Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GOŚĆ TYGODNIA. Debata ekologiczna „Gazety Lubuskiej” – zacznijmy dbanie o środowisko od codzienności

Alicja Kucharska
Wideo
od 16 lat
Jak dbać o środowisko? Zacznijmy od prostych rzeczy: nie obciążajmy kanalizacji sanitarnej, prawidłowo segregujmy odpady i najważniejsze: edukujmy już od najmłodszych lat!

Czy woda z kranu jest zdrowa? Czy potrafimy segregować śmieci? Jakimi - nieodpowiednimi nawykami - przyczyniamy się do awarii sieci kanalizacyjnej. M. in. o tych kwestiach dyskutowali eksperci, którzy wzięli udział w Debacie Ekologicznej „Gazety Lubuskiej”. O postawach proekologicznych, ale i zagrożeniach opowiedzieli Artur Malec - dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Krzysztof Witkowski - prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. oraz Jacek Połomka, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Marszowie.

Wszystko zaczyna się w domu

Nasi rozmówcy byli zgodni co do tego, że ekologii nie można traktować wyłącznie jako pojęcia globalnego, a należy odnieść je do każdego gospodarstwa domowego, gdyż każdy z nas ma ogromny wpływ na środowisko - w jego ochronie wielkie znaczenie ma zaś edukacja. - Edukacja jest najważniejszą częścią naszych działań ekologicznych - uważa A. Malec. - Te działania skutkują tym, że dzieci w naturalny sposób dostosowują się do wymagań, oczekiwań i potrzeb. Ziemię mamy tylko jedną - jest to dobro bezcenne - powinniśmy zrobić wszystko, by jak najmniej, jak najrzadziej ją zanieczyszczać - zaznacza A. Malec, który podkreśla, że poza edukacją niezbędne są również wszelkie obwarowania formalno - prawne, które pomagają stawać się coraz bardziej ekologicznymi. Nieodzowne są też spore nakłady finansowe: - Ekologia kosztuje. Bez wsparcia zewnętrznego, finansowego, niestety sobie nie poradzimy, ponieważ nowe rozwiązania technologiczne wymagają dużych nakładów.

Czy umiemy segregować śmieci?

Nie lada wyzwaniem jest również selektywna zbiórka odpadów. Zdaniem Jacka Połomki, jest w tym zakresie nad czym pracować, ale nie jest najgorzej. - Wychodzę z założenia, że w tak krótkim okresie bardzo dużo zrobiliśmy - podkreśla. - Staram się zawsze przekazywać tę pozytywną wiadomość, że nie jest tak źle, jak sobie wyobrażamy. Prezes zaznacza też, że o wiele lepiej segregację można ocenić w przypadku właścicieli domków jednorodzinnych. Mieszkańcy budynków wielolokalowych - być może ze względu na anonimowość - nie do końca przestrzegają zasad podstawowych zasad segregacji. Prezes zauważa jednak, że to nie tylko problem naszego kraju, gdyż i w innych krajach selektywna zbiórka nie jest tak idealna jak myślimy. - Wychodzę z założenia: jest dobrze, mamy nad czym pracować i na pewno jeszcze wiele lat potrwa, aż dojdziemy do takiego systemu zbiórki, który zadowoli wszystkich.

A co ludzie wyrzucają do toalety!?

Utrapieniem są również odpady, które trafiają do kanalizacji sanitarnej, choć wcale nie powinny się tam znaleźć. Warto przypomnieć, że nie tak dawno zielonogórskie wodociągi przeprowadziły akcję reklamową, w trakcie której mieszkańcom dostarczano ulotki zawierające informacje, czego nie należy wrzucać do kanalizacji. Śmieci powodują bowiem zatory i są częstą przyczyną awarii. Utrudniają też oczyszczanie ścieków. Jak podkreśla Krzysztof Witkowski, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., największym utrapieniem dla systemu kanalizacji są chusteczki nawilżane, które powodują duże utrudnienia w przesyle ścieków i zatykają przewody kanalizacyjne. Co ważne, podobne działanie ma… tłuszcz… Jak w takim razie powinniśmy go utylizować? Zdaniem prezesa ten powinien trafiać to specjalnych pojemników.

Dlaczego nie należy filtrować wody?

K. Witkowski przypomniał też, że zaledwie kilka dni temu obchodziliśmy światowy dzień wody, a to było świetną okazję do dyskusji na temat jej jakości. Warto też uświadamiać, że woda, którą mamy w rurociągach jest wodą bezpieczną, zdrową, a często nawet zdrowszą niż woda butelkowana. Dlaczego nie należy filtrować wody? I czym są poidełka, które pojawiają się w zielonogórskich szkołach? Odpowiedzi w poniższym materiale filmowym z Debaty Ekologicznej.
Podstawą zorganizowania debaty jest przekonanie, że rozmowy mają edukować, a dalsze istnienie świata naturalnego zależy od każdego z nas. Myśl globalnie - działaj lokalnie! Walkę o naszą planetę rozpocznijmy od nas samych, od zmiany przyzwyczajeń!

W debacie ekologicznej „Gazety Lubuskiej” dyskutowali: Artur Malec - dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Krzysztof Witkowski - prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. oraz Jacek Połomka, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Marszowie.

GOŚĆ TYGODNIA. Debata ekologiczna „Gazety Lubuskiej” – zaczn...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska