Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Wypis pacjenta? Po zaginięciu i śmierci 80-latka szpital wojewódzki chce zmian w prawie

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Lekarze nie mają jasnych wskazówek postępowania w takich sytuacjach - uważają w szpitalu
Lekarze nie mają jasnych wskazówek postępowania w takich sytuacjach - uważają w szpitalu Pixabay
Szpital wojewódzki w Gorzowie chce, by Rzecznik Praw Pacjenta interweniował w sprawie zmian w zapisach dotyczących wypisu ze szpitala. Mają one dotyczyć osób m.in. z chorobą Alzheimera czy demencją starczą.

O interwencję w sprawie zmian w prawie szpital w Gorzowie zwrócił się po tym, co wydarzyło się w kilka tygodni temu. 17 lutego przed południem do gorzowskiej lecznicy został przywieziony 80-letni pacjent z chorobą Alzheimera, czyli z zaburzeniami pamięci. Po południu, jeszcze w trakcie konsultacji lekarskich, chciał on pójść do domu.

Ponieważ nie był on ubezwłasnowolniony, a polskie prawo pozwala pacjentom opuścić szpital w każdej chwili, mężczyzna został wypisany na własne życzenie. Gdy rodzina nie mogła nawiązać z nim kontaktu, rozpoczęły się poszukiwania. 80-latka szukali nie tylko policjanci, ale też duża grupa mieszkańców. Po czterech dniach, w niedzielę 21 lutego, ciało gorzowianina zostało znalezione u podnóża wzniesienia, na którym jest szpital (różnica poziomów wynosi około 10 metrów).

Z demencją bez wypisu na życzenie?

Po tamtych wydarzeniach, władze gorzowskiej lecznicy w ostatnich dniach zwróciły się do Rzecznika Praw Pacjenta „o podjęcie interwencji w sprawie wprowadzenia regulacji ustawowych dotyczących kwestii możliwości wypisania się ze szpitala osób, które nie są ubezwłasnowolnione, a mogą istnieć wątpliwości co do ich świadomego wyrażania woli”. Zmiany miałyby dotyczyć m.in. osób z demencją starczą czy chorobą Alzheimera. Władze lecznicy uważają, że dziś prawo dotyczące takich przypadków nie jest doskonałe.

- Jak pokazała ta sytuacja, brak konkretnych i jasnych uregulowań prawnych stwarza nie tylko ryzyko dla placówek medycznych, ale także dla pacjentów, których to dotyczy - mówi Jerzy Ostrouch, prezes szpitala wojewódzkiego w Gorzowie.

Prawo jest niedoskonałe?

W przypadku osób niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych prawo wyraźnie mówi, że wypisania ze szpitala może zażądać ich tzw. przedstawiciel ustawowy (czyli w przypadku dziecka - jego rodzic lub opiekun). W przypadku dorosłego pacjenta, który nie jest ubezwłasnowolniony, a stan jego zdrowia może rodzić wątpliwości co do jego wyrażania woli, nie ma jednak jednoznacznych wytycznych.

- Lekarze nie mają też jasnych wskazówek czy standardów postępowania w sytuacji, gdy dowiadują się o schorzeniach pacjenta, które mogą, choć nie muszą, wpływać na podejmowane przez niego decyzje - wyjaśniają w szpitalu. Kierujący gorzowską lecznicą liczą na to, że doprecyzowanie prawa pozwoli uniknąć wątpliwości w podobnych sprawach w innych placówkach medycznych w kraju.

Brakowało empatii

Zaginięcie, a później śmierć, 80-latka wypisanego ze szpitala było jedną z głośniejszych spraw w tym roku w Gorzowie. Po tym zdarzeniu pracę w szpitalnym oddziale ratunkowym stracił lekarz, który wypisał mężczyznę, lecznica wymierzyła mu też karę finansową.
Sprawą wypisu pacjenta zajęła się gorzowska prokuratura. Wyjaśnieniem okoliczności, jeszcze przed odnalezieniem ciała 80-latka, zajął się sam szpital. W sporządzonym później raporcie napisano, że „po stronie lekarza brakowało empatii”.

Czytaj również:
Gorzów. Śmierć 80-latka. Są wyniki sekcji zwłok pacjenta, który zmarł po wypisaniu ze szpitala

WIDEO: Gorzów. Szpital wojewódzki komentuje wypisanie 80-letniego pacjenta, który zmarł po wyjściu z lecznicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska