Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUBIN: Mieszkańcy domagają się remontów na placach zabaw. Jest niebezpiecznie! W niektórych urządzeniach widoczne są gwoździe! (ZDJĘCIA)

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Spróchniałe deski, wystające gwoździe. Tak wyglądają urządzenia na placu zabaw przy ulicy Krzywoustego w Gubinie. Rodzice i ich dzieci wciąż czekają na obiecaną modernizację obiektu.
Spróchniałe deski, wystające gwoździe. Tak wyglądają urządzenia na placu zabaw przy ulicy Krzywoustego w Gubinie. Rodzice i ich dzieci wciąż czekają na obiecaną modernizację obiektu. ZDJĘCIA CZYTELNIKA
Stan placów zabaw to często gorący temat przy granicy. Wielu rodziców z Gubina domaga się lepszych warunków do zabawy dla miejscowych dzieci. Remontów jednak nie ma...

Temat placów zabaw w Gubinie wraca co jakiś czas. O modernizację takiego placu, który znajduje się przy ul. Roosevelta, od lat stara się radna Halina Wojnicz. Wskazywała ona, że urządzenia są wyeksploatowane, okolica nieestetyczna oraz przede wszystkim niebezpieczna dla dzieci. Dlaczego?
- Obok znajdują się drogi dojazdowe do osiedla- wyjaśnia radna. - Jest tutaj wielu mieszkańców, a więc duży ruch. Plac zabaw jednak nie jest ogrodzony.

Na modernizację placu zabaw ze strony miasta nie mogła się doczekać. Niektórzy mieszkańcy wskazywali nawet, że samorząd interesuje tylko nowy plac zabaw, znajdujący się na Wyspie Teatralnej.

W końcu jednak złożony został projekt na dofinansowanie. - Całe osiedle zostanie zmodernizowane - mówi H. Wojnicz. - W tym projekcie znajdują się m.in. parking z 34 miejscami. Ten będzie znajdował się przy orliku na Roosevelta. Poza tym ma zostać ogrodzony tamtejszy plac zabaw, wyłożone parkingi przy Konopnickiej kostką (dokończenie poprzedniej inwestycji) oraz uporządkowanie terenu zielonego między budynkami nr 1 i 3 przy ul. Roosevelta (nowe ławki, oświetlenie, itp.)
Prace mają ruszyć wiosną przyszłego roku. - Chodzi o to, aby przede wszystkim plac zabaw był bezpieczny - wyjaśnia H. Wojnicz.
A z tym bezpieczeństwem bywa różnie, jak wskazują mieszkańcy Gubina i jako przykład podają inne place zabaw.

Gwoździe wystają z niektórych urządzeń

Gubinianie zwracają przede wszystkim uwagę na stan placów zabaw, które znajdują się przy ulicy Miodowej oraz Krzywoustego.
- Są one w tragicznym stanie - opowiada pani Małgorzata. - Pisałam do urzędu w tej sprawie, zresztą nie tylko ja.
Kobieta zwraca uwagę na stan urządzeń przy ulicy Krzywoustego. - Jest tutaj naprawdę niebezpiecznie. Z niektórych urządzeń wystają gwoździe! - przyznaje gubinianka i na dowód pokazuje zdjęcia. - Dramat! Domek dla dzieci ledwo się trzyma, a pociechy się tam bawią i może się tam coś komuś stać.

Pani Małgorzata uważała, że temat będzie w tym roku zamknięty. - Urzędnicy zapewniali, że dostali dofinansowanie na modernizacje placów zabaw - opowiada. - Lato się skończyło, a żadne prace nie zostały wykonane.
Faktycznie, w marcu gubiński urząd miasta poinformował, że podpisano umowę na dofinansowanie modernizacji placów zabaw przy ul. Krzywoustego i Miodowej.
- Plac zabaw przy ul. Krzywoustego będzie się składał z: piaskownicy, karuzeli, sprężynowego bujaka, huśtawki, zestawu Street Workout, a także większych elementów zabawowych - mówili pracownicy magistratu. - Obiekt przy ul. Miodowej zostanie zmodernizowany i rozbudowany o zestaw Street Workout, huśtawkę, karuzelę, piaskownicę wraz z osłoną cieniującą. Natomiast w skate parku przybędą quarter pipe, bank ramp, fun box, grind box oraz poręcz prosta. Realizacji inwestycji można spodziewać się do lipca tego roku, a jej koszt to ponad 172 tys. zł, z czego 63 proc. stanowi dofinansowanie z PROW.
Mamy połowę września, a żadnej modernizacji nie było. Dlaczego?

Przetarg rozstrzygnięty, ale wykonawca... zrezygnował!

Dopytaliśmy o sytuację z placami zabaw przy Krzywoustego i Miodowej w urzędzie miasta w Gubinie.
- Mamy pieniądze z dofinansowania i to się nie zmieniło - zapewnia burmistrz Bartłomiej Bartczak. - Również myśleliśmy, że podczas wakacji uda się przeprowadzić modernizację placów zabaw. Mieliśmy nawet rozstrzygnięty przetarg na to zadanie.
Okazało się jednak, że firma, która zwyciężyła w przetargu, wycofała się. - Nie doszło do podpisania umowy - przyznaje B. Bartczak. - Taka sytuacja zdarzyła się nam po raz pierwszy. Musimy teraz ponownie przeprowadzić przetarg. Tym razem zawrzemy zapis o karach umownych, aby coś takiego się nie powtórzyło.

Zwróciliśmy również uwagę na kiepski stan urządzeń na placu zabaw przy ul. Krzywoustego. - Przeprowadzamy tam naprawy, ale urządzenia są już tam mocno wysłużone - opowiada Alicja Ratowicz, zastępca Naczelnika Wydziału Komunalnego i Inwestycji w urzędzie miasta w Gubinie. - Interweniowaliśmy tam już kilka razy. Sprawdzimy również zgłoszenie, które zostało przekazane przez mieszkankę Gubina i zabezpieczymy urządzenia na tyle, na ile możemy - zapewnia urzędniczka.

Zobacz też:
GMINA GUBIN/BRODY: PGE wciąż próbuje pozyskać koncesję na wydobycie węgla. Kopalnia wciąż ma szansę powstać?

GUBIN: Kosmiczni piraci rozbili się przy granicy. Mieszkańcy pomagali im ratować planetę. A w okolicach Krosna wielkie sprzątanie (ZDJĘCIA)

Gmina Bytnica: To jedna z najstarszych, lokalnych imprez. XXV Święto Pieczonego Ziemniaka odbyło się w Dobrosułowiu (ZDJĘCIA)

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska