Gorzowianie pokonali 15-krotnych mistrzów Polski. I to w ich hali!

Stalowcy byli we Wrocławiu prawdziwym monolitem i w nagrodę zdobyli trzy punkty. Robert Gorbat
Piękny prezent sprawili swoim sympatykom gorzowscy szczypiorniści. W przedostatniej kolejce sezonu ligi centralnej wygrali w sobotę (14 maja) wyjazdowy pojedynek ze Śląskiem Wrocław.

ŚLĄSK WROCŁAW – BUDNEX STAL GORZÓW WLKP. 24:28 (13:10)

• Śląsk: Młoczyński, Śliwiński – Koprowski i Tórz po 4, Wiewiórski 3, Cegłowski, Michalak, Okapa i Salacz po 2, Granowski, Mistak, Palica, Turkowski i Ziemiński po 1, Kołodziejczyk.
  • Budnex Stal: Nowicki – Lemaniak 7, Stupiński 5, Renicki 4, Gintowt, Kłak i Pietrzkiewicz po 3, Nieradko 2, Bronowski 1, Droździk, Kiersnowski.
  • Kary: 8 min – 8 min.
  • Sędziowali: Mariusz Marciniak i Piotr Radziszewski (obydwaj z Wolsztyna).
  • Widzów: 450.

Nie lubią grać w Orbicie

Faworytami sobotniego spotkania byli wrocławianie. Przemawiały za nimi co najmniej trzy czynniki: wspaniała przeszłość (między innymi 15 tytułów mistrzów Polski), grudniowe zwycięstwo 30:28 w Gorzowie oraz własna, bardzo specyficzna hala.
- Nie przepadamy za występami na parkiecie Orbity - przyznawał przed spotkaniem trener gorzowian Oskar Serpina. - Boisko jest tam bardzo odsunięte od trybun, za bramkami nie ma ścian i siatek, brakuje jasnych punktów odniesienia. Mimo wszystko powiedzieliśmy sobie, że ze wszystkich sił powalczymy o zwycięstwo. Bo ten sezon jeszcze się nie skończył i ciągle mamy szansę zajęcia miejsca „na pudle”.

Do przerwy lepszy Śląsk

Śląsk nie jest ulubionym rywalem stalowców również z powodu bardzo twardej, wręcz brutalnej obrony systemem 6-0. W pierwszej połowie żelazna defensywa gospodarzy zatrzymała gorzowian na poziomie dziesięciu zdobytych bramek. Goście schodzili do szatni ze stratą trzech goli i… złością na samych siebie. Bo stracili mnóstwo piłek po własnych, prostych błędach technicznych.
- Jeśli po przerwie zagramy z większym skupieniem i wzmocnimy obronę, to spokojnie możemy stąd wywieźć trzy punkty! - przekonywał kolegów Mateusz Stupiński.

Fantastyczny finisz stalowców

I rzeczywiście: konsekwentna defensywa żółto niebieskich, cuda, dokonywane w bramce przez Krzysztofa Nowickiego oraz świetna skuteczność skrzydłowych Michała Lemaniaka i Stupińskiego odmieniły losy meczu. Gorzowianie w 50 min odrobili straty i przez kolejnych pięć minut na świetlnej tablicy najczęściej „wisiał” remis. Ważne gole zdobyli w tym czasie odważnymi wejściami ze środka boiska rozgrywający Rafał Renicki i Tomasz Gintowt, dwa trafienia z dystansu i bardzo dobrą zmianę w obronie dał też Michał Nieradko. Przełom nastąpił w 57 min, gdy Stupiński wyprowadził Stal na dwubramkowe prowadzenie. Wrocławianie już się nie podnieśli. Ostatecznie przyjezdni wygrali drugą połowę aż 18:11, a cały mecz różnicą czterech trafień.