Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzeją silniki przed Rajdem Karabanowa

(dab)
Organizatorzy zapraszają do udział właścicieli pojazdów militarnych. W tym roku w imprezie będą też uczestniczyć żołnierze międzyrzeckiej brygady.
Organizatorzy zapraszają do udział właścicieli pojazdów militarnych. W tym roku w imprezie będą też uczestniczyć żołnierze międzyrzeckiej brygady. Dariusz Brożek
W niedzielę odbędzie się kolejna edycja Rajdu Karabanowa. Jego uczestnicy przejadą przez główny odcinek MRU szlakiem radzieckich pancerniaków.

Chcesz postrzelać z oryginalnych niemieckich i radzieckich karabinów z okresu drugiej wojny światowej? Weź udział w kolejnej edycji Rajdu Karabanowa, która odbędzie się już w niedzielę, 27 stycznia, w Pniewie koło Międzyrzecza.

Organizatorzy dorocznego Rajdu Karabanowa zaznaczają, że karabiny będą wprawdzie autentyczne, ale chętni będą mogli strzelać z nich wyłącznie ślepakami. Organizatorami imprezy są pracownicy muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza. Zapraszają miłośników bunkrów na wykłady dotyczące MRU. Zainteresowani będą mogli zwiedzać za darmo schron nr 717 i wziąć udział w rajdzie terenówkami.

Dla pasjonatów wojskowości nie lada gratką będzie punkt promocyjny 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, gdzie zobaczymy m.in. karabiny sako i tor, używane przez wojskowych snajperów.

Impreza upamiętnia mało znany fakt z okresu drugiej wojny światowej, który przeszedł do historii jako Rajd Karabanowa. Jej patronem jest mjr Aleksiej Karabanow, który dowodził 3. batalionem czołgów 44. Gwardyjskiej Brygady Pancernej. W nocy z 29 na 30 stycznia 1945 r. jego podwładni przejechali bez walki przez główny odcinek Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego koło Pniewa i ruszyli na Sulęcin.

Dowodzący czołgistami mjr Karabanow zginął wsi Wysoka, gdzie potem postawiono pamiątkowy obelisk. Od kilku lat pomnik jest celem rajdów samochodów militarnych, które odbywają się w kolejne rocznice tego wydarzenia. W tym roku uczestnicy rajdu wyruszą tam o 10.00 sprzed muzeum w Pniewie.

MRU to obecnie największe w Polsce zimowisko nietoperzy, a także turystyczny przebój Ziemi Międzyrzeckiej. W ub.r. podziemną trasę turystyczną w Pniewie zwiedziło prawie 42,7 tys. turystów.

Program Rajdu Karabanowa

10.00 - Przejazd do Wysokiej i złożenie kwiatów pod pomnikiem mjr Karabanowa.

* 11.00-15.30 - Bezpłatne, samodzielne zwiedzanie bunkra 717.

* 11.15 - Rajd Offroad 4x4 "Odkrywamy Lubuskie".

* 12.00 - Prezentacja broni z okresu II wojny światowej (możliwość oddania strzału - ślepa amunicja).

* 13.30-14.30 - Sala wiejska w Pniewie: Blok tematyczny "MRU jakiego nie znacie"
- G. Urbanek: Przygotowanie zaopatrzeniowo-techniczne MRU do obrony w latach 1944-45.
- T. Rzeczycki: MRU w publicystyce okresu PRL.

* 16.00 - Zakończenie imprezy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska