Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowianie są już w Himalajach

Renata Ochwat 0 95 722 57 72 [email protected]
Tak wygląda Nanda Devi
Tak wygląda Nanda Devi fot. Archiwum
Jarosław Woćko i Daniel Cieszyński, dwaj gorzowianie ze Speleoklubu Gwara biorą udział w wyprawie na Nanda Devi East w Himalajach Garhwalu w Indiach.

- To jubileuszowa wyprawa z okazji 70. rocznicych zdobycia przez Polaków pierwszego himaljaskiego szczytu - mówił przed wyprawą Jarosław Woćko. Drugim gorzowianinem, który pojechał do Indii jest Daniel Cieszyński. Wyprawa od dwóch dni jest już w Delhi.

Piekielna góra

Nanda Devi East o wysokości 7 434 m n.p.m. leży w północnych Indiach. Po raz pierwszy została zdobyta w 1939 r. przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera, uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.

Góra ta uważana jest za najtrudniejszy szczyt himalajski zdobyty przed II wojną światową. Słynny Szerpa Tenzing Norgay, który jako pierwszy wszedł na Mount Everest ( 8850 m n.p.m.) razem z Nowozelandczykiem Edmundem Hillary, przyznał, że Nanda Devi była najtrudniejszą zdobytą przez niego górą.

Z okazji 70-lecia pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje wyruszy wyprawa jubileuszowa. Kierownikiem wyprawy będzie Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka, pierwszego zdobywcy Nanda Devi East.

Żadnemu Polakowi nie udało się dotąd powtórzyć wyczynu pierwszych zdobywców, a od kilku lat na szczycie Nanda Devi East nie stanęła ludzka stopa.

Z pierwszą polską wyprawą w Himaleje wiążą się dziwne historie. Uczestnicy Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński zginęli w lawinie, stając się pierwszymi ofiarami fatum nazwanego później "klątwą Nandy". Jakub Bujak i Janusz Klarner zaginęli kilka lat później w niewyjaśnionych okolicznościach.

Byli już w wysokich górach

W wyprawie udział biorą: Jan Lenczowski, Marcin Miotk, Grzegorz Mróz, Narcyz Sadłoń, Paweł Szlachta, Tomasz Walkiewicz, Grzegorz Sosiński oraz gorzowianie Jarosław Woćko i Daniel Cieszyński.

Jarosław Woćko ma niezłe doświadczenie we wspinaczce wysokogórskiej. Na jego koncie są wejście na Gasherbrum II (8 035 m n.p.m.) w Karakorum w Pakistanie, Mount McKinley -Denali (6 194 m n.p.m.) na Alasce czy Aconcaguę (6 962 m n.p.m.) w andyjskiej Kordylierze Głównej w Argentynie.

Natomiast Daniel Cieszyński ma znaczące sukcesu, jeśli chodzi o wspinaczkę jaskiniową. Poprowadził tez trochę eksponowanych dróg Tatrach i Alpach.

Obaj są członkami gorzowskiego Speleoloklubu Gawra.

Ma dwa szczyty

Dwuwierzchołkowy masyw Nanda Devi jest najwyższym wzniesieniem Himalajów Garhwalu, a jednocześnie drugi po Kanchenjunga całych Indii.

Obydwa wierzchołki Nanda Devi są samodzielnymi szczytami, połączonymi ostrą 3-kilometrową granią.

Główny szczyt (7 816 m n.p.m.) wznosi się we wnętrzu ogromnego kotła górskiego, zamkniętego ze wszystkich stron ścianami o wysokości paru tysięcy metrów.
Ten trudno dostępny kocioł zyskał miano "Sanktuarium Nanda Devi". Wypływa z niego rzeka Rishi Ganga, która tworzy głęboką dolinę.

Nanda Devi East (7 434 m n.p.m) jest samodzielnym szczytem, który zamyka Sanktuarium od strony wschodniej. Jest połączony z głównym wierzchołkiem 3-kilometrową ostrą granią, która prawie w całości przebiega powyżej 7 000 m n.p.m. Nanda Devi jest "świętą górą" dla Hindusów.

Nazwa szczytu tłumaczy się następująco: Nanda jest jednym z przydomków bogini śmierci Kali - żony Shivy, Devi znaczy bogini.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska