Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GORZÓW WLKP. - Przestańcie atakować matki! To haniebne - mówiła w Gorzowie minister Elżbieta Rafalska [GALERIA, WIDEO]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Minister E. Rafalska podczas poniedziałkowej konferencji w Gorzowie
Minister E. Rafalska podczas poniedziałkowej konferencji w Gorzowie Tomasz Rusek
W Lubuskiem na razie 153 osoby chcą świadczenie z programu „Mama 4 plus”. Takie dane w poniedziałek w gorzowskim oddziale ZUS podał szef oddziału Dariusz Obiegło i minister Elżbieta Rafalska.

Takie dane w poniedziałek w gorzowskim oddziale ZUS-u przedstawił szef oddziału Dariusz Obiegło i minister Elżbieta Rafalska. To liczby z ostatniego dnia lutego. Wtedy to w całym Lubuskiem złożone były 153 wnioski o świadczenie dla matek, które wychowały minimum czworo dzieci. Ma ono wynieść 1,1 tys. zł miesięcznie (czyli być w wysokości najniższej emerytury). Chyba że wnioskodawczyni ma już emeryturę, ale niższą - wtedy dostanie sumę brakującą do 1,1 tys. zł.

Mama 4 plus - zasady przyznawania

- Ze smutkiem obserwuję ataki na ten program, a zwłaszcza na matki. To zdziczenie obyczajów. Wiele z tych pań poświęciło życie na wychowanie dzieci. Zasługują na wsparcie - komentowała minister Rafalska. Dodała, że w całym kraju większość wniosków składają kobiety pomiędzy 60 a 69 rokiem życia. Pojawiły się jednak formularze od kobiet, które mają powyżej 90 lat.

Przypomnijmy: uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, jest świadczeniem finansowanym z budżetu państwa, które jedynie uzupełniająco lub zastępczo jest powiązane z ryzykiem starości. Nie jest równoznaczne z emeryturą. Prawo do świadczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, nie wcześniej niż od dnia osiągnięcia
wieku emerytalnego.

Mama 4 plus - kto może się ubiegać?

  • Matka, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dzieci lub porzucenia dzieci przez matkę, albo długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci;
  • Osoba nie posiadająca niezbędnych środków do życia, która osiągnęła wiek emerytalny.
  • Dla kobiet od 60 lat, mężczyzn – 65 lat;
  • Osoba mieszkająca wyłącznie w Polsce i mająca (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów
    życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat;
  • Obywatel Polski lub osoba, mająca prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź obywatel państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemiec legalnie przebywający na terytorium Polski.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska