Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa i COVID-19 – sens szczepień łączonych. Ryzyko i możliwe skutki jednoczesnej infekcji wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
W przyszłości szczepionkę na grypę i koronawirusa można będzie przyjąć w jednym zastrzyku
W przyszłości szczepionkę na grypę i koronawirusa można będzie przyjąć w jednym zastrzyku gcalin/123RF
Pandemia koronawirusa nie wyeliminowała sezonowej grypy – wręcz przeciwnie, obecnie wywołuje więcej zachorowań niż COVID-19! Eksperci ostrzegają, że są też przypadki koinfekcji, bo jeden wirus ułatwia zakażenie drugim. Podczas gdy lekarze zalecają już szczepienia jednoczesne lub wykonane w odstępie czasu, giganci tacy jak Moderna pracują nad preparatem łączącym szczepionki przeciw obydwu infekcjom. Jak poważny jest problem grypy w czasach epidemii SARS-CoV-2? Sprawdzamy.

Spis treści

Powrót sezonu grypowego w Polsce

Pandemia koronawirusa ustępuje miejsca sezonowej grypie. Jej wirus powrócił, a według Ministerstwa Zdrowia dzienna liczba jej przypadków jest 15 razy większa niż zachorowań na COVID-19.

Tegoroczny sezon grypowy jest inny niż przed pandemią; rozpoczął się wcześniej i zaskoczył służbę medyczną. W ciągu zaledwie tygodnia pod koniec września odnotowano ok. 105 tys. zachorowań na grypę oraz podejrzeń infekcji.

W związku z rosnącą liczbą pacjentów wydano zalecenie, by w przypadku wystąpienia objawów infekcji oddechowej w pierwszej kolejności wykonać test na koronawirusa i dopiero po uzyskaniu wyników umawiać wizytę u lekarza.

Przeczytaj też na temat:

Brak szczepionek na grypę w aptekach

Pomimo rozpoczęcia sezonu szczepień i ogromnego zapotrzebowania na preparaty ochronne przeciw grypie są problemy z ich dostępnością. Choć zgodnie z zapowiedzią MZ do Polski ma trafić 5 milionów dawek, w tym 2 miliony do samych aptek, na dostawę trzeba czekać.

W obecnym sezonie 2021/2022 w Polsce mają być stosowane 4 szczepionki przeciw grypie:

  • Vaxigrip Tetra,
  • Influvac Tetra,
  • Fluenz Tetra,
  • Fluarix Tetra.

Pierwszego z preparatów, który jest refundowany dla większej grupy osób, brakuje już w hurtowaniach. Za dostępny Influvac trzeba jednak zapłacić więcej niż za Vaxigrip, a głównymi zainteresowanymi są seniorzy. Nie ma też jeszcze pozostałych.

Zobacz też:

Szczepienia jednoczesne – nowe zalecenia i badania

Wobec zagrożenia dwoma wirusami lekarze zalecają, by przyjmować obie szczepionki. Takie ustalenia przyjęło grono ekspertów, naukowców i lekarzy z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Szczepienie przeciw grypie i koronawirusowi (pierwszą lub drugą dawką) może być wykonane jednocześnie, ale przy podaniu preparatów osobno, w dwa ramiona.

Choć takie rozwiązanie jest uznawane za bezpieczne, są też lekarze zalecający zachowanie 5-14-dniowego odstępu między szczepieniami. W przypadku wystąpienia reakcji poszczepiennej pozwoli to dowiedzieć się, po którym preparacie wystąpiła.

Tymczasem łączone szczepionki są już w drodze. Pracują nad nimi amerykańskie firmy – Moderna oraz Novavax – twórca bardzo skutecznego preparatu, który badania kliniczne 1/2 fazy nad podwójną szczepionką rozpoczął 8 września 2021 r.

Wykazano, że preparat NanoFlu/NVX-CoV2373 firmy Novavax wywołuje silną odpowiedź odpornościową w postaci produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko SARS-CoV-2, jaki i wirusowi grypy A i B (IVA i IVB)

Natomiast podwójna szczepionka Moderny jest projektowana od marca 2021 r. Podawany w jednej dawce preparat zawiera preparat mRNA przeciw koronawirusowi i eksperymentalną szczepionkę przeciw grypie. Ma być gotowy za kilka lat, a szefowie giganta wierzą, że ich produkt może trafić na rynek jako pierwszy.

Sprawdź także:

Ryzyko i skutki koinfekcji wirusem grypy i SARS-CoV-2

Choć zakażenie dwoma wirusami naraz uznaje się za rzadko spotykane, przypadki takie były już odnotowywane, mogą też stać się częstsze. Do najczęstszych objawów podwójnej choroby należą gorączka, kaszel i duszności.

Pewien obraz sytuacji daje analiza danych pochodząca z trzech wielkich baz (Medline, Web of Science i Embase), zebranych w okresie od grudnia 2019 r. do września 2020 r., dokonana przez badaczy z Iranu.

W ramach 11 badań z udziałem 3070 pacjentów zakażonych COVID-19 jednoczesna infekcja wirusem grypy wystąpiła u 79 osób, co stanowi 0,8 proc. osób zakażonych koronawirusem. Jednak w krajach azjatyckich odsetek ten wynosił 4,5 proc., a w Stanach Zjednoczonych – 0,4 procent.

Wśród osób z COVID-19 grypę miało jednocześnie 5,3 proc. mężczyzn i 9,1 proc. kobiet – koinfekcja wydaje się więc niemal dwa razy częstsza u pań.

Zakażenie wirusem organizmu osłabionego przez inny patogen jest łatwiejsze niż w przypadku osoby zdrowej. Choć skutki koinfekcji nie są jeszcze znane, mogą oznaczać długoterminowe objawy i trwałe zmiany w ustroju. Oba wirusy wywołują podobne powikłania, a wśród nich również zapalenie płuc, serca i nerwów, a razem mogą przyczyniać się do powstawania jeszcze większych spustoszeń w organizmie.

Źródła:
Gdy symptomy zakażenia koronawirusem nie ustępują przez wiele tygodni od początku choroby nawet pomimo leczenia, nawracają lub ulegają nasileniu, mogą wskazywać na wciąż trwającą infekcję – również w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu z wymazu!Pewne dolegliwości bardziej niż inne wskazują na tzw. długi COVID-19. Sprawdź, po czym można rozpoznać, że jest się wciąż chorym!

Te objawy wskazują na długi COVID-19! 10 symptomów wciąż trw...

ZOBACZ: Lekarz rozwiewa wątpliwości co do trzeciej dawki: „Nie ma przeciwskazań dla łączenia szczepionek przeciw COVID-19” Ekspert: dr Joanna Jursa-Kulesza, kierowniczka zespołu kontroli zakażeń w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska