Gubin. Fara wciąż czeka na remont i odbudowę. Doczeka się? Urząd Miasta szuka pieniędzy

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Wideo

Kościół farny w Gubinie był dawniej ozdoba miasta, a teraz ruiny fary czekają na remont i odbudowę, która planowana jest od wielu lat, ale nie ma na nią pieniędzy. Jak obecnie wyglądają plany, dotyczące gubińskiego zabytku?

Przed II wojną światową był to piękny obiekt, ale historia fary gubińskiej sięga znacznie dalej. - Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z roku 1324 - opowiada Stefan Pilaczyński, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. - Gubin był wtedy jednym z największych miast handlowych śląsko-łużyckich. Kościół zbudowano w stylu romańskim, w formie trójnawowej bazyliki. Na skutek uszkodzeń po trzęsieniach ziemi w XIV wieku ze względu na bezpieczeństwo został rozebrany, a na jego miejscu rozpoczęto budowę nowego gotyckiego kościoła.

Jego ruiny stoją do dzisiaj, choć po drodze doszło do poprawek m.in. ze względu na liczne pożary. Szerzej historię fary w Gubinie opisaliśmy w poniższym materiale:

Fara wciąż czeka na odbudowę

Temat odbudowy fary w Gubinie sięga 2005 roku! Wtedy powstała fundacja „Fara Gubińska - centrum spotkań polsko-niemieckich”. W tym samym roku w Guben założone zostało „Stowarzyszenie Wspierające Odbudowę Fary w Gubinie". W latach 2006-2008 zabezpieczono koronę murów obwodowych i odbudowano zwieńczenie wieży. W 2013 r. nastąpiło uroczyste otwarcie wieży dawnego kościoła farnego w Gubinie i udostępniono ją dla turystów. Przynajmniej na jakiś czas, ponieważ późniejsze problemy ze schodami sprawiły, że wieża przez długi czas pozostaje zamknięta.

W 2013 roku powstał też wstępny projekt na modernizację gubińskiego zabytku. Ze szklanym dachem! Wówczas mówiło się o kosztach w wysokości 40 mln zł. Za drogo. Miasto nie potrafiło znaleźć dofinansowania na takie zadanie. Fara jednak w tamtym czasie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zorganizowano tam koncert, nagrywano teledysk, a nawet odprawiono ślub!

Fara w Gubinie w dalszym ciągu czeka na remont i modernizację, aby nawiązać do czasów świetności.

Gubin. Fara wciąż czeka na remont i odbudowę. Doczeka się? U...

Fara wyremontowana z Polskiego Ładu?

A dzisiaj? Dobrą wiadomością, jeśli chodzi o farę, jest to, że remont schodów prowadzących na wieżę został wykonany. - Ta wkrótce powinna ponownie zostać udostępniona dla turystów - przyznaje burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak.

A jeśli chodzi o remonty czy też modernizację fary? Tutaj tak różowo nie jest. W trakcie pandemii koronwirusa wspólne działania z Niemcami w sprawie odbudowy fary mocno zwolniły. Wciąż jednak nie zapomnieli o zabytku i nawet angażowali się finansowo w malowanie i remont schodów prowadzących na wieżę.

Projekt kompleksowej odbudowy jest jednak daleki od realizacji, ponieważ nie ma obecnie źródeł finansowania na tego typu zadanie.

- Zastanawiamy się nad tym, aby złożyć wniosek do Fundusz Polski Ład, ale do drugiego rozdania - wyjaśnia burmistrz Bartczak. - W pierwszej kolejności chcielibyśmy się zająć stadionem miejskim, na którego dofinansowanie już złożyliśmy wniosek.

Burmistrz dodaje, że pod względem dokumentacyjnym urząd miasta jest gotowy, aby ruszyć z inwestycją. - Cyklicznie odnawiamy aktualizujemy dokumentację i odnawiamy pozwolenie na budowę. Gdybyśmy mieli pieniądze, to moglibyśmy ruszyć z przetargiem - mówi B. Bartczak.

Kłopot w tym, że kosztorys może być już mocno nieaktualny. Po tym jak wszystkie koszty poszły w górę, a zwłaszcza materiałów budowlanych, niewykluczone, że odbudowa fary może kosztować kilkadziesiąt milionów więcej niż pierwotnie zakładano...

Lubuskie. Gubin. Fara w Gubinie czeka na modernizację. 16.09.2021:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaj Kaj
Oczywistością to jest ! A już ustalono między Polską a Niemcami że wspólnie nastąpi odbudowa !
Dodaj ogłoszenie