Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa w Polsce. Ponad 25 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w pierwszym tygodniu września

OPRAC.:
Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
W aptekach oraz punktach szczepień pojawiły się już pierwsze szczepionki przeciw grypie
W aptekach oraz punktach szczepień pojawiły się już pierwsze szczepionki przeciw grypie pixabay
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH opublikował dane na temat zachorowalności na grypę we wrześniu 2020 r.

Jak wynika z meldunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, tylko w okresie od 1 do 7 września 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 25.239 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.
Średnia dzienna zapadalność wynosiła 9,4 na 100 tys. ludności.

Zgonów z powodu grypy nie odnotowano

Jednocześnie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH podaje, że w okresie od 1 do 7 września 2020 r. nie odnotowano zgonów z powodu grypy.

Sezon grypowy i pandemia – mieszanka wybuchowa?

Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę na głosy ekspertów, którzy uważają, że zaszczepienie się przeciw grypie w sezonie 2020/2021 jest szczególnie ważne. - Obecny sezon grypowy zbiegający się z pandemią wirusa SARS-CoV-2 będzie wyzwaniem zarówno dla służby zdrowia, jak i samych pacjentów. Grypa to choroba wysoce zaraźliwa, przenosi się drogą kropelkową – podkreśla GIS.

Główny Inspektor Sanitarny: Zadbajmy o bliskich

Główny Inspektorat Sanitarny zorganizował w swojej siedzibie briefing prasowy pn.: „Rozpoczęcie sezonu szczepień przeciw grypie” w którym udział wzięli Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia Maciej Miłkowski, dr Ernest Kuchar Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz Krajowy Konsultant w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz.

- Zadbajmy o bliskich, bądźmy w tym roku szczególnie odpowiedzialni. Prowadzimy działania, aby szczepionka była dostępna dla tych, którzy będą chcieli się zaszczepić oraz dla pracowników ochrony zdrowia, którzy powinni być przykładem dla obywateli – zaapelował minister Pinkas.

Eksperci: szczepienie pomaga uniknąć powikłań pogrypowych

Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy szczepienie jest jedną z metod skutecznego zabezpieczenia się przed powikłaniami pogrypowymi. - Immunizacja polega na wprowadzeniu do organizmu człowieka antygenu wirusa, który ma za zadanie nauczyć układ odpornościowy, jak bronić się przed patogenem poprzez wytwarzanie przeciwciał – wyjaśnia GIS. - Każdego roku ustalany jest skład szczepionki, który jest dostosowany do sytuacji epidemiologicznej.

Od kilku lat dostępne są na rynku szczepionki czterowalentne, które zapewniają ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy – dwoma typu A i dwoma typu B. Dodatkowo, jeśli infekcja wystąpi pomimo szczepienia, szczepienie łagodzi jej przebieg, ale przede wszystkim chroni przed groźnymi powikłaniami pogrypowymi.

Kiedy najlepiej się zaszczepić?

Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z drugą falą zachorowań na COVID – 19, ale także z czasem przeziębień i zachorowań na infekcje grypopodobne – podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny. Choroby te dają bardzo podobne objawy. Szczepionkę przeciw grypie można zaaplikować przez cały sezon szczepień, trwający od września do grudnia, jednak eksperci zalecają zabezpieczenie się już wczesną jesienią. Najważniejsze, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do końca marca. Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku.

- Nic ważniejszego nie mamy w tej chwili w zdrowiu publicznym niż dobry wybór zdrowotny. Prawdziwy dobry wybór zdrowotny to właśnie zaszczepienie się – podsumował Jarosław Pinkas.
W aptekach oraz punktach szczepień pojawiły się już pierwsze szczepionki przeciw grypie.

Czy Polacy chcą się szczepić na grypę?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska