Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Wniosków do budżetu obywatelskiego mniej, ale ciekawych pomysłów nie brakuje

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Zakończyło się przyjmowanie wniosków do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.
Zakończyło się przyjmowanie wniosków do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Fot. UM w Gorzowie
140 wniosków złożyli gorzowianie do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. To o kilkadziesiąt mniej niż w poprzedniej edycji. Tradycyjnie najwięcej pomysłów dotyczy poprawy infrastruktury drogowej oraz budowy nowych miejsc parkingowych czy remontu chodników. Ale zawalczyć o głosy mieszkańców będą miały szansę również bardziej nietypowe projekty.

Najwięcej wpłynęło pod koniec

W czwartek, 10 lutego, dokładnie o północy zakończyło się przyjmowanie wniosków do kolejnej edycji gorzowskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy na zgłaszanie swoich pomysłów mieli w sumie miesiąc. By powalczyć o postawienie ławeczki przed blokiem czy placu zabaw na osiedlu wystarczyło zebranie 20 podpisów. Na finiszu była spora niepewność, bo choć dotąd inicjatywa cieszyła się sporym zainteresowaniem gorzowian, to jeszcze na początku ubiegłego tygodnia, czyli zaledwie kilka dni przez zakończeniem naboru wniosków, tych złożonych było zaledwie kilkadziesiąt.

Rzeczywiście przebiegało to nieco wolniej niż zazwyczaj, ale taki prawdziwy boom był w ciągu trzech ostatnich dni, kiedy spłynęło ponad 100 wniosków. W sumie w puli jest ich 140 - mówi Klaudia Jodłowska z Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji UM w Gorzowie.

Przeczytaj również: Gorzów. Startuje Budżet Obywatelski. To musisz o nim wiedzieć!

To prawie 30 wniosków mniej niż w poprzedniej edycji, co może wynikać między innymi z tego, że najważniejsze potrzeby gorzowian zostały już w większości zaspokojone. W ramach budżetu obywatelskiego w różnych częściach miasta powstają place zabaw, których wcześniej tam brakowało, remontowane są ulice, których stan do tej pory pozostawiał wiele do życzenia, instalowane jest nowe oświetlenie, albo urządzane tereny rekreacyjne. Ale urzędnicy zwracają uwagę na coś jeszcze.

Tym razem tych złożonych wniosków jest mniej, ale zauważamy, że one są za to lepiej dopracowane. Być może wnioskodawcy już na etapie tworzenia wniosków decydowali się również na wspólne działanie, aby w ten sposób dać swoim pomysłom większą szansę na realizację - mówi Klaudia Jodłowska.

Drogi, chodniki i parkingi, ale nie tylko

Podobnie jak w poprzednich latach - najwięcej wniosków dotyczyło modernizacji dróg, chodników czy oświetlenia. Ale oprócz takich typowych propozycji pojawiły się także bardziej oryginalne pomysły.

Takim nietuzinkowym pomysłem jest na przykład organizacja święta ulicy Słonecznej, albo stworzenie ściany z mchu przy jednej ze szkół. Pojawiła się również inicjatywa dotycząca nasadzeń drzew w różnych częściach miasta - wylicza Klaudia Jodłowska.

Teraz wszystkie złożone wnioski zostaną dokładnie sprawdzone przez urzędników. Ich weryfikacja potrwa do kwietnia. Na przełomie maja i czerwca odbywać się będą natomiast spotkania dyskusyjne. Głosowanie nad pomysłami zaplanowano na wrzesień, a wyniki poznamy na początku jesieni. Budżet obywatelski to specjalnie wydzielona część budżetu miasta, która w tym roku wynosi ponad 7 milionów złotych. Jak wydać te pieniądze, decydują sami mieszkańcy. Mogą je przeznaczyć na zadania inwestycyjne - budowę miejsc parkingowych, placów zabaw czy zrobienie chodnika - oraz na tak zwane zadania miękkie, czyli na przykład organizację jakiejś imprezy lub wydarzenia.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska