Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa atakuje! 10 zasad jak się przed nią chronić. Co jeść, jak się ubierać, co zmienić w zachowaniu?

Paulina Schulz
Paulina Schulz
W ostatnim czasie w całej Polsce obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań na grypę. Ostrą chorobę zakaźną wywołuje wirus atakujący drogi oddechowe i może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jak skutecznie chronić się przed chorobą? Kliknij w zdjęcie powyżej i poznaj 10 zasad.
W ostatnim czasie w całej Polsce obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań na grypę. Ostrą chorobę zakaźną wywołuje wirus atakujący drogi oddechowe i może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jak skutecznie chronić się przed chorobą? Kliknij w zdjęcie powyżej i poznaj 10 zasad. Polska Press
W ostatnim czasie w całej Polsce obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań na grypę. Ostrą chorobę zakaźną wywołuje wirus atakujący drogi oddechowe i może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jak skutecznie chronić się przed chorobą? Kliknij w zdjęcie powyżej i poznaj 10 zasad.

Spis treści

Jakie są objawy grypy?

Grypa to ostra choroba wirusowa, która najczęściej wywoływana jest przez wirusy grypy A i B, rzadziej typu C. Charakterystycznymi objawami grypy są dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów oraz wysoka temperatura, która może wynosić nawet od 39 do 41 stopni C. Występują także bóle gardła, kaszel i nieżyt nosa. W jej przebiegu występuje najczęściej pełne spektrum objawów.  Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni. Największa zakaźność występuje jeden dzień przed i 3-5 dni po ustąpieniu objawów.

Grypa - zachorowania w styczniu 2023 r.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w okresie od 1 do 7 stycznia 2023 r. w Polsce zarejestrowano ogółem 306.637 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Według danych średnia dzienna zapadalność wynosiła 115,8 na 100 tys. ludności. Odnotowano także 7 zgonów z powodu grypy. 

- Najnowsze dane epidemiczne potwierdzają hamowanie wzrostów zakażeń grypowych. W minionym tygodniu mieliśmy ponad 306 tys. infekcji i podejrzeń infekcji, co oznacza, że średnio dziennie notowaliśmy 43,7 tys. zakażeń, czyli 1% więcej niż tydzień wcześniej. Kluczowe będą najbliższe dni - zaznacza minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Grypa - powikłania, jak wyleczyć?

Grypa może doprowadzić do różnych, groźnych powikłań. Jest to między innymi do zapalenie płuc, angina bakteryjna, zapalenie ucha czy zapalenie mięśnia sercowego. Może spowodować także zaostrzenie chorób przewlekłych takich jak: astma czy cukrzyca.

Przy grypie stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Przyjmowane są także tabletki czy syropy na ból gardła i kaszel oraz leki hamujące rozwój wirusa. Te ostatnie dostępne są na receptę. Należy pamiętać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu i pozostaniu w domu.

Jak skutecznie uchronić się przed grypą?

Grypa najczęściej rozprzestrzenia się drogą kropelkową np. poprzez kaszel czy kichanie. Wirus może znajdować się także na dotykanych przez nas przedmiotach np. klamkach, poręczach czy telefonach. Zdaniem lekarzy najważniejsze jest zatem trzymanie się trzech prostych zasad: dystans, dezynfekcja i maseczka. Najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie jest jednak szczepienie.

Zobacz 10 najważniejszych zasad, które pomogą uchronić się przed zachorowaniem na grypę:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grypa atakuje! 10 zasad jak się przed nią chronić. Co jeść, jak się ubierać, co zmienić w zachowaniu? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska