Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groby pod opieką młodzieży i dorosłych (zdjęcia)

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
W sprzątaniu byłego cmentarza uczestniczyły m.in. Klaudia Szeremet i Karolina Pawlak. W sobotę deklarowały, że będą się nim opiekować.
W sprzątaniu byłego cmentarza uczestniczyły m.in. Klaudia Szeremet i Karolina Pawlak. W sobotę deklarowały, że będą się nim opiekować. Dariusz Brożek
Ponad stu mieszkańców przyłączyło się do akcji strażaków z Brójec. Wspólnie z nimi uporządkowali poniemiecki cmentarz. Dorosłym pomagali gimnazjaliści. - To historia naszej wsi - mówili podczas sobotniej uroczystości.
W sobotę po południu na byłym cmentarzu ewangelickim w Brójcach otwarto ścieżkę edukacyjną.

Brójce: Młodzi i dorośli uporządkowali zdewastowany cmentarz (zdjęcia)

W sobotnie popołudnie na dawnym cmentarzu ewangelickim w Brójcach zebrało się kilkadziesiąt osób. Wszyscy przez ostatnie półtora roku uczestniczyli w porządkowaniu nekropoli. Ostatnią odsłoną prac było wytyczenie tam ścieżki przyrodniczej i sobotnia konferencja, podczas której podsumowano projekt. - Łącznie uczestniczyło w nim około 150 osób. To była największa akcja społeczna w ciągu ostatnich dwudziestu lat - opowiada Halina Pilipczuk, która koordynowała akcję z ramienia miejscowej jednostki OSP.

Cmentarz został uporządkowany z inicjatywy brójeckich strażaków i sołtysa Emilii Łodygi. Zainspirował ich proboszcz Paweł Bryk, który przed dwoma laty porosił mieszkańców o zapalenie tam zniczy we wszystkich świętych. - Zaczęliśmy od wywiezienia śmieci i wycięcia chaszczy. Poświęciliśmy na to setki godzin - mówi Marek Romanów, zastępca naczelnika OSP.

W Brójcach straż to potęga. W jednostce działa prawie 50 osób, w tym drużyna młodzieżowa. Na apel strażaków odpowiedziało ponad stu mieszkańców. W tym spora grupa uczniów zespołu edukacyjnego. - Pomagałam przy grabieniu liści - opowiada Weronika Cyga.

Społecznicy oczyścili i zabezpieczyli resztki płyt. Na niektórych można jeszcze odcyfrować nazwiska dawnych mieszkańców. - Brójce przez kilkaset lat leżały na granicy Wielkopolski, Brandenburgii i Dolnego Śląska. Ewangelicy pojawili się tutaj już w XVI wieku, ale ten cmentarz ma niespełna dwieście lat - opowiada historyk dr Marceli Tureczek z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Przez kilkaset lat obok Polaków w Brójcach mieszkali też Niemcy i Żydzi. Dr Tureczek cytuje pochodzący z XVIII w. dokument, w którym piwowarzy skarżyli się staroście międzyrzeckiemu, że mieszkańcy chodzą na piwo "do księstwa głogowskiego" - Sąsiedni Myszęcin znajdował się bowiem już za granicą - zaznacza.

Podczas porządkowania mieszkańcy odkryli na byłym cmentarzu rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Np. kwitnące na przełomie kwietnia i maja szafirki drobnokwiatowe i gniazdujące tam ptaki dzierzby srokosza. Dlatego przy pomocy przyrodników wytyczyli tutaj ścieżkę dydaktyczną. Ustawili tam m.in. tablice ze zdjęciami występujących w tym miejscu okazów fauny i flory. - Ścieżka umożliwi nam organizację w terenie zajęć przyrodniczych - zaznacza Lucyna Nowak, dyrektor zespołu edukacyjnego.

W wielkie porządki zaangażowane były m.in. gimnazjalistki Klaudia Szeremet i Karolina Pawlak. Pomagały przy wyrywaniu krzewów i grabieniu. Naznaczają, że nikt ich do tego nie zmuszał. Na sobotnią uroczystość przyniosły porozumienie, podpisane przez sołtysa oraz przedstawicieli kół przyrodniczych działających w OSP i w szkole. - Będziemy się opiekować tym miejscem. To nasza historia - mówią.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska