaść mieszkańcom do gustu, Jarosiński uważa, że można byłoby ją np. spatynować.

- Złota kopuła i tak mniej więcej po roku-dwóch traciłaby swój blask i powoli pokrywałaby się patyną. Ten proces można byłoby przyspieszyć – mówi Jarosiński. W jaki sposób? – Polewając blachę… końskim moczem. To jest najlepszy naturalny środek na to, by blacha szybko przybrała patynowy odcień. Końska uryna w zetknięciu z miedzianą blachą tworzy azotan miedzi. Ten azotan można kupić w sklepach konserwatorskich. Jest jednak sztuczny. A na brak naturalnego produktu nie można będzie narzekać, koni jest pod dostatkiem – śmieje się Jarosiński.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

WIDEO: Katedra w Gorzowie - wchodzimy do środka rok po pożarze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska