Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowscy archeolodzy pochwalą się swoimi odkryciami! Szykują wystawę

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowscy archeolodzy przygotowują wystawę.
Gorzowscy archeolodzy przygotowują wystawę. Jarosław Miłkowski
Gorzowscy archeolodzy wciąż odkrywają fascynujące ślady przeszłości miasta. Efekty ich pracy już wkrótce będzie można oglądać na specjalnej wystawie. Złożą się na nią nie tylko liczne plansze z opisem stanowisk i przeprowadzonych badań, ale także najciekawsze znaleziska. A tych nie brakuje.

Archeologiczna klęska urodzaju

Może się wydawać, że w gęsto zabudowanym mieście archeolodzy nie mają raczej wiele do roboty. Nic bardziej mylnego. W Gorzowie niemal każdy większy remont odkrywa nowe tajemnice kryjące się głęboko pod powierzchnią ziemi.

Archeologia jest jak trochę jak puzzle, które układa się przez lata. Co jakiś czas znajduje się kolejny fragment układanki i kiedyś może zobaczymy cały obraz. My w pewien sposób doświadczamy takiej klęski urodzaju, jeśli chodzi o nasze prace archeologiczne, bo mamy bardzo dużo ciekawych odkryć, które są istotne nie tylko regionalnie, ale ich znaczenie wykracza również poza ten teren - mówi Stanisław Sinkowski, szef działu archeologii w Muzeum Lubuskim w Gorzowie.

I choć o historii miasta badacze wiedzą już dużo, to okazuje się, że wciąż jeszcze zdarzają się niespodzianki.

Takim zaskoczeniem na pewno było ostatnie odkrycie, gdy podczas prac u zbiegu ulic Szkolnej i Warszawskiej natrafiliśmy na cmentarzysko z czasów kultury wielbarskiej, związanej ze skandynawskim plemieniem Gotów, o której sądziło się, że nie występowała na naszym terenie. I takiego znaleziska się tam rzeczywiście nie spodziewaliśmy. Oprócz pochówków znaleźliśmy też sporo złotej i srebrnej biżuterii sprzed wieków - dodaje Stanisław Sinkowski.

Każdy remont to kolejne odkrycia

W ostatnich latach archeolodzy prowadzili swoje prace w wielu miejscach Gorzowa. W trakcie przebudowy ulicy Spichrzowej natrafili na fragmenty murów średniowiecznych oraz basztę. Ciekawe rzeczy znaleźli też u zbiegu ulic Chrobrego, Sikorskiego i Jagiełły. Odkryli tam między innymi pozostałości po murach miejskich i czatowni. Najwięcej pracy mieli jednak podczas remontu ulicy Sikorskiego. Tam wystarczyło tylko wbić łopatę w ziemię, aby natrafić na ślady historii.

Najpierw udało się odsłonić fragmenty bramy santockiej z całą infrastrukturą oraz fosą, która była pierwszym elementem umocnienia miasta od wschodu. W ciekawe znaleziska obfitowały również prace w rejonie katedry, gdzie znaleźliśmy średniowieczny cmentarz, a przy nim bardzo okazałą konstrukcję architektoniczną, która wskazywały na to, że mogła to być budowla sakralna. Na uwagę zasługują również pozyskane w tej okolicy tysiące sztuk porcelanowej zastawy z pierwszej połowy dwudziestego wieku - wylicza archeolog.

Najciekawsze znaleziska na wystawie

Teraz gorzowscy archeolodzy chcą pokazać, co przez ostatnie lata udało się im odkryć. Szykują specjalną wystawę.

Na tej ekspozycji chcemy zaprezentować najciekawsze zabytki wpisujące się w tę układankę dziejów Gorzowa, które udało się pozyskać na przestrzeni dwudziestego pierwszego wieku. Szczególnie chodzi o odkrycia związane z infrastrukturą miejską, a więc wszystkie te znaleziska, na które natrafiliśmy w czasie miejskich inwestycji. Oczywiście nie wszystko można było wydobyć z ziemi, ale wszystkie fragmenty zabytkowych murów czy budowli zostały zbadane i sfotografowane. Będzie również sporo ciekawych znalezisk, a więc między innymi bogata kolekcja monet, biżuterii sprzed wieków oraz średniowiecznych stilusów, czyli rysików służących do pisania na pokrytej woskiem tabliczce - mówi Stanisław Sinkowski.

Otwarcie wystawy "Z archeologią w nowy wiek" zaplanowano została na ósmego grudnia w gorzowskim Spichlerzu.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska