Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gubin: Firmy stawiają hale, będzie praca w strefie

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Firma NWM z Luksemburga stawia dużą halę, w której produkować będzie odżywki dla sportowców (fot. Wojciech Waloch)
Firma NWM z Luksemburga stawia dużą halę, w której produkować będzie odżywki dla sportowców (fot. Wojciech Waloch)
- Co dzieje się na strefie? Słyszałem, że są jakieś problemy - napisał do nas Tadeusz. - Wszystko przebiega zgodnie z planem. Tekra się rozbudowuje, firma NWM stawia halę. Po nowym roku będzie szukać pracowników.

Czytaj też: Luksemburska firma NWM wybuduje w Gubinie fabrykę

Pan Tadeusz przyznaje, że sam już o pracy nie myśli, bo jest na emeryturze. Ale martwi się o młodszych, którzy uciekają z Gubina w poszukiwaniu pracy. Tak jak jego wnuczek. Teraz mieszka w Poznaniu i o powrocie w rodzinne strony nie chce słyszeć.

- To mi się nie podoba. Ale co mam zrobić? Przekonać nie mogę, bo nie mam argumentów. Dlatego tak pilnie śledzę, co dzieje się w podstrefie ekonomicznej - podkreśla gubinianin. No to postanowiliśmy sprawdzić.

Wczoraj zastaliśmy burmistrza Bartłomieja Bartczaka, gdy ustalał coś z Andrzejem Kailem ze Słubicko-Kostrzyńskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O czym tak z zaangażowaniem dyskutują? Okazuje się, że o wyjeździe do Niemiec. Do potencjalnego inwestora.

- Nie chcemy czekać nam miejscu, dlatego przedstawimy naszą ofertę za Nysą - przyznaje burmistrz. - Ja zajmę się prezentacją miasta, a pan Andrzej będzie przekonywał do naszej strefy.

Delegacja liczy, że inwestor zechce potem przyjechać do Gubina, by obejrzeć, jakie możliwości mamy. Do zagospodarowania strefy pozostało 6 ha, połowę zajmuje już niemiecka Tekra, która kończy rozbudowywanie hali oraz NWM z Luksemburga, która stawia nową halę.

Czytaj też: Gubin: W tym roku ruszy druga fabryka w strefie

Zainteresowanie tym terenem powinno być większe, bo trwa budowa dróg dojazdowych. Koszt inwestycji to 8 mln zł, z czego połowę stanowią fundusze Unii Europejskiej. Ul. Poleska połączy się więc z Kresową, a Przemysłowa z Hanki Sawickiej. To znacznie ułatwi komunikację.

Pozostałe 0,9 ha przy firmie Tekra przewidziano do ewentualnego przedłużenia terenu dla niemieckiego zakładu. 2 ha zostało do zagospodarowania w części, należącej do miasta, a 4 ha - do gminy wiejskiej Gubin.

Właścicielem gubińskiej podstrefy jest SKSSE i to ona sprzedaje grunty. Miasto zaś może zarobić na terenach przy ul. Legnickiej. Tam znajduje się kilkanaście hektarów, na których mogą powstać firmy, przede wszystkim logistyczne, bo blisko do przejścia w Gubinku. Teren jest uzbrojony w wodę i kanalizację. Trzeba tylko podciągnąć prąd. Tuż obok są prywatne tereny, o które można poszerzyć miejsca pod inwestycję. Rolnicy deklarują bowiem chęć sprzedaży.

Gdzie pójdą podatki od nieruchomości? Z terenów należących do miasta - do kasy miejskiej, a do gminy - do budżetu wójta.

- Właśnie od Tekry otrzymaliśmy 70 tys. zł - mówi B. Bartczak. I podkreśla, że najważniejsze jest to, by ludzie mieli pracę. Jeśli ten problem się rozwiąże, innym także będzie można sprostać. Liczy na kolejnych inwestorów. I nowe miejsca pracy. Dlatego w Niemczech będzie promował wszystkie tereny inwestycje. I podstrefy i przy ul. Legnickiej. Miejmy nadzieję, że wizyta u sąsiadów będzie owocna.

 

Czytaj też: Tu czeka praca! Sprawdź najnowsze oferty z Urzędów Pracy

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska