Gra miejska w Zielonej Górze. Nawiązywała do pamiętnych wydarzeń z 1960 roku

red.
W niedzielę, 28 maja odbyła się gra miejska o nazwie „Wydarzenie Zielonogórskie 1960”. Uczestnicy poruszali się szlakiem miejsc związanych z bitwą o Dom Katolicki, przy okazji rozwiązując zagadki i zadania związane z historią miasta.

Nazwa gry nawiązuje do historycznego wydarzenia z 1960 r., kiedy to mieszkańcy Zielonej Góry stanęli do obrony Domu Katolickiego, który ówczesna władza chciała odebrać parafii. Na ulicach miasta rozegrała się wtedy prawdziwa bitwa – w walkach z milicjantami wzięło udział prawie 5 tysięcy ludzi. Wielu uczestników tych wydarzeń było później przez wiele lat prześladowanych, a nawet aresztowanych i skazanych na kary więzienia.

Organizatorem gry byla „Gazeta Lubuska”, która na swoich łamach stara się przywracać pamięć o tych wydarzeniach. W 2017 roku gazeta była producentem dokumentalnego filmu fabularyzowanego pt. „Bitwa o Dom Katolicki. Wydarzenia zielonogórskie 1960 r.”

W tym roku to właśnie gra miejska miała przypomnieć o zielonogórzanach, którzy mieli odwagę przeciwstawić się władzy. Uczestnicy mogli poznać historię wydarzeń, wczuć się w klimat tamtych dni oraz wygrać ciekawe nagrody.

W grze brały udział kilkuosobowe patrole. – Uczestnicy dostali mapę i korzystając z niej, musieli dotrzeć do punktów kontrolnych i potwierdzić swoją obecność. Przeszkadzali im w tym zomowcy, czyli harcerze poprzebierani w mundury milicji. Były też punkty, na których trzeba było wykonać specjalne zadania, np. przenieść poszkodowanego na noszach albo przeciągać linę z zomowcem – opowiada podharcmistrz Jarosław Zasacki, drużynowy 9. zielonogórskiej drużyny „Dukt-Zawisza”, który brał czynny udział w przygotowaniach ulicznych zmagań.

- To był świetny sposób na spędzenie niedzieli. Dołączyła do mnie siostra i koleżanka i razem wzięłyśmy udział w grze – powiedziała nam Marta Kowalewicz z drużyny M&M's . - Zawsze była nogą z historii, na dodatek nie pochodzę z Zielonej Góry, dlatego musiałam trochę poczytać o Wydarzeniach. Sporo się dowiedziałam.

Z kolei Rafał Bartos z grupy „Paziowie z Podzamcza” chwali organizatorów za bardzo dobre przygotowanie gry. - Punkty nie były zbyt oddalone od siebie. Można było spokojnie się przemieszczać, chyba że spotkało się zomowców, przed którymi trzeba było uciekać – mówi i przyznaje, że zdaje sobie sprawę, że przygotowanie takiej imprezy nie jest proste.

Partnerem gry było Miasto Zielona Góra oraz Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie Miejskiej Miasta Zielona Góra w osobach: Bożena Ronowicz, Eleonora Szymkowiak, Piotr Barczak, Jacek Budziński i Marek Budniak.

Partnerzy wydarzenia:

Polecamy nasz archiwalny serwis dotyczący Wydarzeń Zielonogórskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie