MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowem rządzić będzie koalicja. Prezydent i PO podpisali porozumienie

Jarosław Miłkowski
Umowa o porozumieniu została podpisana w środę 19 czerwca.
Umowa o porozumieniu została podpisana w środę 19 czerwca. Łukasz Kulczyński/Urząd Miasta w Gorzowie
Prezydent Jacek Wójcicki i jego radni z Gorzów Plus podpisali porozumienie z przewodniczącą struktur PO w Gorzowie i klubem radnych Koalicji Obywatelskiej. Nowym wiceprezydentem będzie Izabela Piotrowicz.

- Uzyskaliśmy 13 mandatów, to jest większość w radzie miasta, dlatego chcemy wziąć odpowiedzialność za współzarządzanie Gorzowem. Chcemy wspierać miasto w pozyskiwaniu źródła z każdego możliwego miejsca – mówiła w środowe przedpołudnie 19 czerwca poseł Krystyna Sibińska, która jest przewodniczącą gorzowskich struktur Platformy Obywatelskiej. W urzędzie miasta podpisała ona porozumienie o współpracy z prezydentem Jackiem Wójcickim. Wcześniej podobny dokument podpisały kluby radnych Koalicji Obywatelskiej i „prezydenckiego” Gorzów Plus.

Jest już nowa wiceprezydent Gorzowa

- Przed miastem stoją ogromne wyzwania, a te wyzwania, które już są realizowane, wymagają dodatkowego wsparcia. Bardzo się cieszę, że dziś podpisujemy porozumienie między dwoma największymi klubami. Siła w radzie miasta będzie bardzo poważną siłą, która będzie miała przełożenie na sejmik województwa, na stronę rządową – mówił prezydent Wójcicki. - Klub Koalicji Obywatelskiej będzie współuczestniczył w realnym rządzeniu, dlatego chcę przedstawić nową wiceprezydentkę – Izabelę Piotrowicz. Pani Izabela przejmuje pion, który do tej pory prowadziła wiceprezydent Iwona Olek – mówił prezydent.

Do zmiany na stanowisku zastępcy prezydenta dojdzie 1 lipca. Iwona Olek, która wiceprezydentem będzie jeszcze do 30 czerwca, zostanie od lipca wiceprezesem Miejskiego Zakładu Komunikacji. 36-letnia Izabela Piotrowicz, jej następczyni, była do tej pory m.in. dyrektorem zamiejscowego biura urzędu marszałkowskiego, a w kwietniowych wyborach samorządowych po pięcioletniej przerwie po raz drugi dostała się rady miasta.
- Dobrze wiemy, że mamy większość w radzie, więc powinniśmy wziąć odpowiedzialność za rozwój Gorzowa Wielkopolskiego. Niestety, zdaję mandat radnej, ale dalej jestem dla mieszkańców, dalej jestem pod telefonem i mailem. Będę odpowiadała za fundusze europejskie, za ZIT-y, za kulturę oraz sport. Mam nadzieję, że utworzymy też biuro współpracy z organizacjami pozarządowymi – mówiła w środę I. Piotrowicz.

Kto nowym radnym?

Zrzeczenie się mandatu radnej przez Izabelę Piotrowicz oznacza, że będzie ją musiał zastąpić ktoś inny. Kto?
- Następną osobą jest pani Aleksandra Sibińska-Szadna. Jestem po rozmowie. Pani Aleksandra zastanawia się, czy ten mandat obejmie. Jeśli nie obejmie, to kolejny na liście jest pan Jarosław Baryła. Czekamy na decyzję – mówił przewodniczący rady miasta Robert Surowiec.

Będą kolejne zmiany kadrowe w urzędzie?

Nowa wiceprezydent będzie zajmować się nieco innymi działami niż robi to teraz wiceprezydent Olek. Kultura i sport są bowiem jeszcze „w pionie” wiceprezydent Małgorzaty Domagały, a Izabeli Piotrowicz nie będzie podlegał wydział gospodarki komunalnej oraz wydział dróg. Czy przejdą one zatem do „pionu” wiceprezydenta Jacka Szymankiewicza?
- W najbliższym czasie będą kolejne zmiany – mówił prezydent Wójcicki.
- Czy będą to też zmiany kadrowe? - dopytywał go nasz dziennikarz.
Po pytaniu zapadło kilka sekund ciszy i prezydent odpowiedział:
- Na pewno będzie dużo zmian organizacyjnych. Możliwe, że z tych zmian organizacyjnych będą wynikały zmiany kadrowe. Przede wszystkim jednak przygotowuję nową formułę dla urzędu miasta. Myślę, że będzie ciekawie – mówił J. Wójcicki. - Trudno mi powiedzieć, czy liczba wydziałów będzie taka sama. Nie chcę zdradzać szczegółów – mówił prezydent.

W podpisanym w środę porozumieniu jest 28 punktów. Wśród nich jest m.in. wspólne przygotowanie planu inwestycyjnego, pierwszy etap prac nad uchwałą krajobrazową, budowa stadionu piłkarskiego czy rewitalizacja Schodów Donikąd.

Przy okazji przedstawiania nowej wiceprezydent zapytaliśmy polityków PO, czy Izabela Piotrowicz jest już ich naturalną kandydatką w wyborach na prezydenta Gorzowa w 2029 (Jacek Wójcicki już nie będzie mógł kandydować).
- Pięć lat to taki okres, gdzie mnóstwo rzeczy może się wydarzyć. Dziś nie przesądzamy tego, my dziś chcemy współuczestniczyć w zarządzaniu miastem– odpowiedziała poseł Krystyna Sibińska.

Czytaj również:
Ci wójtowie, burmistrzowie i prezydenci w Lubuskiem pożegnają się z władzą za pięć lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska