MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GORZÓW WLKP. Obchody 37. rocznicy Wydarzeń Gorzowskich. W piątek były wspomnienia i odznaczenia

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Obchody rocznicy Wydarzeń Gorzowskich potrwają trzy dni.
Obchody rocznicy Wydarzeń Gorzowskich potrwają trzy dni. Jarosław Miłkowski
31 sierpnia 1982 w centrum Gorzowa demonstrowało ponad 5 tys. ludzi. Starli się oni z milicją. Po latach to, co działo się koło katedry nazwano Wydarzeniami Gorzowskimi. Właśnie obchodzimy ich 37. rocznicę.

- My jesteśmy żywą historią – mówił w piątek 30 sierpnia Antoni Cyran. 37 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., pracował w gorzowskiej Silwanie. Tamtego dnia, po pracy, podobnie jak jego kolega Zdzisław Kostrzewa, przyszedł pod katedrę.

- Chcieliśmy zaprotestować przeciwko stanowi wojennemu. Ale nie tylko… Nam chodziło też, by ludzie zrozumieli, że komuna nie może cały czas trwać – dodawał w rozmowie z GL Z. Kostrzewa. Obaj przyszli w piątek do auli gorzowskiej elektrociepłowni, by wziąć udział w obchodach 37. rocznicy Wydarzeń Gorzowskich. Tak po latach nazwano to, co wydarzyło się w ostatni wtorek sierpnia 1982 r.

- Dla nas spotkanie i pokojowa demonstracja to była świętość. Pod katedrę przyszedłem gdzieś po 15.00. Zaczęli zbierać się ludzie. Na początki były ich setki, a później to już tysiące – mówi A. Cyran.

Gorzów Wlkp. Wydarzenia Gorzowskie 1982 r.: historia i relacje świadków, zdjęcia, obchody z inscenizacją historyczną i koncertem Perfectu

- Śpiewaliśmy „Święty Boże, Święty Mocny” i zostaliśmy wtedy zaatakowani przez cywilną ubecję, a następnie przyszli zomowcy, przyjechała też armatka wodna – opowiada Z. Kostrzewa.

- Nie wiedzieliśmy, że nas ruszą. Milicjanci w którymś momencie przedzielili mnie pałą. Uciekłem w stronę sądu – dodaje A. Cyran.
Starcia mieszkańców z władzą trwały kilka godzin. Wieczorem wprowadzona została godzina milicyjna.

„Straty materialne spowodowane zamieszkami oceniano na 3 mln zł. W wyniku starć poszkodowanych zostało 22 funkcjonariuszy MO, z których jeden wymagał dłuższego leczenia oraz dwóch strażaków. Ponadto lekkich obrażeń doznały cztery osoby cywilne” – opisuje w broszurze „31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie Wielkopolskim” prof. Dariusz A. Rymar (to wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej można otrzymać w trakcie odbywających się właśnie obchodów).

Wspomnijmy razem rocznicę Wydarzeń Gorzowskich

W wyniku zajść zatrzymano 213 osób. Część z nich została aresztowana, 29 osób zostało skazanych.
Wydarzenia sprzed 37 lat do tej pory nie były upamiętniane. Teraz to się zmienia.

30 sierpnia 2019, w pierwszy dzień obchodów 37. rocznicy, uczestnicy tamtych wydarzeń oraz m.in. działacze Solidarności spotkali się w auli elektrociepłowni. Była okazja do zobaczenia filmu dokumentalnego o tamtych wydarzeniach, wysłuchania wykładu prof. Rymara. Spotkanie to było także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Całość zwieńczył krótki koncert aktorów gorzowskiego teatru.

W sobotę, a więc w rocznicę wydarzeń 31 sierpnia 1982 r., uroczystości rozpoczną się o 10.00 od mszy polowej na Starym Rynku. O 11.30 będzie apel z ceremoniałem wojskowym. Nad centrum przelecą cztery wojskowe samoloty. O 12.00 będzie złożenie kwiatów pod Białym Krzyżem Solidarności, a o 12.30 skwer przy byłym Empiku zostanie oficjalnie Skwerem 31 Sierpnia 1982 r. O 13.10 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna stłumionej przez siły porządkowe demonstracji sprzed 37 lat. O 14.30 będzie koncert pieśni patriotycznych. Podczas uroczystości będzie można zdobyć miejskie gadżety, okoliczno¬ścio¬wą kartę pocztową oraz stempel.
Trzeciego dnia, czyli w niedzielę o 20.00, zaplanowany jest koncert zespołu Perfect w amfiteatrze. 4,6 tys. wejściówek rozeszło się już kilka tygodni temu.

"Gazeta Lubuska" była w komitecie organizacyjnych rocznicowych obchodów.

Czytaj także:
35 lat temu demonstranci wyszli na ulicę [FILM]

Zobacz nasz Magazyn Informacyjny:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska